STRONY

niedziela, 30 lipca 2017

Najlepsze andruty

Andruty to smaki mojego dzieciństwa, szybki do przygotowania deser nie tylko dla dzieci, przełożone najprostszą masą jaką można by było zrobić, idealne na upalne lato, kiedy mamy ochotę na coś słodkiego a o odpalaniu piekarnika nie ma mowy. Polecam Wam gorąco.





Składniki:

1 opakowanie kwadratowych wafli
20 dag śmietany 18%
20 dag masła nie margaryny!
9,5 dag cukru
½ szklanki mleka w proszku

Sposób przygotowania:


Masło umieścić w rondelku, wsypać cukier, podgrzewać aż się rozpuści, dodać śmietanę , masę zagotować mieszając trzepaczką, zestawić z ognia, wsypać suchą galaretkę, mieszać do momentu rozpuszczenia, wsypać mleko w proszku, ponownie wymieszać. 
Masa ma być jednolita i gładka. Zostawić do całkowitego wystudzenia. 

Zimna masą przełożyć każdy wafel, ułożony na folii aluminiowej dociskając jeden do drugiego, lekko obciążyć tak aby masa nie wypłynęła, zostawić najlepiej w lodówce aby dobrze stężała.

 Pokroić na prostokąty lub romby podawać.



Smacznego.

piątek, 28 lipca 2017

Letnia owocowa pianka z porzeczką i borówkami

Deser który powstaje w kilka chwil…bez odpalania piekarnika, połączenie białek z gorzką i białą czekoladą, oraz kwasnymi owocami porzeczki i borówki daje smak któremu ciężko się oprzeć.

Deser z klasą na leniwe słodkie letnie popołudnia….Do tego deseru polecam Wam żelatynę w listkach Dr.Oetker , jest dużo łatwiejsza w rozpuszczaniu i nie ma żadnych grudek w deserze.


Składniki:

Foremka 11/25cm

½ szklanki białek
½ szklanki cukru pudru
½ tabliczki gorzkiej 60% kakao czekolady
½ tabliczki białej czekolady
1 łyżka soku z limonki
1 łyżeczka otartej skórki z limonki
2 łyżki wiórek czekoladowych różowych
4 listki żelatyny
10 dag masła
10 dag czerwonej porzeczki
10 dag borówki

Dekoracja:
Owoce lata(porzeczka i borówka)
Wiórki czekoladowe różowe

Sposób przygotowania:


Masło rozpuścić do płynnej konsystencji, podzielić na dwie równe części (dla ułatwienia można rozpuścić osobno w miseczkach po 50 g)do ciepłego masła pokruszyć czekolady, do jednej białą do drugiej gorzką .Wymieszać aż się połączą.
Listki żelatyny  namoczyć osobno, po dwa listki w zimnej  tak jak pisze na opakowaniu, odcisnąć dobrze, dodać  do każdej miseczki  z czekoladą, wymieszać,  aż się rozpuści. Masa czekoladowa musi być cały czas ciepła aby żelatyna się rozpuściła!

Białka ubić na sztywną pianę dodając pod koniec cukier puder oraz łyżkę soku z limonki, otartą  skórkę-masa ma być gęsta i lśniąca.

 Pianę podzielić na dwie części , każdą wymieszać z jedną masą czekoladową. 

Do białej dodatkowo wsypać różowe wiórka czekoladowe i wymieszać.

Formę keksową wyłożyć papierem pergaminowym, wylać masę z gorzką czekoladą, posypać połową owoców, wylać białą masę, rozsypać resztę owoców oraz posypać różowymi wiórkami czekoladowymi.

Tak przygotowaną piankę włożyć do lodówki na kilka godzin a najlepiej na całą noc.





Smacznego!

środa, 26 lipca 2017

Cukinia faszerowana pieczarkami i mięsem z kruszonką

Sezon na cukinię w pełni. Faszerowana pieczarkami i mielonym mięsem z chrupiącą parmezanową kruszonką to propozycja na smaczny letni obiad, lub opcja na pozbycie się nadmiaru cukinii z ogródka. W tej wersji jest bardzo smaczna i łatwa do przygotowania. Jedna tylko uwaga-gdy mamy małą cukinię omijamy etep podpieczenia w piekarniku, w tym przypadku nadziewamy surową i zapiekamy, starsze sztuki lepiej zapiec.

