STRONY

wtorek, 27 października 2020

Brownie czekoladowo-kawowe z malinami

 

Czekolada ! czy ktoś jej odmówi ? królowa słodyczy, włada cukierniczym królestwem od zawsze, w połączeniu z aromatem i smakiem  dobrej kawy tworzy rozkosz dla podniebienia, nie sposób koło tego duetu przejść obojętnie ;)

Brownie kawowo- czekoladowe to wypiek który zawsze wychodzi, no bo nie ma opcji,  że może coś pójść nie tak, w połączeniu z malinami i polewą wywołuje natychmiastowy uśmiech na twarzy…a filiżanka małej  czarnej arabiki od Przyjaciele Kawy dopełnia całości.

Odmiana Peru ma mocny wyrazisty zapach z nutami czekolady, cytrusów  i orzecha, po zaparzeniu jest cudownie kremowa. Ziarna pochodzą z najbardziej nieskazitelnych, dziewiczych zakątków Peru, gdzie teren jest wyjątkowo górzysty, a tłem dla niego jest Ocean Spokojny. Klimat który tam panuje jest idealny do produkcji wysokiej jakości kawy.  Ta odmiana arabiki zdecydowanie podkreśla smak czekoladowego deseru. Warto jej spróbować...

 A teraz czas na brownie!





 

Składniki na formę 20/25 cm

Brownie:

20 dag gorzkiej czekolady

15 dag masła

½ szklanki mąki pszennej

3 jajka

2 łyżki kawy naturalnej Peru

¾ szklanki trzcinowego cukru muscovado

15 dag świeżych malin

 

Polewa:

5 dag gorzkiej czekolady

5 łyżek słodkiej śmietanki 18%

 

Sposób przygotowania:

 Masło roztopić do płynnej konsystencji w rondelku. Nie gotować ! Do gorącego dodać połamaną na kawałki czekoladę, wsypać zmieloną naturalną  kawę,  odczekać 2 minuty  i całość wymieszać szpatułką do połączenia.

 

W misie miksera umieścić jajka, wsypać trzcinowy cukier i krótko zmiksować, dodać masę czekoladową z masłem, na niskich obrotach wymieszać, na sam koniec wsypać mąkę  i ponownie wymieszać. Ciasto przelać do wyłożonej pergaminem blaszki, posypać malinami. Piec w nagrzanym do 180*c piekarniku  przez 20-25 minut.

Po upieczeniu wystudzić.

Polewa:

Śmietankę i połamaną czekoladę umieścić w miseczce nad gorącą parą wodną, wymieszać do płynnej konsystencji, gotową polewą udekorować brownie.

Podawać z filiżanką aromatycznej kawy.


Zapraszam na stronę, znajdziecie tam szeroki asortyment wspaniałych świeżo wypalanych kaw, bogaty wybór słodkości, ekspresy, filiżanki i wszystko czego potrzeba do przygotowania pysznej kawy :) 



 Słodkich wypieków! 

 

 

 

 

poniedziałek, 26 października 2020

Kokosowy budyń jaglany

 

Smaczne i pożywne śniadanie na bazie kaszy jaglanej i mleczka kokosowego  to zastrzyk pozytywnej energii na cały dzień. Budyń robię wtedy gdy znudzą się zwykłe kanapki.  Dzieci nawet nie wiedzą z czego jest zrobiony więc jedzą aż miło. Kaszę moczymy wieczorem a rano gotujemy. Składniki do przygotowania kupicie w sklepie Kuchnie Świata J




 

Składniki na 3-4 porcje

1 puszka mleka kokosowego

300 ml mleka 3,2%

10 dag kaszy jaglanej

2 łyżki płynnego miodu

½ łyżeczki pasty waniliowej

Wiórki kokosowe do posypania

 

Sposób przygotowania:

Kaszę jaglaną wsypać do miseczki, zalać zimną wodą i odstawić na całą noc. Następnego dnia, wodę odlać przepłukać, odsączyć na sicie.

Mleko zwykłe zagotować z mlekiem kokosowym, wsypać kaszę i gotować na wolnym ogniu około 25 minut, po tym czasie osłodzić miodem i dodać pastę waniliową, całość zmiksować blenderem na krem. 

Budyń przelać do miseczek , posypać wiórkami i natychmiast podawać.




Smacznego!

