STRONY

piątek, 29 września 2017

Miniszarlotki francuskie z marcepanem



Jabłka-przesycone jesiennym słońcem są  teraz soczyste i pięknie pachną,  aż żal z nich nie korzystać , małe francuskie mini szarlotki to żelazna pozycja wśród jesiennych wypieków, dzięki wkładce z marcepanu smakują jak z najlepszej cukierni  a może nawet lepiej….obowiązuje tylko jedna zasada przed rozpoczęciem działania, dobrze nagrzać piekarnik!

U mnie  jesienią wpisują się w poczęstunek dla niespodziewanych gości , nie ma nic lepszego  doskonale smakują   podane z filiżanką aromatycznej białej herbaty White Pearl of Fujian Richmont



2 rulony świeżego ciasta francuskiego
2  winne jabłka (antonówka)
10 dag marcepanu
1 jajko
Cukier brązowy z cynamonem

Sposób wykonania:

Piekarnik przed zrobieniem mini szarlotek nagrzewamy do 190*c.
Jabłko, obieramy, kroimy w cienkie plasterki, przekładamy do miseczki, posypujemy cukrem brązowym wymieszany z cynamonem, ilość wg swojego uznania. Marcepan kroimy na paseczki.
Świeże ciasto francuskie rozwijamy kroimy na prostokąty. Każdy prostokąt z jednej dłuższej  strony nacinamy do połowy tworząc paski. Na całej części rozkładamy po 2 plasterki jabłka i jednym paseczku marcepanu, zawijamy częścią z naciętymi paskami, dociskamy brzegi układamy na blasze wyłożonej pergaminem, smarujemy rozkłóconym jajkiem , posypujemy brązowym cukrem z cynamonem do smaku, Pieczemy w nagrzanym piekarniku około 15-17 minut aż się zrumienią.
Doskonale smakują zarówno na ciepło jak i na zimno.





Słodkich wypieków!



czwartek, 28 września 2017

Flaczki pod francuską czapą






Pogoda teraz kapryśna, raz słońce raz deszcz, dlatego w naszym menu królują już treściwsze dania, rozgrzewające, syte i smaczne, takie są flaczki z ciemnym sosem Łowicz z dodatkiem bogactwa jesieni-czyli warzywami a całość pieczona pod czapą z francuskiego ciasta. Bo przecież flaczki to nie tylko zupa, czyż nie ? Doskonale nadają się do zapiekania.  Jak Wam podoba się mój pomysł ?

 Obiad pierwsza klasa,  wyszły takie,  że…Łoooo!

#lowicz

Składniki:

½ kg świeżych  flaków wołowych
15 dag świeżej dyni
15 dag chudego wędzonego boczku
1 słoik ciemnego sosu Łowicz
2 marchewki
1 łyżka startego selera
1 cebula biała
1 cebula czerwona
Mały kawałek pora
½ papryczki chili
Pęczek natki pietruszki
2 liście laurowe
Sól morska do smaku
Grubo mielony pieprz czarny
1 łyżka przyprawy do flaków
1 płat świeżego ciasta francuskiego
1 jajko do posmarowania

Jak wykonać flaczki z sosem Łowicz?

Flaki ugotować w osolonym wrzątku prawie do miękkości, odcedzić na durszlaku.
Boczek pokroić w cieniutkie plasterki, cebulę, dynię  i marchewkę obrać , cebulę i dynię posiekać w kostkę, marchewkę, wydrążoną z nasion papryczke chili i por  w cieniutkie plasterki. 




W naczyniu żaroodpornym wyłożyć dno połową boczku, następnie rozłożyć warstwę flaków, posypać delikatnie do smaku solą, pieprzem oraz przyprawą do flaków, przykryć  pokrojonymi warzywami, wymieszanymi ze  startym selerem, między warzywa wcisnąć liście laurowe, posypać posiekaną natką pietruszki,  całość zalać uniwersalnym ciemnym sosem Łowicz, na wierzchu ułożyć resztę pokrojonego boczku. Włożyć do piekarnika piec 50 minut w temp 180*c



Na 15 minut przed końcem pieczenia, przykryć płatem ciasta francuskiego, ponakłuwać widelcem, posmarować rozkłóconym jajkiem, temp piekarnika zwiększyć do 200*zapiekać aż ciasto się zezłoci i stanie chrupiące, a potem już tylko podawać..prosto z pieca!