Polecam.





Składniki:

1 duża cukinia lub dwie średnie
½ kg mielonego mięsa od szynki
2 cebule
30 dag pieczarek
1 łyżka masła
Jarzynka do smaku lub sól
Pieprz świeżo mielony gruboziarnisty do smaku
1 łyżka przyprawy do mięsa

Kruszonka:
1 jajko
3 łyżki bułki tartej
6 łyżek startego parmezanu


Sposób przygotowania:

Cukinię umyć przekroić wzdłuż na połowę, miąższ z nasionkami wydrążyć, odrzucić,  środek cukinii obsypać jarzynką lub solą oraz pieprzem, ułożyć na blasze, włożyć do nagrzanego  do 180*c piekarnika na czas przygotowania farszu .

Cebulę i pieczarki pokroić w kostkę, wrzucić na patelnię z masłem, zeszklić, dodać mięso, oprószyć solą lub przyprawą do mięsa oraz pieprzem, smażyć całość 10 minut.

Kruszonka:
Jajko rozkłócić widelcem, wsypać bułkę tartą, dodać starty parmezan, wymieszać palcami, kruszonka ma być sypka.

Podpieczoną cukinię wyjąć, nałożyć farsz, posypać kruszonką i zapiekać w nagrzanym piekarniku około 45-50 minut w zależności od tego jak twarda jest cukinia.







Smacznego!

poniedziałek, 24 lipca 2017

Muffinki z białą czekoladą i porzeczkami


Prawdziwie letnie muf finki, można je zrobić z dowolnymi owocami lata i od razu z podwójnej porcji, tak szybko znikają, są wprost idealne, wilgotne, mięciutkie i tak łatwe do przygotowania. Nie zamieniajcie tylko w przepisie masła na margarynę, bo masło daje im fajny naturalny smak.
 99% moich wypieków jest na maśle a kremów nie wyobrażam sobie robić na margarynie.

Babeczki posmakują i dzieciom i dorosłym, doskonale nadają się na wszelkie imprezy czy na piknik, polecam bo zawsze sie udają !




Składniki na 10 sztuk:

2 duże jajka
25 dag mąki tortowej
15 dag cukru
125 ml mleka
100 g masła
15 dag czerwonej porzeczki
50 g białej czekolady

Sposób przygotowania:


 Jajka wbić do miski, wsypać cukier oraz cukier cytrynowy, ubijać aż masa będzie puszysta i jasna, masło rozpuścić do płynnej konsystencji, wystudzić, mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia.
Do ubitej masy jajecznej wlać mleko oraz masło, delikatnie miksując wsypywać mąkę przesianą przez sito, wymieszać tylko do połączenia.
Ciasto wlewać do papierowych papilotek, posypać osuszoną czerwoną porzeczką. Piec około 30 minut w temp 180*c –do suchego patyczka.
Po upieczeniu polać rozpuszczoną w kąpieli wodnej białą czekoladą.


Słodkich wypieków!




niedziela, 23 lipca 2017

Rolada drożdżowa z serkiem, marcepanem i porzeczkami

Powiem Wam nieskromnie to najlepsza drożdżówka jaką udało mi się ostatnio upiec, choć na zdjęciu nie widać tego efektu zawinięcia –biały ser, jasny marcepan …tylko porzeczki się trochę przebijają to efekt smakowy jest naprawdę wow!

Smaki doskonale się komponują , jest pulchna i nie za słodka, z tego przepisu wychodzi dwie dość spore drożdżowe rolady, w sezonie można zamiast porzeczek dać maliny, jagody czy borówkę,  spróbujcie ją upiec! 



