STRONY

piątek, 29 lipca 2016

Casarecce z cukinią, białym winem i grana padano



Włoskie danie obiadowe na bazie makaronu cukinii, białego wina , pyszne, aromatyczne i łatwe do zrobienia.
 Uwielbiam takie obiady w 20 minut, parę sezonowych składników jak cukinia, makaron każdy lubi, wino  zawsze znajdzie się w barku przecież i radzę z niego nie rezygnować bo wspaniale podkręca smak tego dania które zostało przygotowane w całości na patelni do serwowania Guzzini-Latina  którą nabyłam  jakiś czas temu w sklepie internetowym  rossi.pl 
Polecam zajrzeć,  są tam cudeńka dla kuchni i domu. Ta potrawa to pierwszy test na tej patelni, całość komponowała się znakomicie!




 Patelnie z tej serii posiadają aluminiowy korpus o zmiennej grubości, który gwarantuje szybkie nagrzewanie oraz równomierne rozchodzenie się ciepła na całej powierzchni naczynia. Dodatkowo korpus pokryto gładką powłoką ceramiczną  dzięki której garnki zyskują właściwości nieprzywierające oraz odporność na zarysowania. Powłoka ta sprzyja również zdrowiu, gdyż do jej produkcji nie używa się PFOA (kwasu perfluorooktanowego) składnika popularnego teflonu, który podczas smażenia w wysokich temperaturach wydziela szkodliwe substancje. Niepodważalną zaletą powłoki ceramicznej jest równie fakt, że jest niezwykle łatwa w utrzymaniu czystości  - można myć ją pod bieżącą wodą lub za pomocą zmywarki. Patelnia jest przystosowana do używania na większości kuchenek oprócz indukcyjnych płyt grzewczych. 

Fajny design przyciąga wzrok, pięknie prezentuje się na kuchence. Jestem z niej mega zadowolona.


Składniki:

25 dag makaronu casarecce
1/2 cukinii
1/2 papryki czerwonej
1/2 papryczki chilli
2 cebule szalotki
2 ząbki czosnku
3 łyżki oliwy extra virgine
100 ml białego wytrawnego wina
200 ml słodkiej śmietanki 22%
1 puszka tuńczyka w sosie własnym
50 g sera grana padano
1 łyżeczka włoskiej przyprawy Aglio Olio e Chili
Sól morska do smaku
Pieprz czarny do smaku
natka pietruszki do posypania

Sposób przygotowania:

Na patelni rozgrzewamy oliwę dodajemy posiekaną szalotkę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek, szklimy, dodajemy pokrojoną na paski paprykę,  chili oraz cukinię pokrojoną w plasterki, dusimy chwilkę, wlewamy wino, mieszamy do odparowania, dodajemy tuńczyka osączonego z zalewy oraz wlewamy śmietankę, trzymamy na ogniu do momentu, aż sos zacznie gęstnieć, doprawiamy do smaku solą i pieprzem oraz włoską przyprawą.

Makaron gotujemy jak w przepisie na opakowaniu, odcedzamy gorący dodajemy do sosu, mieszamy całość, posypujemy startym serem grana padano, oraz natką pietruszki.
Serwujemy prosto z patelni.

Smacznego!









poniedziałek, 25 lipca 2016

Sernik marcepanowo-porzeczkowy z bezikami



Prawdziwie letni sernik, na kruchym spodzie, masa serowa z marcepanem i czarnymi porzeczkami, smaku dopełnia słodko kwaśna pianka śmietanowa, a pokruszone bezy to kropka nad „i „ Początkowo obawiałam się połączenia marcepanu i porzeczek,  okazało się, że niepotrzebnie.
Doskonały wypiek na słodki poczęstunek, jest pyszny!




Składniki:

Duża blacha: 28/38 cm
Ciasto:
30 dag mąki pszennej
20 dag masła
10 dag cukru
1 żółtko
1 łyżka śmietany 18%
Szczypta soli

Masa serowa:
1,20 kg twarogu półtłustego
1 szklanka cukru
6 dużych jaj
1 torebka cukru z prawdziwą wanilią
½ szklanki mleka w proszku
1 szklanka mleka 2%
10 dag miękkiego masła
1 szklanka obranej czarnej porzeczki

Porzeczkowa pianka:
½ litra śmietany kremówki
1 łyżka cukru pudru
1 szklanka czarnej porzeczki
½ szklanki cukru
100 ml wody
90 g małych bezików

Sposób przygotowania:

Ciasto kruche:
Wszystkie składniki na ciasto umieścić w misce, wymieszać mikserem z mieszadłem do ciasta kruchego, przełożyć ciasto na wysypaną mąką stolnicę, szybko zagnieść, zawinąć w folię i odstawić na 15 minut do lodówki, po czym wylepić lub rozwałkować do wyłożonej pergaminem blaszki.