Smacznego!
Wpis dodaję do akcji konkursowej Łowicz
Jeden sos wiele dań........ trzymajcie kciuki, przydadzą się :) 


środa, 27 września 2017

Szarlotka sypana z bananem




Jesień pachnie szarlotką, dziś wreszcie u mnie ciepło i słoneczko, od razu lepiej!

Rewelacyjny sposób na pyszną szarlotkę dla tych którzy nie lubią zagniatać ciasta kruchego, składniki sypie się na blachę, przekłada jabłkami a na wierzch posypuje startym bardzo zimnym masłem, podczas pieczenia wszystko się składa w jedną całość. Polecam ..mój ulubiony wypiek na jesienne dni. Do tego ciasta polecam cynamonową rozgrzewajacą herbatę Spicy Cinnamon Richmont 
Cynamonowa słodycz. Dzika nuta Rooibos. Aromatyczna gruszka. Każdy łyk to egzotyczna wyprawa. Duet idealny.


Blaszka 24/24 cm

Składniki:
1,5 kg winnych jabłek (antonówka)
1 banan
1 czubata szklanka mąki pszennej
1 czubata szklanka kaszy manny
1 szklanka cukru
17 dag zimnego masła
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka soku z cytryny

Wykonanie szarlotki:

Jabłka oskrobać, zetrzeć na tarce jarzynowej o grubych oczkach, skropić sokiem z cytryny aby nie ściemniały i przemieszać. Masło zmrozić w lodówce lub włożyć na 15 minut do zamrażarki. Banana pokroić na plasterki
Mąkę wymieszać z cukrem, manną oraz proszkiem do pieczenia, podzielić na 3 równe części.
Kwadratową blaszkę, wyłożyć papierem do pieczenia, wysypać jedną porcje mąki, wyłożyć połowę startych jabłek  oprószyć połową cynamonu, ułożyć plasterki banana  rozsypać kolejną warstwę mąki  rozłożyć jabłka, i znów trzecią warstwę mąki, na wierzch zetrzeć równomiernie na tarce  zimne  masło. Piec szarlotkę 55-60 minut w temp 180*c.
Najlepiej smakuje jeszcze ciepła.



Słodkich wypieków!


poniedziałek, 25 września 2017

Tiramisu z figami-jesienne






Ostatnio dzieje się ze mną coś dziwnego…zmienne nastroje, raz  mi  gorąco raz zimno…chyba ta jesień tak na mnie działa, przyszła z bólem gardła, zasmarkanym nosem, ogólnym rozbiciem, słońca chcę ! Najlepiej bym się zaszyła gdzieś na odludziu z ciepłym kocem, książką i kubkiem gorącej herbaty z rumem,ale przecież nie usiedzę nawet pół godziny, pisząc ten przepis myślę …zjadłabym ptysia ! Czy ja jestem normalna ? Może faktycznie to już choroba?  Tak czy siak zostawiam Was z deserem który uświetni każdy jesienny podwieczorek , podawany w szklanych pucharkach prezentuje się najlepiej a i sezon na figi też jest krótki,więc  korzystajcie!



Składniki:

6 -7 porcji
20 dag podłużnych biszkoptów Savoiardi
3 jajka od szczęśliwych kurek
4 sztuki figi
25 dag serka mascarpone
3 łyżki cukru pudru
1 szklanka naparu z mocnej kawy rozpuszczalnej
50 ml likieru tiramisu
Kakao do oprószenia
Świeża mięta do dekoracji

Sposób wykonania deseru:

Jajka do deseru sparzam wrzątkiem, wycieram, oddzielam białka od żółtek.
Do szklanej misy wlewam żółtka , dodaję cukier puder, miksuję końcówką do ubijania piany prawie do białości, stopniowo pod koniec dodaję po łyżce serka, miksuję aż masa zgęstnieje, osobno w naczyniu ubijamy białka, łączę z wcześniejszą masą oraz likierem tiramisu, miksuję tylko do połączenia.
Figi myję kroję w plastry.

Biszkopty łamię  na 2-3 kawałki, maczam w naparze kawy , wkładam do szklanych pucharków, oprószam kakao, przekładam warstwami masy i owoców, dekoruję świeżą miętą. 

Wkładam na 3-4 godziny do lodówki. Deser najlepiej smakuje dobrze schłodzony.