Składniki:


Ciasto drożdżowe:
750 g mąki pszennej
300 ml ciepłego mleka
1 opakowanie suszonych drożdży
1 jajko
3 żółtka
100 g masła
90 g cukru
1 łyżka cukru ze skórką cytrynową Dr.Oetker
Duża szczypta soli

Nadzienie:
15 dag serka twarogowego (ja miałam President)
2 łyżki budyniu śmietankowego z cukrem
1 jajko
1 łyżka cukru ze skórką cytrynową Dr.Oetker
10 dag marcepanu
15 dag czerwonej porzeczki

Dodatkowo:
Polewa z białej czekolady
Różowa posypka

Sposób przygotowania:


Ciasto:
Masło roztopić do płynnej konsystencji. Mąkę pszenną wymieszać w misce z suchymi drożdżami, szczyptą soli oraz cukrami, wbić jajko, dodać żółtka, wlać ciepłe mleko i wyrobić ciasto, gdy zacznie odchodzić od dłoni wlać masło i ponownie wyrobić , aż ciasto będzie gładkie i elastyczne, oprószyć leciutko mąką, wynieść w cieple miejsce aby podwoiło objętość.


Nadzienie:
Porzeczki myjemy, osuszamy. Serek mieszamy z budyniem , cukrem cytrynowym oraz jajkiem do jednolitej konsystencji.

Wyrośnięte ciasto, dzielimy na dwie części, każdą część rozwałkować na prostokąt, smarować nadzieniem z serka, zostawiając po 2 cm od brzegów, posypać startym marcepanem oraz porzeczkami, zawinąć roladę, okręcić w papier pergaminowy, ułożyć na jednej blaszce  obok siebie, zostawić na 15-20 minut aby podrosło, piec w temp 170*c przez 25-30  minut.

Po upieczeniu wystudzić, polać polewą z białej czekolady i posypać różowym maczkiem.




Słodkich wypieków!

sobota, 22 lipca 2017

Mini gołąbki zapiekane z pieczarkami i serem

Ta zapiekanka powstała na wzór tradycyjnych gołąbków, bo praktycznie robi się tak samo…z mięsa, ryżu i drobno posiekanej kapusty powstały kulki wielkości  dużego orzecha włoskiego, całość przykryta podsmażonymi pieczarkami ..sos jest na bazie ketchupu i sosu sojowego, wyszła mega pyszna i szybka do przygotowania….a i jeszcze jedno ryż do tej zapiekanki gotuję dzień wcześniej wtedy idzie dużo szybciej J Polecam gorąco, domownicy będą zachwyceni. Pomysł własny.



Składniki:

½ kg mięsa mielonego z szynki wieprzowej
1/4 główki  małej kapusty włoskiej
1 torebka ryżu
2 cebule
1 jajko
40 dag pieczarek
3 łyżki pikantnego ketchupu
2 łyżki sosu sojowego
1 czubata łyżka mąki pszennej
1 niepełna szklanka wody
1 łyżeczka przyprawy do wieprzowiny
1 łyżka masła
Sól morska do smaku
Pieprz świeżo mielony do smaku

Sposób przygotowania:


Ryż ugotować  do miękkości w osolonym wrzątku, odcedzić z wody, wystudzić.
Kapustę włoską, drobniutko posiekać nożem w kostkę, wsypać do miski, dodać zmielone mięso od szynki, posiekaną drobniutko jedną cebulę oraz zimny ryż, doprawić do smaku, solą, pieprzem  oraz przyprawą do wieprzowiny, wbić jedno jajko, całość wyrobić dokładnie ręką-ma być jednolita masa.

 Zwilżyć dłonie zimną wodą, nabierać masę i formować kulki wielkości orzecha włoskiego, układać obok siebie w naczyniu żaroodpornym-naczynia niczym nie natłuszczać.

Wstawić do nagrzanego piekarnika do 180*c na około 15 minut i podpiec. 

W tym czasie robimy sos oraz  smażymy pieczarki:
Mąkę pszenną wsypujemy do słoika, wlewamy wodę, zakręcamy słoik i potrząsamy aż powstanie jednolita zawiesina, wtedy dodajemy sos sojowy oraz ketchup, zakręcamy, ponownie wstrząsamy słoikiem-sos jest gotowy.