Masa serowa:
Twaróg, jajka, mleko w proszku, mleko płynne, miękkie masło, cukier, budyń, umieścić w misce, zmiksować na gładki mus blenderem- dzięki temu twarogu nie musimy mielić, oszczędzimy sobie czasu i mycia a masa będzie idealnie gładka, wsypujemy suchą i obraną porzeczkę oraz starty na tarce jarzynowej marcepan, delikatnie mieszamy już łyżką.

Masę wylewamy na kruchy spód. Wkładamy do nagrzanego do 180*c piekarnika pieczemy 30 minut, po czym temp zmniejszamy  do 160*c i pieczemy jeszcze około 20 minut, studzimy przy otwartych drzwiczkach piekarnika aż całkiem ostygnie.

Porzeczkowa pianka:
Obrane i umyte porzeczki umieszczamy w rondlu, podlewamy małą ilością wody -100 ml, wsypujemy cukier i gotujemy aż zaczną się rozpadać, gorące miksujemy blenderem na gęsty mus.
Listki żelatyny namaczamy w zimnej wodzie jak w przepisie na opakowaniu, odciskamy i dodajemy do gorącego musu, mieszamy aż żelatyna się rozpuści. 
Studzimy, po czym wkładamy na dwie godziny do lodówki do solidnego schłodzenia, masa stężeje, ale tak ma być, następnie miksujemy ja mikserem.

Schłodzoną kremówkę ubijamy na puszysto, ale nie całkiem  na sztywno, dodajemy masę porzeczkową, miksujemy na krem, rozkładamy na całkiem zimnym serniku.

Posypujemy pokruszonymi bezikami. 
Chłodzimy w lodówce.

Słodkich wypieków!





sobota, 16 lipca 2016

Jarskie kaszotto z warzywami


Sycąca kasza, świeże warzywa, dodatek suszonych pomidorów i ziół prowansalskich, to przepis na pełnowartościowe konkretne jarskie danie i wcale nie potrzeba w tej potrawie mięsa by najeść się do syta. Jednym słowem smaczny obiad!




Składniki:

100 g kaszy pęczak owsianej
20 dag świeżych pieczarek
1 mały por
1 marchewka
4 -5 sztuk suszonych pomidorów
1 trójkąt serka topionego ziołowego
100 ml wytrawnego białego wina
350 ml bulionu warzywnego
2 łyżki masła klarowanego
1 łyżka oleju z suszonych pomidorów
zioła prowansalskie do smaku
sól do smaku
pieprz czarny świeżo mielony do smaku
natka pietruszki do posypania





Sposób przygotowania:

Por kroję w pół krążki, obraną marchewkę ścieram na tarce, umyte pieczarki kroję w plasterki.
Na patelni rozgrzewam klarowane masło, wrzucam warzywa, przesmażam aż się zeszklą.

Wsypuję suchą kaszę pęczak, smażę całość 2-3 minuty mieszam od czasu do czasu, wlewam wino, duszę do momentu odparowania wina i wchłonięcia przez kaszę, zalewam bulionem warzywnym, gotuję na małym ogniu pod przykryciem do momentu aż kaszą będzie miękka- około 30 minut w trakcie doprawiam w trakcie do smaku ziołami, solą i pieprzem.

Pod koniec duszenia dodaję osączone z zalewy i pokrojone suszone pomidory, oraz serek topiony, wlewam łyżkę oleju z suszonych pomidorów, mieszam, dusze do momentu rozpuszczenia serka, przekładam potrawę na talerz, posypuję posiekaną natką pietruszki.
Podaję od razu.