Smacznego!

niedziela, 24 września 2017

Risotto z rydzami



Risotto pachnące jesienią  z darami lasu-rydzami, teraz jest ich tyle, że ten nie ma kto na spacer nie wyjdzie,  albo zwyczajnie grzybów nie zna. To danie jest przepyszne choć wymaga stania przy nim  i ciągłego mieszania, nie możesz  go na chwilę zostawić  bo mega szybko przywiera do dna, dolewanie bulionu też jest rytuałem bo tak naprawdę nie wiadomo ile dokładnie wciągnie go ryż. Rydze same w sobie są tak aromatyczne, że wystarczy danie doprawić tylko solą i pieprzem i tak będzie dobre, a dodatek rozmarynu i tymianku doskonale podkręci smak.

Składniki:

30 dag świeżych rydzów
1 szklanka ryżu arborio
Ok.1 litra bulionu warzywnego lub drobiowego
½ szklanki białego wytrawnego wina
2 cebule
1 ząbek czosnku
Szczypta tymianku do smaku
Szczypta rozmarynu do smaku
3 łyżki masła
100 g startego parmezanu
Sól morska do smaku
Świeżo mielony pieprz do smaku

Wykonanie:

Grzyby oczyścić, dokładnie umyć, większe sztuki pokroić na małe kawałki, malutkie zostawić w całości.
Cebulę i czosnek obrać, posiekać w kostkę. Na głębokiej patelni rozgrzać łyżkę masła, wrzucić cebulę z czosnkiem zeszklić 2-3 minuty, dodać rydze, patelnię przykryć i dusić mieszając od czasu do czasu 15 minut, doprawić solą i pieprze do smaku,  po tym czasie uduszone rydze przełożyć na talerz.


Na tej samej patelni na której dusiły się grzyby rozpuścić resztę masła, wsypać ryż , smażyć 3 minuty, wlać wino, gotować aż wino prawie odparuje, dolać chochlę gorącego bulionu i gotować risotto aż większość płynu zostanie wchłonięta przez ryż. Cały czas mieszać bo ma tendencję przywierania do dna.

 Powtarzać dolewanie bulionu aż ryż będzie prawie miękki, wtedy dodać uduszone rydze, doprawić suszonym tymiankiem i rozmarynem, solą oraz pieprzem , dodać starty parmezan , całość gotować jeszcze 3-4 minuty, gorące danie wykładać na talerz.
Smacznego! 

piątek, 22 września 2017

Nalewka z węgierek



Przyszła jesień….niestety jak na złość z deszczem i zimnym wiatrem,  gdzie babie lato ja się pytam ? 

Wyciągam koc, książkę i nagle  przypomniałam sobie o nalewce z zeszłego roku, z przesyconych słońcem śliwek z mojego ogrodu,  właśnie teraz jest czas by świeżą nastawić.  Kieliszek tego trunku doskonale rozgrzewa, poprawia humor,  trzeba tylko pamiętać by nie za  dużo bo może sponiewierać J


Przepis wielokrotnie wypróbowany, piękna barwa, niezwykły korzenny aromat to jej zalety .

Składniki:
1 kg dojrzałych węgierek
30 dag brązowego cukru trzcinowego
4 goździki
Mały kawałek cynamonu
½ litra spirytusu
½ litra wódki
2-3 śliwki suszone

Wykonanie:

Śliwki obrać, rozpołowić wyjąć pestki, włożyć do szerokiego słoja razem z suszonymi śliwkami, goździkami i cynamonem, zasypać cukrem, potrząsnąć słojem przykryć i odstawić na dwie doby w miejsce o temp pokojowej aby puściły sok.

Wlać wódkę i spirytus, zakręcić odstawić na miesiąc. Codziennie potrząsać słojem aby cukier się rozpuścił. Po miesiącu
przecedzić przez gazę a potem przez filtr do kawy aby była klarowna, rozlać do butelek, zakorkować. Ostawić na kilka miesięcy aby „dojrzała” choć z tym już może być problem J

Śliwek nie wyrzucać można użyć do warstwowego ciasta .




 Smacznego!



czwartek, 21 września 2017

Ciasto migdałowe ze śliwkami i cynamonową kruszonką




Puszyste ciasto, pełne migdałowego aromatu z owocami jesieni-śliwkami, posypane cynamonową kruszonką kojarzy się z babciną kuchnią. Już sam zapach jest niezwykle kuszący , idealne na deszczowy podwieczorek z filiżanką ulubionej herbaty, ciasto harmonijne w smaku, i co najważniejsze zawsze się udaje, tyle razy go piekłam i nigdy nie zdarzył się zakalec! jednym słowem pyszne.