Na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy pokrojoną w piórka  cebulę oraz pieczarki pokrojone na plastry, całość przesmażamy 5-7 minut, doprawiamy do smaku sola oraz pieprzem.

Podpieczone mini gołąbki wyciągamy z piekarnika, wykładamy na nie pieczarki z cebulą i polewamy sosem, ser kroimy w kostkę, posypujemy zapiekankę.

 Całość zapiekamy 45 minut w temp 180*c. 

Podajemy po wyjęciu z pieca, polewając wytworzonym podczas pieczenia sosem.








Życzę smacznego!

środa, 19 lipca 2017

Makaron z cukinią i botwinką




Makaron i botwinka to udane połączenie nie tylko w zupie, żeby nie było banalnie o nie…
Proponuję na obiad mini kokardki, z warzywami i odrobiną sera, mój zamysł był taki aby było szybko, świeżo i prosto, oszczędzając na czasie bo taki obiad przygotujemy w 10 minut, tak, tak!  gdy makaron się gotuje, robimy resztę a potem łączymy na patelni, jednak się da zrobić coś smacznego!

Ile razy robię ten przepis, zdumiewa mnie fakt, że niewielkim nakładem mogę nakarmić rodzinkę i wcale nie musi być mięso by było do syta! Makaron bez ciężkiego sosu to jest to J




Składniki na dwie porcje:

25 dag makaronu mini kokardki Lubella
1 cukinia
1 duża cebula
Pęczek botwinki bez buraczków
1 biała podłużna papryka
4 suszone pomidory z zalewy
3 ząbki czosnku
2-3 łyżki oliwy
50 g startego parmezanu
50 ml słodkiej 12% śmietanki
Sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:


 Makaron wrzucam na osolony wrzątek, gotuję wg przepisu na opakowaniu w tym czasie gdy gotuje się makaron, rozgrzewam olej na patelni, dodaję posiekaną cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek, podsmażam aż się zeszkli, dodaję pokrojoną paprykę, cukinię  oraz suszone pomidory pokrojone w drobną kostkę, chwilę smażę, doprawiam do smaku solą oraz pieprzem, dodaję pod koniec pokrojone łodygi botwinki wraz z liśćmi  oraz odcedzony i ugotowany makaron, wlewam śmietankę wszystko razem mieszam, podgrzewam chwilę, doprawiam jeszcze do smaku, rozkładam na talerze, posypuję parmezanem i podaję.

Smacznego!


wtorek, 18 lipca 2017

Porzeczkowy kopiec kreta


Uwielbiam to ciasto! To wydłubywanie dziury na krem  i zbieranie okruchów, tym razem poszłam na całość i zrobiłam letnią wersję –porzeczkową, masa słodko-kwaśna doskonale komponuje się z kakaowym ciastem, gwarantuję to będzie hit wśród letnich wypieków ;)



Składniki;

Tortownica 22-24 cm

Ciasto:
3 jajka
2 szklanki mąki tortowej
¾ szklanki cukru
16 g cukru z wanilią
1 szklanka  mleka 2%
1 szklanka oleju rzepakowego
4 łyżki ciemnego kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Krem:
330 ml śmietany 30%
25 dag serka mascarpone
3 -4 łyżki cukru pudru
1 szklanka świeżej porzeczki (czarna i czerwona)
50 g startej gorzkiej czekolady

Poncz:
100 ml przegotowanej wody
1 łyżeczka cukru pudru
1 łyżka soku z cytryny

Jak wykonać ?

Wszystkie składniki ciasta muszą mieć temp pokojową.
Jajka wbić do misy miksera, wsypać cukier i cukier z wanilią ubić na puszystą jasną masę.
Mąkę tortową wymieszać z sodą, proszkiem do pieczenia oraz kakao, przesiać przez sito, aby dobrze spulchnić, cały czas ubijając na najniższych obrotach miksera wsypywać suchą  mieszankę na przemian wlewać olej oraz mleko, aż do połączenia.
Tak przygotowane ciasto wylać do wyłożonej papierem tortownicy (samo dno) Piec w 175*c przez około 50 minut lub do suchego patyczka.
Po upieczeniu ciasto wystudzić , ściąć wierzch około 2 cm i łyżką zrobić wgłębienie tak, aby brzegi i spód zostały nietknięte. 
Okruchy z wyciętego ciasta zostawić i pokruszyć w rękach drobniutko.

