STRONY

czwartek, 28 stycznia 2021

Pomidorowe risotto z anchois i chrupiącą kruszonką z chleba tostowego

 

Po powrocie z pracy myślimy wyłącznie o smacznym i pożywnym obiedzie i takim które zrobi się na jednej dużej patelni . Takie jest właśnie risotto. Wariacji jest mnóstwo, zależy tylko od pomysłu.  Z filecikami anchois zyskało na smaku i nabrało intensywnej wyrazistości, natomiast chrupiąca posypka z chleba tostowego była strzałem w dziesiątkę. Przepis oryginalny i niebanalny.

Od jakiegoś czasu testuję piękny i funkcjonalny zestaw żeliwnych białych naczyń do gotowania i smażenia CS Kochsysteme XANTEN. Nie ukrywam to moje pierwsze takie garnki i w sumie nie wiedziałam czego można się spodziewać. Jeden z nich najmniejszy widzicie na zdjęciach.  Zaskoczyły mnie klasycznym niebanalnym wyglądem i ciężkością. Solidne, trwałe i jeśli o nie zadbamy z pewnością też na lata.

 Biały rondelek z uchwytem jak i reszta naczyń tej serii w calości wykonany został z wysokiej jakości kutego żeliwa które zostało pokryte grubą, bo ok. 4 mm emaliowaną powłoką nieprzywierającą PronamelPlus © 100% wolną od PFOA i PTFE. Wnętrze naczyń  pokryte jest kremowo – białą, emaliowaną powłoką non – stick PronamelPlus, która sprawia, że garnek jest wyjątkowo trwały, ma wysoką odporność na zarysowania i nie wymaga konserwacji, zaś czarne wykończenie jego krawędzi zapobiega korozji. Całości dopełnia solidna pokrywka z wygodnym uchwytem ze stali nierdzewnej.

Co charakteryzuje naczynia  CS Kochsysteme XANTEN ? z pewnością energooszczędność! Jak wiadomo, żeliwo bardzo długo trzyma ciepło, idealnie nadadzą się zarówno na indukcję jak i inne typy kuchenek. Można w nich również podgrzewać lub  piec  w piekarniku do 280*c. 

Zestaw prezentuje się przepięknie i jest dostępny w dwóch kolorach, ale są też większe zestawy XANTEN. Ja jestem szczerze zakochana J






SKŁADNIKI NA 3 PORCJE/

40 dag pomidorów bez skórki z puszki

20 dag ryżu carnaroli lub arborio

10 dag filecików anchois w zalewie

100 ml białego wytrawnego wina

900 ml gorącego rosołu lub bulionu

1 duża cebula biała lub czerwona

4 ząbki czosnku

2 pełne  łyżki klarowanego masła

Szczypta suszonej bazylii

Szczypta oregano

Sól morska do smaku

Świeżo mielony pieprz do smaku

5 dag startego parmezanu

Kruszonka:

10 dag maślanego chleba tostowego

2 łyżki oliwy

Natka pietruszki do dekoracji

 

SPOSOB PRZYGOTOWANIA:

 

Na dużej patelni rozgrzewamy klarowane masło, dodajemy posiekany drobno czosnek i cebulę, szklimy do miękkości pod przykryciem, dodajemy osączone z zalewy fileciki anchois, smażymy razem około 1 minutę, wsypujemy suchy ryż i mieszamy 2 minuty aż ziarenka zostaną oblepione przez tłuszcz, i staną się przezroczyste.

Wlewamy białe wytrawne wino, mieszamy chwilę. 

Dodajemy zioła , stopniowo wlewamy gorący bulion, kolejną chochelkę wlewamy dopiero wtedy gdy już cały zostanie wchłonięty. 

Gdy wykorzystamy połowę bulionu dodajemy pomidory z puszki. Kontynujemy dolewanie bulionu do momentu aż ryż będzie miękki, wtedy doprawiamy solą oraz pieprzem do smaku, dodajemy połowę startego parmezanu i mieszamy. Odstawiamy na kilka minut aby ryż doszedł. 


W tym czasie robimy kruszonkę:

Tostowy chleb maslany  mielimy  w malakserze, można też rozdrobnić w palcach. Na patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy chleb i smażymy mieszając aż zrobi się chrupiący i złocisty.

Risotto rozkładamy na talerze, posypujemy resztą parmezanu oraz kruszonką, dekorujemy natką pietruszki.



