STRONY

środa, 30 listopada 2022

Miodownik z sernikiem

 

Nadchodzi grudzień, to najlepszy czas aby pomyśleć o świątecznych wypiekach. Miodowniki i serniki lubi większość z Was i dziś właśnie pokuszę o takie  takie połączenie dwa w jednym. Ciasto jest pyszne i najlepsze gdy dłużej poleży więc śmiało można upiec na dwa trzy dni przed świętami. Może śmiało konkurować z innymi słodkimi wypiekami. Polecam.






 

Forma o wym 27/38 cm lub podobna


Miodowe blaty:

2 pełne szklanki mąki pszennej- używam Młynomag

2 duże łyżki miodu gryczanego

2 jajka

15 dag masła

¾ szklanki drobnego brązowego cukru demerara

1 łyżeczka cukru z wanilią

2 ½ łyżeczki sody oczyszczonej Dr.Oetker

 

Warstwa orzechowa:

30 dag orzechów włoskich

½ szklanki brązowego cukru

15 dag masła

2 łyżki miodu gryczanego

 

Warstwa serowa:

80 dag mielonego twarogu z wiaderka-używam Piątnica

10 dag masła

½ szklanki mleka w proszku

½ szklanki mleka 3,2%

½ szklanki cukru

2 budynie śmietankowe w proszku

1 łyżeczka pasty waniliowej Dr.Oetker

4 jajka

 

Krem śmietanowo serowy:

20 dag mielonego twarogu z wiaderka

330 m śmietanki kremówki 30%

4 łyżki cukru pudru

4 listki żelatyny Dr.Oetker

 

Sposób przygotowania:

Najlepiej do tego ciasta mieć trzy jednakowe foremki, ułatwi to przygotowanie.

Formę wyłożyć pergaminem.

 

Ciasto miodowe:

Mąkę pszenną wymieszać z sodą, brązowym cukrem , wbijamy jajka, dodajemy miód oraz pokrojone na kawałki masło i szybko zagniatamy jednolite ciasto. Dzielimy na swe równe części i wylepiamy spody dwóch jednakowych blaszek. Pierwsze ciasto wkładamy do nagrzanego do 180*c piekarnika na grzaniu góra dół i pieczemy około 13-15 minut (do zrumienienia), wyjmujemy z piekarnika i studzimy

Warstwa orzechowa:

Orzechy włoskie rozdrabniamy na mniejsze kawałki . W rondelku rozpuszczamy masło z cukrem i miodem, do płynnej masy wsypujemy orzechy i mieszając gotujemy około 5-7 minut na wolnym ogniu aż masa zgęstnieje. Gorące wylewamy na drugie miodowe ciasto i wkładamy d nagrzanego piekarnika i pieczemy tyle samo co ciasto pierwsze. Upieczone wyciągamy z piekarnika i zostawiamy w blaszce do całkowitego wystygnięcia.

 

Warstwa serowa:

Wszystkie składniki do upieczenia sernika powinny mieć jednakową pokojową temperaturę.

Do miski dodajemy twaróg oraz żółtka, wsypujemy cukier, dodajemy pastę waniliową oraz mleko w proszku, proszek budyniowy i zwykłe mleko, miksujemy na gładką masę. Na koniec dodajemy roztopione i wystudzone do temp pokojowej masło, ponownie mieszamy.

Białka jaj ubijamy osobno na sztywną pianę, dodajemy do masy serowej i mieszamy delikatnie szpatułką tylko do połączenia. Gotowy sernik wylewamy do trzeciej takiej samej blaszki wyłożonej pergaminem. Pieczemy w 170*c na grzaniu góra dół przez 50-55 minut, po upieczeniu zostawiamy w zamkniętym piekarniku do całkowitego wystudzenia.

 

 

Krem śmietanowo-serowy:

Żelatynę namaczamy  zimnej wodzie jak w przepisie na opakowaniu, odciskamy i rozpuszczamy do płynnej konsystencji w kąpieli wodnej.

Schłodzoną kremówkę ubijamy na sztywny krem, dodajemy  twaróg wymieszany z cukrem pudrem oraz wlewamy płynną żelatynę i miksujemy tylko do połączenia.

 

Złożenie ciasta:

Pierwszy blat miodowy smarujemy połową kremu, wykładamy zimny serniki, smarujemy resztą kremu i przykrywamy miodowym blatem z orzechami. Ciasto przykrywamy i wynosimy na dwa dni w zimne miejsce.



Słodkich wypieków!

 

 

 

piątek, 25 listopada 2022

Francuska zupa cebulowa z grzankami

Zupa cebulowa to specjalność kuchni francuskiej. Jej smak podkręca dobrej jakości białe wytrawne wino i dobry bulion w moim przypadku domowy rosół z mieszanego mięsa. Rozgrzewa i smakuje wybornie. Podana z grzankami z dodatkiem sera to prawdziwa uczta dla podniebienia. Można ją miksować na krem lub zostawić w całości. Wymaga czasu poprzez karmelizowanie cebuli ale warto. Polecam spróbować.