Życzę smacznego!





czwartek, 14 lipca 2016

Tort czekoladowo-agrestowy z malinami





Tort czekoladowo-agrestowy
Choć ten tort wyglądem nie powala na kolana, smak jest przepyszny.
Zazwyczaj torty robione są na biszkoptowej bazie, ja zrobiłam na wilgotnym cieście czekoladowym, dodatkowo nasączonym ponczem z nalewki porzeczkowej, krem agrestowy, i dodatek świeżych malin to kropka nad” i „ Dekoracja to już kwestia swojego gustu.
Jest przepyszny!
Róże od Cukieteria






Składniki:

Tortownica  24 cm
Ciasto:
3 jajka
1 szklanka mąki tortowej
1 szklanka cukru
2 łyżki ciemnego kakao
½ łyżeczki sody
½ łyżeczki proszku do pieczenia
½ szklanki oleju
100 ml wody

Krem agrestowy:
¾ litra czerwonego agrestu
½ szklanki wody
¾ szklanki cukru
700 ml śmietany kremówki
25 dag serka mascarpone
4 listki żelatyny
2 łyżki cukru pudru

Poncz:
½ szklanki słodkiego naparu z czarnej herbaty
100 ml nalewki z czarnej porzeczki lub wiśni
Dodatkowo:
Słoiczek konfitury malinowej
Maliny do dekoracji
Róże cukrowe do dekoracji

Sposób wykonania:

Ciasto:
Olej, wodę, pół szklanki cukru oraz kakao umieścić w rondlu i zagotować, mieszając do rozpuszczenia się cukru, wystudzić. Białka jaj ubić na sztywno dodając pod koniec ubijania 1/2 szklanki cukru, następnie dodać żółtka, ubić do otrzymania kremowej lśniącej pianki.
Wlać całą ostudzoną mieszankę kakaową i wymieszać mikserem na minimalnych obrotach.

Mąkę przesiać z proszkiem i sodą dodać do masy i wymieszać szpatułką do połączenia tak, aby nie naruszyć struktury piany.
Wylać ciasto do wyłożonej pergaminem - samo dno, tortownicy, boków nie natłuszczać.
Piec około 40 minut w temp 180*c-do suchego patyczka, studzić przy otwartych drzwiczkach. 
Po wystudzeniu przekroić wzdłuż na 3 blaty.
Najlepiej jest ciasto upiec dzień wcześniej przed złożeniem tortu.

Krem:
Obrany z ogonków, umyty agrest przesypać do rondla, zasypać cukrem, wlać wodę i gotować aż zacznie się rozpadać  i puści sok, przetrzeć jeszcze gorący przez sito, skóry odrzucić.
Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie jak w przepisie na opakowaniu, odcisnąć dodać do gorącego musu agrestowego, wymieszać, aby się rozpuściła. Schłodzoną galaretkę wstawić na cała noc do lodówki.
Następnego dnia zmiksować mikserem.

Wtedy też robimy cały krem:
Śmietanę umieścić z serkiem mascarpone i cukrem w misie miksera zmiksować na gładko ale nie na całkiem sztywno, dodać galaretkę agrestową i ubijamy do momentu aż zrobi się jednolity krem.
 Poncz:
Schłodzony napar z herbaty łączymy z nalewką. Mieszamy.

Złożenie:
Pierwszy dolny blat ciasta, nasączamy ponczem, smarujemy cienko konfiturą malinową, może być też wiśniowa lub porzeczkowa, smarujemy cześcią kremu, przykrywamy drugim blatem i znów czynność powtarzamy, i tak do końca,  resztą kremu smarujemy nasączoną górę blatu oraz boki, dowolnie dekorujemy. Chłodzimy minimum kilka godzin w lodówce.
Słodkich wypieków!




poniedziałek, 11 lipca 2016

Malinowa charlotte w pucharkach




Deser na zimno, aksamitnie malinowy, bez pieczenia, zniewalający smakiem i wyglądem, otulony biszkoptami nasączonymi likierem truskawkowm, a więc tylko dla dorosłych, prosty i szybki do przygotowania , idealny na lato!



Składniki:

Na  4 porcje:
120 g podłużnych biszkoptów
Likier truskawkowy do skropienia biszkoptów

Krem malinowy:
1 szklanka słodkiej śmietanki 30%
25 dag serka mascarpone
15 dag świeżych malin
1 łyżka likieru truskawkowego
1 listek żelatyny
3 łyżki cukru pudru

Dodatkowo:
Listki mięty do dekoracji
Świeże maliny do dekoracji

Sposób przygotowania:

Biszkopty połamać na kawałki skropić likierem truskawkowym ułożyć w pucharkach.
4 sztuki zostawić w całości do dekoracji.