środa, 21 października 2020

Quesadillas z kurczakiem i salsą paprykowo-pomidorową

 

Quesadillas  to danie z kuchni meksykańskiej, dość pożywne i smaczne, nie ma osoby która się na nie nie skusi. To nic innego jak placki tortilli zapiekane z dowolnymi ulubionymi dodatkami,  podaje się je na ciepło z domowym sosem lub dowolnym dipem na zimno. Sprawdzi się na duży głód i dla tych którzy kalorii nie liczą. Jej zaletą jest szybkość przygotowania  i niesamowity smak. Wszystkie składniki do przygotowania  znajdziecie w sklepie Kuchnie Świata.

 Zachęcam do eksperymentowania :) 







 

Składniki na 2-4 porcje/

4 placki pszenno-kukurydzianej  tortilli

1 podwójny filet z kurczaka

1 cebula

1 mała puszka kukurydzy

1 czerwona papryka

½ papryczki chili

1 łyżeczka przyprawy do taco

½ łyżeczki suszonego oregano

½ łyżeczki słodkiej papryki

4 łyżki oleju sojowego

1 szklanka startego ostrego żółtego sera

 

Salsa:

1 czerwona papryka

½ papryczki chili

1 cebula

1 puszka krojonych pomidorów

2 ząbki czosnku

1 łyżeczka brązowego cukru

Szczypta chili

Sól do smaku

Ocet jabłkowy do smaku

½ łyżki mąki ziemniaczanej

3 łyżki oleju sojowego

 

Sposób przygotowania:

Danie rozpoczynamy od przygotowania salsy:

 

Warzywa pokroić , pokrojoną cebulę i papryki podsmażyć na oleju, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek oraz pomidory z puszki dodać 100 ml wody i dusić na wolnym ogniu pod przykryciem około 30 minut. Salsę doprawić przyprawami do smaku. Zakwasić  odrobiną octu winnego. Mąkę ziemniaczaną rozrobić w małej ilości wody, wlać do salsy, zagęścić,  całość gotować około 2 minuty. Zestawić z ognia.

 

Fileta pokroić na małe kawałki oprószyć przyprawą tacos, solą, oregano  oraz słodką papryką , wymieszać z olejem oraz pokrojoną drobno cebulą i usmażyć na patelni na złocisty kolor.

Na dwa placki tortilli nałożyć odrobinę  startego sera, kurczaka, pokrojoną paprykę i chili, znów posypać serem przykryć pozostałymi plackami zapiekać na lekko natłuszczonej patelni  z obu stron aż ser się rozpuści lub włożyć do nagrzanego do 180*c piekarnika i zapiekać 5 minut. Pokroić na trójkąty udekorować natką pietruszki, podawać z salsą.

Smacznego!

 

 

 

czwartek, 15 października 2020

Kasza jaglana z karmelizowanymi malinami, ziarnami i miodem

 

W wolne dni lub weekendy starajmy się urozmaicać nasze śniadania, z miłości do wartościowej kaszy jaglanej powstał właśnie ten przepis. Kasza jaglana z karmelizowanymi malinami i miodem od Pasieki Rodziny Sadowskich jest najbardziej efektownym daniem, jakie można podać na śniadanie. Pyszne, zdrowe i sycące,  czego chcieć więcej ? jedno z ulubionych propozycji na ciepłe śniadanie moich dzieci.

 






 

Składniki na 3 porcje/

3/4 szklanki kaszy jaglanej

3 szklanki chudego mleka

szczypta soli

1 łyżka miodu z maliną 

1 laska wanilii

25 dag malin

1 łyżka cukru trzcinowego

2 łyżki masła

3 łyżki wody

3 łyżki mieszanych ziaren-siemię lniane, dynia, słonecznik, sezam

 


 Sposób przygotowania:

Kaszę jaglaną przesypujemy do suchego garnka z grubym dnem, prażymy na ogniu kilka minut od czasu do czasu mieszając , kiedy zacznie uwalniać swój aromat, zalewamy ją gorącym mlekiem, dodajemy wydrążoną laskę wanilii  bez ziarenek oraz szczyptę soli i gotujemy pod przykryciem od czasu do czasu mieszając, aż kasza wchłonie prawie cały płyn w między czasie osłodzić miodem. 

Odstawić ją w ciepłe miejsce na 10 minut aby "doszła"

W rondelku lub na patelni  rozgrzewamy masło, wsypujemy maliny , zasypujemy cukrem, dodajemy ziarenka wanilii, karmelizujemy około 2 minuty po czym ostrożnie wlewamy wodę ,mieszamy,  trzymamy na ogniu do momentu powstania syropu.