 

Składniki:

1,5 kg cebuli

5 ząbków czosnku

1,5  litra bulionu lub rosołu

1 szklanka białego wytrawnego wina

6 łyżek masła

1 łyżka oliwy

1,5 łyżki sosu worcestershire

1 łyżeczka brązowego cukru

1 łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu

½ łyżeczki suszonego tymianku

2 ziarenka ziela angielskiego

2 liście laurowe

Sól do smaku


Dodatkowo:

Bagietka pszenna do grzanek

Twardy ser do pospania: parmezan, cheddar, gruyere

 

 

Sposób przygotowania:

Cebulę i czosnek obrać, pokroić w półplasterki.

W żeliwnym garnku lub innym z grubym dnem rozgrzać masło z oliwą, dodać pokrojoną cebulę z czosnkiem, ziele, liść laurowy i tymianek i dusić na małym ogniu aż cebula zmięknie i uzyska złocistobrązowy kolor, należy pamiętać o częstym mieszaniu, wlać sos worcestershire oraz wino, zamieszać  i dusić do momentu  aż cały płyn odparuje.

Zalać gorącym bulionem lub rosołem, dodać do smaku cukier oraz świeżo mielony pieprz i posolić do smaku, gotować jeszcze 5 minut, przez zmiksowaniem na krem wyjąć ziele oraz liść laurowy.

Z bagietki i sera zrobić w piekarniku lub na patelni złociste grzanki. 

Przelać zupę do misek podawać z grzankami.


Wpis powstał przy współpracy z 

Kuchnie Świata

Smacznego!

 

 

 

 

poniedziałek, 7 listopada 2022

Domowe sushi

 

Zrobienie domowego sushi wcale nie jest takie trudne jak się wydaje. Sushi zawsze zachwyca estetyką podania, jest lekkie i zdrowe i doskonałe na przekąskę na każdą imprezę. W domu przygotujesz takie sushi jak lubisz, u mnie zawsze bez surowej ryby bo po prostu nie lubimy i zdaję sobie sprawę, że prawdziwi wielbiciele sushi by mnie za to zlinczowali J 

W sklepie Kuchnie Świata dostaniecie wszystko co niezbędne do ich przygotowania.






 

Składniki na 5-6 rolek sushi

 

50 dag ryżu do sushi

2 pełne szklanki wody

 

Zaprawa:

6 łyżek octu ryżowego

2 łyżki cukru

2 łyżeczki soli

 

Dodatki:

6 arkuszy glonów nori Gold

6 pasków marynowanej rzodkwi

6 pasków marynowanej tykwy

25 dag  wędzonego łososia

15 dag serka ziołowego serka do smarowania pieczywa

garść liści mieszanki  sałat

chrzan wasabi

sos sojowy kikkoman 

miska z wodą (do maczania dłoni)

marynowany różowy imbir

 

 

 

Sposób przygotowania:

 

Najważniejszym elementem w przygotowaniu sushi jest ryż. Odmierzoną ilość ryżu zalewamy zimną wodą płuczemy go kilkakrotnie aż wypłuczemy skrobię i woda będzie przezroczysta, zalewamy świeżą i moczymy go 30 minut, po tym czasie osaczamy ryż, wlewamy wodę i zagotowujemy, ważne jest to aby ryż cały czas szczelnie zakryty pokrywką. Po zagotowaniu zmniejszamy ogień do minimum gotujemy 5-6 minut, zestawiamy z ognia i zostawiamy na 15 minut  pod przykryciem do zaparowania.

Przygotowujemy zaprawę:

Ocet ryżowy mieszamy z solą oraz cukrem, wlewamy do ryżu dokładnie mieszamy, zostawiamy ryż do całkowitego wystudzenia.

Bambusową matę owijamy folią spożywczą, na macie kładziemy płat glonów nori,  rozprowadzamy warstwę ryżu na całej długości papieru. Równą cienką warstwą.

Podczas układanie ryżu bardzo pomocne jest maczanie rąk w wodzie, bo sprawia, że ziarenka nie przyklejają się do dłoni. Ryż smarujemy chrzanem wasabi rozprowadzonym na palcu. Smarujemy cienko serkiem ziołowym , rozkładamy pasek łososia, marynowanej rzodkwi, i tykwy, liście sałaty, zawijamy przy użyciu maty mocno dociskając, rolujemy całość, odwijamy z maty i folii, zostawiamy na kilka minut aby brzegi sushi się zlepiły.

Ostrym nożem kroimy na kawałki. Podajemy na talerzu z sosem sojowym, chrzanem wasabi i marynowanym imbirem.