STRONY

piątek, 17 stycznia 2020

Cytrynowe kruche rogaliki



Pyszne mega kruche rogaliki  z orzeźwiającym cytrynowym budyniem, oprószone cukrem pudrem to propozycja na słodki podwieczorek, kiedy nie opuszcza nas ochota na słodkie, maślane rozpływające się w ustach, z tego przepisu otrzymasz duży talerz słodkości. Mimo cytrynowego nadzienia posmakują również dzieciom. Takie małe a tyle radości! 








Składniki:
Ciasto:
30 dag mąki pszennej typ 550
20 dag masła 82%
3 łyżki cukru pudru
2 żółtka
2 łyżki naturalnego jogurtu lub śmietany 18%
½ łyżeczki proszku do pieczenia

Nadzienie cytrynowe:
1,5  cytryny
1 łyżeczka  oleju słonecznikowego
½  łyżeczki masła
10 dag cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 czubata łyżeczka mąki ziemniaczanej
1 całe jajko
1 żółtko

Sposób przygotowania:
Nadzienie:
Cytryny wyszorować szczoteczką pod ciepłą wodą, przekroić na połówki, wycisnąć z nich sok a skórkę drobniutko zetrzeć, umieścić w rondelku wsypać cukry, dodać jajko oraz żółtko, wsypać mąkę ziemniaczaną podgrzewać cały czas mieszając tak aby nie było grudek-ja robiłam to trzepaczką aż do zagotowania , następnie dodać olej oraz masło mieszając gotować jeszcze około 3 minut. 
Zestawić z ognia, wystudzić.  

Można używać od razu lub do 7 dni trzymając gotowy budyń w lodówce.


Kruche ciasto:
Mąkę wsypać na stolnicę lub do miski, wymieszać  z proszkiem do pieczenia, cukrem pudrem oraz cukrem ze skórką cytrynową, dodać żółtka oraz pokrojone na kawałki masło, całość zagnieść w jednolite ciasto, odstawić na 30 minut do lodówki. 

Po tym czasie ciasto podzielić na 4 części, każdą cześć rozwałkować na  cienki okrąg, radełkiem powycinać trójkąty, na każdy kłaść po łyżeczce nadzienie zawijać i formować w rogaliki.

 Ułożyć na blaszce wyłożonej pergaminem, piec w nagrzanym piekarniku do 180*c na grzaniu góra dół przez 18-20 minut. Zimne można oprószyć cukrem pudrem.




Słodkich wypieków! 

3 komentarze:

  1. Uwielbiam cytrynowy smak, takich rogalików jeszcze nie próbowałam

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie bardzo lubie bawić się w cukiernika, mało co mi wychodzi. Ale te rogaliki to bym spróbowała

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie pamiętam kiedy ostatnio jadłam takie rogaliki. Jak tylko znajde więcej czasu to zrobie, mi akurat bardziej smakują drożdżowe tradycyjne

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło za każdy konstruktywny komentarz dotyczący przepisu. Chętnie w miarę możliwości odpowiem na każde zapytanie, więc pytaj śmiało !