Składniki na formę 24/24 cm
4 jajka
30 dag mąki pszennej
20 dag masła
15 dag cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
100 ml mleka
70 g zmielonych migdałów
Szczypta soli
7 sztuk  dużych fioletowych śliwek np. węgierki

Kruszonka:
½ szklanki mąki pszennej
3 łyżki brązowego cukru z cynamonem (użyłam Diamant)
3 dag masła

Jak wykonać ?
Ciasto zaczynam od przygotowania kruszonki:
Mąkę mieszam z brązowym cukrem, dodaję wiórki pokrojonego zimnego masła, prosto z lodówki, rozcieram palcami aż powstanie kruszonka. Wkładam do lodówki na czas przygotowania ciasta.

Wszystkie składniki do przygotowania ciasta muszą być o temp pokojowej.
Mąkę  pszenną mieszam z mielonymi migdałami, proszkiem do pieczenia oraz szczypta soli.
Miękkie masło przekładam do miski, wsypuję cukier i cukier z wanilią i miksuję na puch, stopniowo nie przerywając ucierania wbijam po jednym jajku, każde kolejne gdy poprzednie się połączy. Wlewam mleko oraz wsypuję partiami mąkę, gdy ciasto będzie zmiksowane i  gęste, wykładam na wyłożoną pergaminem kwadratową blaszkę, wygładzam łyżką, układam pokrojone na mniejsze kawałki umyte wcześniej i osuszone śliwki, posypuję kruszonką. Piekę około 50 minut w temp 180*c.
Studzę przy uchylonych drzwiczkach.
Słodkich wypieków!


środa, 20 września 2017

Śniadaniowe roladki z papryką




Idealne śniadanie powinno być sycące,  kolorowe i pyszne, dodawać energii na rozpoczęcie  dnia.
Znudziły Wam się zwykłe kanapki z szynką ? Polecam roladki! Z piersi   pieczonego indyka, serkiem kanapkowym, papryką i sałatą, zapewnicie sobie nimi  pozytywne rozpoczęcie dnia. Urzekają prostotą w przygotowaniu a zachwycają smakiem. Polecam podawać z chrupiącą bułeczką i kubkiem gorącej herbaty. Tak niewiele trzeba by śniadanie zamienić w prawdziwą ucztę.

Pycha!

Składniki:

12 cienkich plasterków pieczonej piersi  z indyka Hańderek
25 dag twarożku kanapkowego o smaku prażonej cebulki
1 czerwona papryka
1 czerwona cebula
10 dag  miksu sałat 
Sól i pieprz do smaku
Natka pietruszki do posypania


Jak wykonać takie roladki ?
Cienkie plastry wędliny ułożyć na desce, posmarować cienko kanapkowym serkiem, oprószyć do smaku solą oraz pieprzem.
Paprykę umyć wydrążyć nasiona, pokroić na słupki, cebulę posiekać drobno w kostkę. Posypać cebulą i sałatą na serek, ułożyć po jednym kawałku papryki, zawinąć w rulon, ułożyć na półmisku, posypać posiekaną natką pietruszki, włożyć na 30 minut do lodówki, schłodzić i podawać.



Życzę smacznego;) 



poniedziałek, 18 września 2017

Borowiki w occie winnym



Czas na grzyby!

Z wyprawy do lasu prosto do słoika, bogactwa które dała nam natura nie sposób przecenić, borowiki w occie winnym wcale nie są trudne do zrobienie, wręcz łatwe, a smak…przekonaj się sam.
Rewelacyjne zimą jako przekąska.


1 kg małych borowików
Zalewa:
1,5 szklanki octu winnego białego
1,5 szklanki wody
3 ząbki czosnku
1 łyżeczka ziaren pieprzu
½ łyżeczki ziela angielskiego
1 cebula
2 łyżki cukru
1 łyżka miodu prawdziwego
2-3 liście laurowe
2 łyżeczki soli

Jak wykonać borowiki w occie winnym ? 

Grzyby oczyścić z igliwia, większe sztuki przekroić, opłukać, wrzucić na lekko osolony wrzątek, gotować 15 minut, odcedzić na durszlaku.

Cebulę pokroić na piórka ułożyć na dnie każdego słoika wsypać obgotowane borowiki do ¾ objętości.

W garnku zagotować wodę z octem, czosnkiem, solą oraz pozostałymi przyprawami, zestawić z ognia, wymieszać z miodem, gorącą zalewą zalewać borowiki, dobrze zakręcić. 

Pasteryzować  5-10 minut w gotującej wodzie. 
Wyjąć zostawić do wystudzenia. Wynieść do spiżarki.