Smacznego!

*Wpis powstał przy współpracy z firmą 

Cookin.pl

 

 

sobota, 23 stycznia 2021

Ciasto Pijana Śliwka

 

Mocno czekoladowe i mocno alkoholowe ciasto z kremem na bazie nutelli z suszonymi śliwkami nasączonymi rumem  i polewą z gorzkiej czekolady. Wyraziste, wilgotne  w smaku i bardzo smaczne, dla amatorów treściwych konkretnych ciast. Jest obłędnie pyszne!

Sprawdzi się na róznych uroczystościach, nie sposób poprzestać na jednym kawałku. Polecam.







Forma 25/30 cm

Ciasto:

¾ szklanki oleju

½ szklanki wody

1,5  szklanki drobnego  cukru

3 łyżki ciemnego kakao Dr.Oetker

5 jajek

1,5 szklanki mąki tortowej

1 łyżeczka sody Dr.Oetker

1 łyżeczka proszku do pieczenia

 

Krem:

20 dag miękkiego masła

20 dag serka mascarpone

40 dag nutelli

25 dag suszonych śliwek

150 ml rumu

 

Poncz:

100 ml zaparzonej kawy rozpuszczalnej

3 łyżki rumu

 

Dodatkowo:

4 pełne łyżki powideł śliwkowych

 

Polewa:

10 dag gorzkiej czekolady

150 ml słodkiej 30 % śmietanki

 

Dowolna posypka do dekoracji 

 

Sposób przygotowania:

Olej, wodę i jedną szklankę drobnego cukru oraz kakao umieścić razem w rondelku, podgrzewać aż masa się zagotuje a cukier rozpuści. Zestawić z ognia, odstawić do całkowitego wystudzenia.

Mąkę tortową wymieszać w miseczce  z proszkiem do pieczenia oraz sodą.

Żółtka oddzielić od białek.

Białka jaj ubić na sztywną pianę, pod koniec wsypywać łyżka po łyżce resztę drobnego cukru, miksować aż masa będzie gęsta i lśniąca. Dodać żółtka, krótko zmiksować, wlać wystudzoną masę kakaową, delikatnie wymieszać na niskich obrotach miksera. Wsypać mąkę i wymieszac delikatnie samą rózgą, tylko do połączenia, aby nie utracić konsystencji piany.

Tak przygotowane ciasto wylać do blaszki wyłożonej pergaminem-tylko samo dno, boków niczym nie natłuszczać.. 

Piec przez 45 minut w temp 180*c na grzaniu góra-dół. Po upieczeniu studzić w lekko uchylonym piekarniku.

Całkiem zimne przekroić wzdłuż na dwa blaty.


Krem:

 

Suszone śliwki drobno  pokroić na kawałki, włożyć do miseczki zalać rumem i odstawić na minimum 3 godziny aby wchłonęły całkowicie alkohol.

Miękkie masło krótko utrzeć mikserem na puch, dodać zimny serek mascarpone z lodówki oraz nutellę, zmiksować tylko do połączenia. następnie do masy dodać śliwki w alkoholu i delikatnie ręcznie wymieszać łyżką.

 

Poncz: Zimny napar kawowy wymieszać z rumem.


Przełożenie:

Jeden blat ciasta umieścić w blaszce, nasączyć połową kawowego ponczu, posmarować śliwkowymi powidłami, wyłożyć krem, przykryć drugą warstwą ciasta. Lekko docisnąć. Nasączyć  resztą ponczu.

Polewa:

Śmietankę dobrze podgrzać aż będzie gorąca, dodać połamaną na kawałki czekoladę, chwilę odczekać i całość wymieszać aż będzie gładka jednolita konsystencja, polać ciasto, udekorować dowolnie. Chłodzić całą noc w lodówce.

Słodkich wypieków!

 

 

 

 

czwartek, 7 stycznia 2021

Mini pączki serowe obtoczone w pudrze

 

Rewelacyjne drożdżowe mini pączki przygotowane na prawdziwym twarogu w kostce które długo zachowują świeżość nie chłoną tłuszczu są mięciutkie i bardzo smaczne. 

Jedne z moich ulubionych na słodki karnawał. Choć kaloryczne trudno poprzestać na jednym !