Na suchej patelni prażymy mieszankę ziaren ,od czasu do czasu potrząsając patelnią. Studzimy. 

Ciepłą  kaszę wyłożyć do miseczki, na wierzchu ułożyć karmelizowane maliny, posypać ziarnami, dodać odrobinę malinowego miodu od razu podawać.

 

Życzę smacznego!


Tarta jabłkowo-pomarańczowa

 

Prawdziwie jesienna tarta z nadzieniem z winnych jabłek i soczystej pomarańczy, na kruchym cieście z bezową pianką. Prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Całość tworzy pyszną kompozycję którą zachwycą się zarówno dorośli jak i dzieci. Z filiżanką gorącej aromatycznej herbaty smakuje wybornie. Bardzo smaczna i łatwa do zrobienia.

Gorąco zachęcam do pieczenia!







 

Okrągła forma do tarty o śr 28 cm

 

Składniki :

Kruche ciasto:

15 dag mąki pszennej

15 dag mąki krupczatki

15 dag masła

8 dag cukru

4 żółtka

1 płaska  łyżeczka cukru ze skórką  pomarańczową  Dr.Oetker

1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

 

Nadzienie:

1 kg jabłek-szara reneta

1 pomarańcza

5 dag cukru

1 łyżeczka  cukru z pomarańczą 

½ łyżeczki cynamonu Dr.Oetker

Szczypta mielonej gałki muszkatołowej

1 łyżka mąki ziemniaczanej

 

Beza:

4 białka

20 dag drobnego cukru

1 łyżka mąki ziemniaczanej

 

Sposób przygotowania:

 Ciasto:

Mąkę pszenną wymieszać dokładnie w misce z mąką krupczatką oraz proszkiem do pieczenia, dodać pokrojone na kawałki masło oraz żółtka, wsypać cukry i zagnieść gładkie kruche ciasto. Ciasto rozwałkować przez warstwy papieru pergaminowego na okrąg wielkości formy tarty. Delikatnie przełożyć do lekko natłuszczonej formy na tartę , poodciskać na brzegach i bokach.  Włożyć do lodówki na czas przygotowania nadzienia.

 

Nadzienie:

Obrane jabłka pokroić na kawałki, pomarańczę wyszorować pod bieżącą wodą , zetrzeć skórkę na tarce jarzynowej o drobnych oczkach, z  pomarańczy wycisnąć sok dodać  razem ze skórką do jabłek, wsypać cukry i dodać  szczyptę mielonej gałki muszkatołowej,  całość smażyć w rondelku na wolnym ogniu około 5-7 minut  aż jabłka zaczną się rozpadać. Mąkę ziemniaczaną rozrobić w małej ilości zimnej wody, wlać do gotującej się masy i zagęścić jabłka .

Zestawić  z ognia, wystudzić.

 

Beza:

Białka jaj ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli, gdy masa będzie gęsta, cały czas miksując wsypywać partiami cukier aż do skończenia. Miksować do momentu aż nie będzie żadnych grudek cukru. Masa ma być zbita i lśniąca.

 

Nagrzać piekarnik do 180*c na grzaniu góra-dół.

 

Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki, dno posypać cynamonem, wyłożyć masę jabłeczną, wyrównać, wyłożyć bezę.

Włożyć tartę do nagrzanego piekarnika piec 25 minut, po tym czasie wierzch tarty nakryć folią aluminiową i  wyłączyć górną grzałkę piekarnika, piec na samej dolnej następne 20 minut. Po tym czasie lekko uchylić piekarnik zostawić do całkowitego wystygnięcia.





Słodkich wypieków!

 

 

 

 

 

poniedziałek, 12 października 2020

Szarlotka z bezą i kruszonką

 

Jabłka, słodkie, kwaśne i soczyste doskonale nadają się do ciast. Ich smak podkręca wanilia i cynamon. Równie dobrze komponują się z bakaliami, już sam zapach podczas pieczenia przyciąga do kuchni. Tym razem mam dla Was klasyczne jesienne ciasto –szarlotkę! Mega kruche i maślane ciasto,  warstwa kwaśnego musu i słodziutka beza pod kruszonką, czy może być coś lepszego dla podniebienia ? 

