STRONY

środa, 12 lutego 2020

Chinkali-gruzińskie pierożki z mieszanym mięsem



Na zrobienie domowego  chinkali zabierałam się od dawna, kiedyś jadłam w pewnej restauracji i posmakowały mi bardzo. 
Przygotowanie ich wcale nie jest trudniejsze od naszych polskich pierożków i nie wymaga nie wiadomo jakich umiejętności. Ciasto pierogowe jest praktycznie takie samo, różni się tylko nadzieniem, robimy je mieszanego mięsa najlepiej wołowo-wieprzowego jeszcze lepiej gdy mamy baraninę , całość sekretu nadzienia  polega na wmieszaniu w mięso rosołu lub domowego bulionu, który uwolni się podczas gotowania pierożków i efektem otrzymujemy sakiewkę wypełnioną rosołem i klopsikiem z mięsa. Są tak pyszne, że nie można się od nich oderwać! 


Do tego typu pierożków nie podaje się sztućców, chwytamy je w palce, nagryzamy  i wypijamy rosół a potem jemy całego pierożka.
W Gruzji chinkali podawane jest jako danie obiadowe, ale jada  się je też np na śniadanie, oprócz mięsnych bywają też nadziewane serem, łososiem lub grzybami.

Farsz doprawiłam świetną  mieszanką soli morskiej z dodatkiem suszonego selera którą możecie nabyć w sklepie Kuchnie Świata-doskonale podkreśla smak mięs, sosów  czy gulaszy.  A jak smakują pieczone z ogniska ziemniaki z masełkiem i tą solą…pychota. Wypróbujcie koniecznie! 









SKŁADNIKI NA 4 PORCJE/

Ciasto: 
½ kg mąki pszennej tortowej
Ok. 1 szklanka ciepłej wody
½ łyżeczki soli
1 małe jajko

Farsz mięsny:
25 dag mielonej wołowiny
25 dag mielonej wieprzowiny lub baraniny
1 duża cebula
1 szklanka domowego bulionu lub rosołu
Świeżo mielony pieprz do smaku
1 pączek natki pietruszki

Sposób przygotowania:

Farsz:
Mieszane mięso mielone  mieszamy z drobno posiekaną  cebulą i natką pietruszki, wlewamy bulion i całość dokładnie wyrabiamy  do momentu aż mięso wchłonie cały bulion, doprawiamy farsz do smaku solą morską i pieprzem i ponownie mieszamy.

Ciasto:
Z podanych składników zagniatamy ciasto pierogowe, wałkujemy cienko-tak jak nawykłe pierożki, wykrawamy z ciasta kółka o śr 10-12 cm na środek każdego kładziemy łyżeczkę mięsnego farszu, krążki składamy na pół , brzegi zwijamy jak harmonijkę i dociskamy do siebie., brzegi można też nieco skręcić.

Pierożki gotujemy w osolonym wrzątku przez około 10 -15 minut, od czasu  do czasu je mieszając.

 Ugotowane pierożki wyjmujemy delikatnie z wody łyżką cedzakową, wykładamy na talerz , posypujemy odrobiną posiekanej natki, podajemy od razu gorące.



Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło za każdy konstruktywny komentarz dotyczący przepisu. Chętnie w miarę możliwości odpowiem na każde zapytanie, więc pytaj śmiało !