Przygotować krem:
W misie miksera umieścić serek mascarpone, wlać słodką śmietankę oraz wsypać cukier puder, zmiksować na krem, dodać rozdrobnione maliny oraz łyżkę likieru truskawkowego, dodać rozpuszczoną żelatynę zmiksować ponownie, wyłożyć krem na biszkopty, powciskać w krem świeże maliny, udekorować korą  mleczną, odłożonymi biszkoptami oraz świeżą miętą, chłodzić minimum 3 godziny w lodówce. 
Podawać.
Smacznego!






niedziela, 10 lipca 2016

Kaszotto z fasolką szparagową, papryką i bobem





Kasza pęczak jest niedocenianą kaszą a szkoda, bo zawiera w sobie bogactwo błonnika i mikroelementów, latem,  gdy mamy pod dostatkiem świeżych warzyw warto właśnie przygotować ją w ten sposób jak zrobiłam to ja, wyszło pyszne i syte danie obiadowe.
 A co najważniejsze do jego wykonania potrzebujemy tylko jednego garnka lub głębszej patelni.





Składniki:

1 torebka kaszy owsianej pęczak
1 cebula
½ kg podudzi kurczaka bez skóry i kości
garść świeżej fasolki szparagowej
1 młoda cukinia
½ czerwonej papryki
30 dag świeżego bobu
100 ml wytrawnego białego wina
350 ml bulionu warzywnego lub rosołu
1 łyżka klarowanego masła
2 łyżki oleju
Sól do smaku
Świeżo mielony pieprz do smaku
Natka pietruszki do posypania

Sposób przygotowania:

Bób ugotować  w osolonym wrzątku z dodatkiem łyżeczki cukru do miękkości, przelać  zimną wodą, obrać  z łupin.
Podudzia z kurczaka umyć , pokroić  w kostkę , tak samo cebulę, na głębszej patelni rozgrzać  masło z olejem, dodać  cebulę, przesmażyć  chwilę , następnie dodać  pokrojone mięso, posolić  do smaku, smażyć około 6 minut, po czym wsypać  kaszę, podlać  winem i dusić  aż wino odparuje-kilka minut.









Zalać gorącym  bulionem, dodać pokrojoną paprykę i fasolkę gotować  pod przykryciem, około 25 minut- aż kasza będzie miękka, od czasu do czasu zamieszać, gdyby kasza szybko chłonęła dolać więcej bulionu, po tym czasie dodać  pokrojoną w kostkę cukinię oraz ugotowany bób, dodać  serek topiony, gotować jeszcze około 5 minut.







Wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem , zestawić   z ognia, posypać posiekaną natką pietruszki.

Smacznego!



sobota, 9 lipca 2016

Kremowa zupa z cukinii z serkiem topionym i prażonymi migdałami

Delikatna, letnia zupa krem z cukinii, serka topionego podana z grzankami i prażonymi migdałami. Dodatek białego wina doskonale podkreśla jej smak i radzę z niego nie rezygnować. Zawsze ją robię gdy mam nadmiar cukinii w ogródku, nigdy się nie znudzi.
Pożywna i aromatyczna-obiad w 25 minut.





Składniki:

1 młoda dość spora cukinia
1 młoda marchewka
½ pora
½ cebuli
3 młode ziemniaki
2 łyżki klarowanego masła
1 łyżka oleju
Bulion warzywny lub rosół
100 ml wytrawnego białego wina
sól do smaku
pieprz czarny świeżo mielony do smaku
gałka muszkatołowa do smaku
Płatki migdałowe
Natka pietruszki do posypania
Grzanki do podania

Sposób przygotowania:

Wszystkie warzywa myję , cukinię, jeśli jest taka potrzeba wydrążam z nasion, kroję  w kostkę.
W garnku rozpuszczam klarowane masło z olejem, wrzucam najpierw ziemniaki i marchewkę, przesmażam 4-minuty po tym czasie dodaje cebulę, por oraz cukinię, przesmażam kolejne 4 minuty, wlewam białe wino mieszam, czekam aż odparuje. Wtedy zalewam bulionem lub rosołem-tyle aby warzywa były zakryte, gotuję do miękkości. Doprawiam do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
Dodaję serek topiony gotuję chwilę –do rozpuszczenia.
 Zupę miksuję blenderem na krem.