Nie sądzę J

 






Ciasto kruche na blaszkę 25/30 cm:

1 szklanka mąki krupczatki

2 szklanki mąki pszennej

5 żółtek

25 dag margaryny lub masła

1 czubata łyżka śmietany 18%

4 łyżki cukru

2 łyżeczki proszku do pieczenia Dr.Oetker

 

Nadzienie:

1,2 kg kwaśnych jabłek np  szara reneta

¾ szklanki cukru

1 łyżka soku z cytryny

1 łyżka mąki ziemniaczanej

½  łyżeczki mielonego cynamonu Dr.Oetker

 

Beza;

5 białek

1,5 szklanki drobnego cukru

1 łyżeczki soku z cytryny

2 łyżki mąki ziemniaczanej

 

 

Przygotowanie:

Ciasto kruche:

Mąkę wsypać na stolnicę, wymieszać z cukrem, proszkiem do pieczenia oraz śmietaną i żółtkami, dodać pokrojone na kawałki masło, lub margarynę  zagnieść szybko jednolite kruche ciasto. ¾ ciasta wylepić dno wyłożonej pergaminem blaszki, ponakłuwać widelcem i włożyć do lodówki.

 

 Resztę ciasta zwinąć w folię spożywczą i włożyć do zamrażarki na czas robienia nadzienia.

 

 

Nadzienie:

Jabłka oskrobać pokroić na kawałki, skropić sokiem z cytryny, przełożyć do garnka, zasypać cukrem i uprażyć . Pod koniec zagęścić mus łyżką mąki ziemniaczanej rozrobionej w 2 łyżkach zimnej wody.

 

Masę zestawić z ognia, wystudzić.

 

Beza:

Białka ubić na sztywną pianę z szczyptą soli, gdy białka będą sztywne, cały czas ubijając wsypywać partiami cukier , aż do skończenia, masa ma być gęsta lśniąca i bez wyczuwalnych grudek cukru.

 

 Piekarnik  nagrzać do temp 180* c na grzaniu góra dół.

Zimną masę jabłeczną rozłożyć na kruchym cieście posypanym cynamonem, wyrównać, wyłożyć bezę,  resztę zmrożonego ciasta zetrzeć na wierzch na tarce jarzynowej o grubych oczkach, piec w nagrzanym piekarniku przez 45-50 minut. Studzić przy uchylonych drzwiczkach.

 

Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem. Ale nie koniecznie.



Słodkich wypieków!

wtorek, 6 października 2020

Sklep ekolologiczny ze zdrową żywnością i naturalnymi kosmetykami

  

Zakupy przez Internet nie są już dzisiaj żadną nowością, jest to wielkie ułatwienie i mega wygoda, przynajmniej dla mnie. I pewnie nie tylko dla mnie. Są też takie sklepy do których wracam z wielką przyjemnością, do takiego należy Bee.pl  nie dość,  że rewelacyjnie zaopatrzony zarówno w spożywkę jak i kosmetyki  czy suplementy diety to cenowo jest bardzo przystępnie. Jeśli chodzi o samą przesyłkę towar jest bardzo dobrze zabezpieczony i dociera w nienagannym stanie  zazwyczaj już na drugi dzień po zamówieniu.

Tym razem znalazłam kilka naturalnych perełek do pielęgnacji ciała na które warto zwrócić uwagę.  Kosmetyki Ewy Chodakowskiej ze sklepu Bee.pl  to moje odkrycie!  jednym z nich jest naturalny balsam do ciała o pięknym słodkim zapachu migdała, rewelacyjnie się wchłania nie zostawia tłustej powłoki a także jest wydajny. Balsam zawiera ponad 99% składników pochodzenia naturalnego, co dla mnie nie jest bez znaczenia.  Skóra po jego użyciu jest nawilżona, miękka i pachnąca. Szczerze polecam!



Drugą pozycją godną uwagi jest hipoalergiczny żel do mycia twarzy firmy Bandi, wrażliwe atopowe cery mogą spojrzeć w jego kierunku. Praktycznie się nie pieni, jest żelowy, bezzapachowy zamkniety w poręcznej szklanej buteleczce z pompką, doskonale nadaje się do oczyszczenia cery z nadmiaru sebum. Nie radzi sobie tylko ze zmyciem ciężkiego makijażu, ponieważ  "marze" się po całej  twarzy. 

Ja osobiście jestem z niego bardzo zadowolona,  ponieważ nie podrażnia mojej cery. Jest mega delikatny.