Smacznego!

niedziela, 17 września 2017

Tiramisu piernikowe




Pyszne włoskie klasyczne tiramisu wzbogacone korzenną przyprawą do piernika, aksamitne gorzko słodkie , rozpływające się w ustach najlepsze na drugi dzień  po schłodzeniu, smak wzbogacony ciemnym rumem nie  kawowym likierem, ten deser bez pieczenia jest tak pyszny i przygotujesz go w 30 minut. Uwielbiam tiramisu a Wy ?


Szklana forma 30/17 cm

35 dag podłużnych biszkoptów Savoiardi 
½ kg sera mascarpone
1 szklanka śmietany kremówki 30%
6 żółtek
6 łyżek cukru
1 łyżka kawy rozpuszczalnej
1 szklanka gorącej wody
½ łyżeczki przyprawy do piernika
2 łyżki rumu
Ciemne kakao do oprószenia

Jak wykonać tiramisu ? 

Kawę rozpuszczalną wsypujemy do kubka razem z przyprawą do piernika, zalewamy szklanką gorącej wody słodzimy 1 łyżeczką cukru, odstawiamy do wystudzenia. Do zimnego naparu wlewamy ciemny rum, mieszamy.

Żółtka jaj wbijamy do szklanej miski, wsypujemy cukier stawiamy na garnku z gorącą wodą i mieszadłem do piany ubijamy mikserem aż stanie się gęsta, lśniąca a cukier się rozpuści.

Dobrze schłodzoną kremówkę umieszczamy w misie razem z serkiem mascarpone, ubijamy na gęsty krem , dodajemy masę jajeczną, miksujemy krótko, tylko do połączenia.
W szklanym pojemniku układamy pierwszą warstwę biszkoptów, skrapiamy równomiernie częścią naparu z kawy, posypujemy grubo przez sitko ciemnym kakao, wylewamy część kremu, układamy drugą warstwę biszkoptów tak sam skrapiamy naparem z kawy, oprószamy kakao, na wierzch rozprowadzamy resztę kremu i posypujemy grubo kakao, naczynie przykrywamy, schładzamy całą noc w lodówce. 

Deser kroić układać na talerzykach lub najlepiej jeść łyżeczką prosto z formy.
Smacznego J




piątek, 15 września 2017

Trufle migdałowe



Czasem każdy powinien zjeść to na co ma ochotę. Nawet Ci którzy są na diecie.

Jestem wielką fanką czekolady, niezależnie czy tych słodkich czy tych gorzkich, mała porcja czekoladowych pyszności , skutecznie zaspokaja głód na słodycz na długi czas a jedna lub dwie migdałowych trufli  sprawi, że zapomnimy nie tylko o cukrze ale i o całym świecie.


Składniki na około 16 sztuk trufli:

2 tabliczki mlecznej czekolady
100 ml śmietanki 30%
2 łyżki  rozdrobnionych migdałów
Rozdrobnione  na pył wafelki, herbatniki migdałowe  lub kakao do obtoczenia

Jak wykonać ?

W małym rondelku podgrzewamy na gorąco śmietanę, zestawiamy z palnika, dodajemy połamaną na kawałki mleczną czekoladę, czekamy 2 minuty aż zacznie się rozpuszczać, delikatnie mieszamy szpatułką do połączenia, masa musi być jednolita, wsypujemy rozdrobnione migdały, dodajemy aromat, ponownie mieszamy , masę wkładamy na 2-4 godziny do lodówki. 

Gdy stężeje łyżeczką nabieramy niewielkie porcje czekoladowej masy, formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego obtaczamy w pokruszonych na pył wafelkach czekoladowych , herbatnikach lub jak kto woli w gorzkim kakao.





Smacznego!

środa, 13 września 2017

Jesienna lasagne z dynią







Jesień, to feria barw zarówno w przyrodzie jak i na talerzu, bogactwo warzyw i owoców zachwyca i zachęca do gotowania, dorodne dynie papryka  i cukinie to  jesienne prezenty od natury, dlatego ja wyczarowałam dla Was jesienną lasagne, bo kto powiedział,  że zawsze musi to danie kojarzyć się z mięsem mielonym  i sosem pomidorowym ?

Spróbujcie mojej warzywnej wersji i zobaczcie, że bez mięsa może być równie smacznie i szybko.


Korzystajmy z tego co dała nam jesień……Jest tyle kulinarnych możliwości!