Masa:
½ szklanki porzeczek rozgnieść na mus, resztę zostawić w całości.
Dobrze schłodzoną kremówkę, połączyć z serkiem mascarpone, ubić na puszysty krem w trakcie dodając puder i rozgniecione porzeczki, zmiksować dokładnie, pod koniec dodać porzeczki w całości oraz starta czekoladę, wymieszać delikatnie łyżką.


Poncz:
Składniki ponczu wymieszać ze sobą, nasączyć ciasto, w powstałe wgłębienie nałożyć krem, uformować na kształt kopca, posypać zostawionymi okruchami ciasta, lekko dociskając je do kremu, włożyć do lodówki, chłodzić minimum 2 godziny lub najlepiej całą noc.


Słodkich wypieków !


niedziela, 16 lipca 2017

Andruty kokosowo-orzechowe



Domowe kajmaki to smaki mojego dzieciństwa, pyszne, słodkie, masa kokosowa w połączeniu z nutą orzechową tworzy zgrany duet. Idealne na słodki poczęstunek czy przyjęcie urodzinowe dla dzieci.

Tradycyjne, smaczne i domowe.


Składniki;


1 opakowanie suchych wafli

Masa kakaowo-orzechowa:
15 dag masła
2 pełne łyżki ciemnego kakao
2 pełne łyżki mielonych orzechów włoskich
100 ml mleka 2%
5 dag mleka w proszku
8 dag cukru

Masa kokosowa:
20 dag masła
10 dag wiórek kokosowych białych
12 dag cukru
120 ml mleka 2%
10 dag mleka w proszku

Dodatkowo:
Polewa z białej czekolady

Jak je wykonać ? 


Masa kakaowo-orzechowa:
Masło, cukier, płynne mleko, oraz kakao, doprowadzamy do wrzenia, gdy się zagotuje, wsypujemy mielone orzechy, mieszamy do uzyskania jednolitej masy, zdejmujemy z ognia, lekko studzimy, do ciepłej masy wsypujemy mleko w proszku, mieszamy aż będzie gęste jednolita masa.


Masa kokosowa:
Masło, cukier, płynne mleko zagotowujemy w rondelku, gdy się połączy, wsypujemy wiórka kokosowe, zagotowujemy , zdejmujemy z ognia i do ciepłej masy, wsypujemy mleko w proszku, mieszamy aż masa się połączy i nie będzie grudek, ma być jednolita.


Przełożenie:
Na pierwszy suchy wafel, rozsmarowujemy połowę jeszcze ciepłej masy kakaowo-orzechowej, przykrywamy drugim waflem, rozsmarowujemy połowę masy kokosowej, przykrywamy trzecim waflem i smarujemy resztą masy kakaowej, przykrywamy  czwartym waflem i smarujemy resztą masy kokosowej, przykrywamy ostatnim waflem. Całość  dociskamy ciężką deseczką aby masy dokładnie się skleiły, po upływie paru godzin  dekorujemy je płynną rozpuszczoną polewą z białej czekolady, odstawiamy najlepiej na całą noc.

Kroimy przed podaniem na małe prostokąty.







Życzę smacznego :) 

czwartek, 13 lipca 2017

Mini torciki kokosowe z owocami i krystaliczną galaretką






Pełnia lata,  aż prosi się by wykorzystać owoce z ogrodu i zrobić mini torciki z kremem budyniowo-kokosowym , dzięki kremowej masie i nasączeniu ponczem wprost rozpływają się w ustach.

Ciasto biszkoptowe pieczone w ceramicznych kokilkach natłuszczonych masłem, dzięki temu trikowi  każdy mini torcik jest idealnie równy, nie ma zabawy przy wycinaniu kółek  z całego biszkoptu, okruchów itp.,… po upieczeniu wystarczy przeciąć wzdłuż raz i już! polecam Wam ten patent J


Takie słodkości zrobicie w 1,5 godziny a smak zrekompensuje Wasz czas spędzony w kuchni. Do filiżanki popołudniowej herbaty w sam raz.