Płatki migdałowe, prażę na suchej patelni na złocisto, posypuję zupę na talerzach dekoruję posiekaną natką. Podaję z grzankami.
Smacznego!


piątek, 8 lipca 2016

Karpatka z malinami




Jedno z moich ulubionych ciast w letniej wersji….krem bez masła a na bazie budyniu i śmietanki z soczystymi świeżymi malinami o idealnej konsystencji, wspaniałym smaku i eleganckim wyglądzie. Smaczny wypiek na letnie przyjęcie. Całość jest słodka a zarazem orzeźwiająca. Jednym słowem powiem nieskromnie …pyszna !




Składniki:

Ciasto parzone:
1/2 kostki masła
1 szklanka wody
1 szklanka mąki
szczypta soli
5 jajek
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Krem budyniowy ze śmietanką:
1/2 litra mleka
1 jajko
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki cukru
300 ml słodkiej śmietanki 30%
1 szklanka świeżych malin
Polewa czekoladowa malinowa

Sposób przygotowania:

Ciasto: masło przekładamy do rondelka wlewamy wodę dodajemy szczyptę soli i gotujemy.
Gdy zawrze wsypujemy powoli mąkę pszenną i energicznie mieszamy do czasu aż masa zacznie odchodzić od ścianek naczynia.
Zdejmujemy z ognia i zostawiamy do całkowitego wystygnięcia.
Gdy masa będzie zimna wbijamy po jednym jajku cały czas mieszając, aż do skończenia jajek, pod koniec wsypujemy proszek do pieczenia i jeszcze raz dokładnie mieszamy mikserem.
Tak przygotowane ciasto dzielimy na dwie części i przekładamy do wyłożonych pergaminem dwóch jednakowych blaszek o wym 23/35 cm wkładamy do nagrzanego do 180*c i pieczemy około 30  minut.
Studzimy na kratce kuchennej.

Krem:
Krem: Z 1/2 litra mleka odlewamy 3/4 szklanki pozostałość zagotowujemy z cukrem, do odlanej części mleka wbijamy jajko dodajemy mąki i miksujemy na gładko, wlewamy do gotującego się mleka i gotujemy budyń. Jeszcze ciepły przykrywamy folią, aby nie zrobiła się na wierzchu skorupka. Studzimy. Zimny miksujemy mikserem 1 minutę, aby napowietrzyć budyń.
Śmietankę prosto z lodówki ubijamy na sztywny krem, dodajemy po łyżce stopniowo do budyniu cały czas miksując na najniższych obrotach aż do uzyskania gładkiego kremu. Dodajemy świeże maliny, mieszamy już łyżką. Wykładamy masę na ciasto, dekorujemy malinową polewą czekoladową.
Chłodzimy całą noc w lodówce.
Słodkich wypieków!


czwartek, 7 lipca 2016

Recenzja naczyń z serii Rock Valdinox




Fot. Materiały prasowe

Jakiś czas temu pisałam Wam o patelni naleśnikowej z serii Rock Valdinox spełnia doskonale swoje zadanie, nic nie przywiera jestem z niej mega zadowolona i wiem że jeśli będziemy należycie o nią dbać posłuży długie lata.


Dziś chciałabym zwrócić Waszą  uwagę na garnek i głębszą patelnię tej serii.



Pierwsze co zwraca uwagę to fajny design, 
naczynia tej serii,  doskonale wpasują się w każdą kuchnię zarówno nowoczesną jak i klasyczną. 

Dopracowany każdy detal, nienagrzewające się uchwyty doskonale wyprofilowana rączka przy patelni sprawia,  że gotowanie i smażenie staje się przyjemnością a nie obowiązkiem.




Mineralna powłoka zewnętrzna i wewnętrzna Dyflon   zapewnia komfort i łatwość przygotowania posiłków. 
Posiadają one doskonałe właściwości nieprzywieralne, które są podstawą zdrowego gotowania z niewielka ilością tłuszczu. Naczyń po użyciu  nie trzeba szorować, wystarczy miękka gąbka i już
Serio ! 
Do różnego typu kuchenek zarówno indukcji jak i gazowych.





Kolekcja Rock nie tylko wizualnie ale i wytrzymałością nawiązuje do kamienia naturalnego, są solidnie wykonane, bardzo wytrzymałe i co najważniejsze bezpieczne w użytkowaniu.
Bogata oferta z tej serii zagwarantuje że każdy znajdzie coś dla siebie.
Zarówno z patelni jak i garnka jestem mega zadowolona i z pełnym przekonaniem mogę Wam je polecić.

Kupicie je tutaj: Piękno w domu