#lubelloveinspiracje  #lubella #szybkalasagne

Składniki:

1 opakowanie makaronu Lasagne Lubella nr 52
½ sztuki małej dyni hokkaido
1 cukinia
1  papryka czerwona
½ papryczki chili
2 cebule
2 pomarańczowe pomidory
20 dag startego sera gouda
3 łyżki oliwy
Sól i pieprz do smaku
Natka pietruszki do posypania

Sos beszamelowo-musztardowy
50 g masła
2 łyżki mąki pszennej
150 ml bulionu warzywnego
350 ml mleka 3,2 %
1 łyżeczka ostrej musztardy
1 jajko
Sól morska do smaku
Biały pieprz do smaku
Gałka muszkatołowa do smaku
Szczypta suszonego rozmarynu do smaku

Jak wykonać lasagne Lubella ?



Makaron lasagne obgotowujemy przez 2 minuty w lekko osolonym wrzątku z łyżką oliwy, odsaczyć i porozdzielać płaty by się nie skleiły ( aby sobie ułatwić przygotowania można go też namoczyć przez kilka minut w zimnej wodzie )
Warzywa obieramy, dynię, cukinię , paprykę zwykłą i cebulę kroimy w kostkę, na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy warzywa , dusimy pod przykryciem aż zmiękną , dodajemy posiekaną drobno chili, doprawiamy solą i pieprzem do smaku, zestawiamy z ognia.


Przygotowujemy beszamel:
W rondlu rozpuszczamy masło, wsypujemy  mąkę i zasmażamy minutę. Cały czas mieszając wlać bulion i mleko. 
Na małym ogniu zagotować aż zgęstnieje cały czas mieszając dodać  musztardę. Przyprawić solą, białym pieprzem, gałką i szczyptą rozmarynu. 
Zdjąć z ognia, połączyć z roztrzepanym jajkiem. Wymieszać do połączenia.

Do naczynia żaroodpornego wlewamy trochę sosu układamy na przemian płaty lasagne, warstwę warzyw łącznie z pokrojonymi na plastry pomidorami, polewamy sosem posypujemy serem i tak to wyczerpania składników. 

Ostatnią warstwę na górze przykryć resztą beszamelu posypać serem, zapiekać pod przykryciem  w piekarniku 25-30 minut. Na kilka minut przed końcem pieczenia, pokrywę zdjąć aby ładnie ser się przyrumienił.

Przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki. 
Najlepiej smakuje od razu po wyjęciu z pieca.



Życzę smacznego!










poniedziałek, 11 września 2017

Cytrynowe tartaletki


Kruche słodkie ciasto i orzeźwiająca cytrynowa masa, to duet idealny, ten deser jest dla wielbicieli zdecydowanych smaków, nie przejmujcie się ,że masa cytrynowa przed wylaniem na kruche ciasto jest rzadka, podczas pieczenia wiąże się i tworzy jakby budyń a po ostudzeniu zastyga ładnie. Można zrobić w formie jednej dużej tarty. 


Składniki na 10/12 sztuk:

Ciasto:
30 dag mąki pszennej
20 dag masła
10 dag cukru
1 żółtko
1 łyżka śmietany 18%
Szczypta soli

Nadzienie:
2 jajka
10 dag cukru
2 cytryny
100 ml śmietany kremówki30%
Cukier puder do oprószenia

Sposób przygotowania:

Piekarnik nagrzać do temp 190*c.

Ciasto:
Mąkę przesiać na stolnicę, wymieszać ze szczyptą soli, cukrem, dodać zimne pokrojone  na kawałki masło, wbić jajko, połączyć ze śmietaną, szybko zagnieść jednolite kruche ciasto. Włożyć do lodówki na 20 minut, schłodzić po czym ciasto przełożyć na podsypaną mąką stolnicę, rozwałkować , wylepić ciastem formy do tartaletek.

Nadzienie:
Cytryny wyszorować, skórki zetrzeć na drobniutko a z cytryn wycisnąć sok.

Jajka zmiksować na puszysto z cukrem, wlać śmietankę oraz sok z wyciśniętych cytryn , dodać otartą skórkę, krótko zmiksować. 
Wylewać masę do ¾ objętości  na kruche ciasto. 
Włożyć do nagrzanego piekarnika ,po 10 minutach  temp zmniejszyć do 180*c piec około 35 minut aż wierzch zacznie się rumienić, wystudzić przy uchylonych drzwiczkach, zimne oprószyć pudrem i podawać.


Słodkich wypieków!