Składniki:

Na dużą miskę mini pączków

 

½ kg mąki pszennej Reszelskiej Młynomag

5 żółtek

7 dag masła

7g drożdży suchych Dr.Oetker

1 szklanka mleka

15 dag twarogu półtłustego z kostki

½ łyżeczki soli

5 dag cukru

16 g cukru waniliowego Dr.Oetker

Cukier puder do obtoczenia

1.5 litra oleju do smażenia

 

Sposób przygotowania:

Do lekko podgrzanego mleka wkruszamy twaróg z kostki miksujemy blenderem na gęsty mus bez grudek.

Masło roztapiamy do płynnej konsystencji. Mąkę pszenną mieszamy z cukrem, cukier waniliowym, solą oraz drożdżami, dodajemy żółtka oraz mleko z serem, zagniatamy chwilę ciasto, następnie wlewamy płynne masło i ponownie zagniatamy aż ciasto zacznie odchodzić od ręki. Przykrywamy ściereczką

Odstawiamy w ciepłe miejsce na 1-2 godziny  aż ciasto podwoi objętość.

Po tym czasie ciasto wykładamy na oprószoną mąkę stolnicę, rozwałkowujemy na 1,5 cm grubości placek i małą literatka wykrawamy z ciasta kółeczka aż do skończenia. Następnie mini pączki zostawiamy na 30 minut do ponownego wyrośnięcia.

Olej rozgrzewamy w rondlu do temp około 180*c do gorącego wrzucamy partiami wyrośnięte mini pączki i smażymy po kulka minut z każdej strony aż do uzyskania złocistego koloru.

Usmażone wyjmujemy i osaczamy z tłuszczu na talerzu wyłożonym ręcznikiem kuchennym. 

Zimne obtaczamy w cukrze pudrze.



Smacznego!

wtorek, 5 stycznia 2021

Churros z sosem czekoladowym z chili

 

Hiszpańskie churros na bogato-z sosem czekoladowym na gorąco to poezja dla podniebienia. Nie można na jednym poprzestać, na dwóch też nie J  Te patyczki są tak samo pyszne jak kaloryczne. Warto je raz w roku usmażyć zamiast klasycznych pączków czy faworków .

Do sosu warto użyć dobrej jakościowo czekolady  Cadbury bo to ona podkreśla smak naszego churros. Czekolada od Johna Cadbury charakteryzuje się aksamitnością i zawartością mleka znacznie większą od jego konkurentów. Cadbury Dairy Milk jest ulubieńcem wielu osób ze względu na pyszny smak i wspaniałą konsystencję. Do sosów czekoladowych najlepsza. Kupicie ją w sklepie Kuchnie Świata.







 

Składniki na 3-4 porcje

320 ml mleka

15 dag mąki tortowej Młynomag

1 łyżka  brązowego cukru

Szczypta soli

1 płaska łyżeczka cukru waniliowego

3 jajka

1 litr oleju do smażenia

 

Sos czekoladowy:

20 dag mlecznej czekolady

250 ml słodkiej śmietanki 30%

Szczypta suszonych płatków chili

 

 

Sposób przygotowania:

Mleko przelewamy do rondelka zagotowujemy z cukrami oraz szczyptą soli, gdy się zagotuje zmniejszamy ogień na minimum i wsypujemy mąkę, energicznie mieszając  drewnianą pałką do ucierania ciasta, Az ciasto będzie jednolite, gęste i odejdzie id ścianek naczynia zbijając się w kulę.

Zestawiamy z ognia. Studzimy do temp pokojowej-może być lekko ciepłe.

Ciasto miksujemy wbijając kolejno po jednym jajku. Następnie wkładamy do rękawa cukierniczego z tylką w kształcie gwiazdki.  Szeroki kawałek papieru pergaminowego tniemy na paski  o wym około 9/12 cm i wyciskamy na nie ciasto tak aby na jednym papierze były dwa paski ciasta.

 

Olej rozgrzewamy w szerokim rondelku do koło 180*c wrzucamy  ciastem na olej i smażymy po 3 minuty z każdej strony. Po chwili od wrzucenia churros same odejdą od pergaminu. (Paski papiera wyciągamy w trakcie smażenia) Upieczone wyciągamy na talerz wyłożony ręcznikiem kuchennym.

 

Sos:

Czekoladę roztapiamy ze śmietanką i odrobiną chili w gorącej kąpieli wodnej aż powstanie gładki sos .

Churros podajemy z gorącym sosem czekoladowym.




Słodkich wypieków!