Na koniec prawdziwa pielęgnacyjna perełka :)  szczególnie na jesienny czas,  kiedy nie możemy sobie poradzić ze spierzchniętymi suchymi ustami,  peeling Mokosh znakomicie je zregeneruje a jak pachnie ! Obłędnie prawdziwym malinowym deserem.

 Zawiera cukrowe kryształki peelingujące z ksylitolu  które pod wpływem ciepła ust się rozpuszczają, zostawiają mega nawilżone i aksamitne usta. Petarda!





To tylko kilka produktów z mojej paczki, zachęcam Was do zakupów sklepie Bee.pl J

piątek, 2 października 2020

Zupa dyniowa z prażonymi orzechami włoskimi w miodzie

 

Na straganach ciągle jest kolorowo i smacznie, u mnie króluje w potrawach dynia, akurat mam to szczęście, że z mojego własnego ogrodu, małe foremne kule japońskiej dyni wręcz stworzone są do zup. Mięsiste o soczystym kolorze pomarańczy. 

Smak zupy podkręca  imbir, sok ze świeżo wyciśniętej pomarańczy i egzotyczne przyprawy, prażone orzechy włoskie w miodzie dopełniają  jej smaku. Już sam zapach podczas gotowania porusza zmysły a nieziemski smak potęguje doznania. Ale ostrzegam-jest dość pikantna i rozgrzewajaca! W sam raz na jesienny obiad.

Garnki  serii PADERBORN CS KOCHSYSTEME  ze sklepu  Cookin.pl to klasyczne garnki stalowe  z ergonomicznymi bardzo wygodnymi uchwytami, które  cechuje brak śliskości i nagrzewania podczas gotowania, wzmocnione grube dno zabezpiecza przed przypalaniem i równomiernie  rozprowadza  ciepło  po przyrządzonej potrawie. W środku każdy garnek zawiera miarkę do odmierzania płynów co jest bardzo wygodne  podczas tworzenia precyzyjnego przepisu, całości dopełnia pokrywka ze stali nierdzewnej z otworami które  wspomagają proces odlewania, jest bardzo przydatne gotując np. ziemniaki.

Cała seria przystosowana jest zarówno do kuchni indukcyjnych jak i tradycyjnych gazowych. Garnki tej serii mają 2 letnią gwarancję. 

Można je też je stosować bez pokrywki w piekarniku do 160*c. Producent zaleca mycie ręczne aby długo zachowały swój elegancki wygląd. Stal prezentuje się nowocześnie, będzie cieszyć  oczy każdej pani domu. Kolejną ich zaletą jest przystępna cena i ciekawy design. Bardzo polecam J



 



 

Składniki:

70 dag dyni Hokkaido

900 ml bulionu warzywnego

½ szklanki świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy

¾ szklanki mleczka kokosowego

2 marchewki

1 cebula

3 ząbki czosnku

 Kawałek  świeżego imbiru

2 łyżki masła klarowanego

2 płaskie łyżeczki curry indyjskiego

1 płaska łyżeczka przyprawy garam masala

½ łyżeczki  wędzonej papryki

Szczypta płatków chili

Sól i pieprz do smaku

Orzechy w miodzie:

2 łyżki prawdziwego miodu

Garść pokrojonych orzechów włoskich

Kolendra lub natka pietruszki do posypania

 

Sposób przygotowania:

Na małą  patelnię wlać miód, podgrzewać na małym ogniu  aż ściemnieje, wsypać pokrojone orzechy, i smażyć mieszając do momentu aż miód odparuje. Orzechy wyłożyć na papier pergaminowy, zostawić do wystudzenia.

 

Marchewkę i dynię  pokroić w grubą kostkę, cebulę,  i obrany imbir oraz czosnek posiekać. 

W garnku rozgrzać klarowane masło, wrzucić cebulę, imbir  i czosnek, zeszklić, wsypać przyprawy: curry indyjskie i garam masala, mieszać aż zaczną wydzielać  aromat, całość zalać gorącym bulionem warzywnym i gotować aż dynia będzie miękka. Dodać płatki chili i wędzoną paprykę, wlać sok z pomarańczy, gotować 2 minuty,  zdjąć garnek z ognia i całość zmiksować blenderem na krem,  wlać mleczko kokosowe,  wymieszać.

 Doprawić solą i pieprzem do smaku.

Zupę rozlać do miseczek udekorować kleksem z mleczka kokosowego , posypać prażonymi orzechami udekorować natką kolendry  lub pietruszki  i podawać.






Smacznego!