Składniki:


Ciasto biszkoptowe na 6 sztuk:
3 duże jajka 
5 łyżek cukru Królewskiego
8 łyżek mąki tortowej
1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią
½ łyżeczki proszku do pieczenia

Krem:
1/2 litra mleka
1 jajko
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
4 łyżki cukru Królewskiego
½  kostki masła
50 ml likieru kokosowego

Poncz:
100 ml likieru kokosowego
100 ml wody

Dodatkowo:
1 galaretka krystaliczna (bezbarwna)
20 dag mieszanych owoców sezonowych-agrest czarna i czerwona porzeczka
Mały słoiczek konfitury z czarnej porzeczki
½ szklanki pokruszonych orzechów włoskich
½ szklanki wiórek kokosowych
Masło do wysmarowania kokilek
Bułka tarta do posypania kokilek


Jak wykonać takie mini torciki?


Biszkopciki:
Jajka wbijamy do misy miksera, wsypujemy cukier oraz cukier z prawdziwą wanilią, miksujemy do uzyskania gęstej i puszystej piany , do masy jajecznej, przesiewamy przez sito mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, delikatnie mieszamy aby nie utracić konsystencji piany.
6 jednakowych ceramicznych kokilek smarujemy cienko masłem, oprószamy bułką tarta i wylewamy do każdej po ¾  objętości kokilki. Pieczemy 20 minut w temp 180*c, po upieczeniu wyciągamy z piekarnika, gdy przestygną wyciągamy na kratkę kuchenną i studzimy, zimne przekrawamy wzdłuż.
Likier kokosowy mieszamy z przegotowaną zimną wodą, skrapiamy przekrojone biszkopty-jedną i drugą część.
Przygotowujemy krem:
Z 1/2 litra mleka odlewamy 3/4 szklanki pozostałość zagotowujemy z cukrem, do odlanej części mleka wbijamy jajko dodajemy mąki i miksujemy na gładko, wlewamy do gotującego się mleka i gotujemy budyń. Studzimy.

Miękkie masło ucieramy na puch dodając po łyżce zimnego budyniu, wlewamy likier kokosowy miksujemy.

Galaretkę krystaliczną rozpuszczamy w 1 szklance wrzątku, studzimy.
Spody nasączonych  mini torcików smarujemy cienko konfiturą z porzeczki, nakładamy porcję kremu, dociskamy wierzchem biszkopcików, boki smarujemy kremem obtaczamy w wiórkach kokosowych wymieszanych z orzechami, z reszty kremu  robimy ozdobne rozetki na wierzchu torcików, posypujemy wymieszanymi owocami i polewamy tężejącą galaretką.

Wkładamy na całą noc do lodówki, na 15 minut przed podaniem wyciągamy z lodówki aby torciki zmiękły. 

Podajemy.








Cukier zawsze był kontrowersyjnym tematem, przyczyną  wielu sporów, dochodzenia racji, zupełnie nie potrzebnie.

Jako chemik i dietetyk wiem, że wystarczy umiar w jedzeniu w połączeniu z aktywnym trybem życia. Takie ciastko tortowe zjedzone raz w tygodniu krzywdy nam nie zrobi, wszystko jest dla ludzi a domowy wypiek dosłodzony nawet po swojemu, mniej czy więcej to i tak lepsze  dla zdrowia niż cała tablica mendelejewa w wypieku niewiadomego pochodzenia.

Przepis powstał w ramach kampanii

 Uczymy jak słodzić


Trzymajcie kciuki, mocno! 








poniedziałek, 10 lipca 2017

Placek drożdżowy z owocami lata




W mojej rodzinnej kuchni od zawsze piekło się sezonowo, lipiec to czas słodkich drożdżówek, czy kruchych ciast z owocami  lata, ja teraz również nauczyłam się korzystać z dobrodziejstw natury i robię to samo, bo któż nie lubi jeszcze ciepłego drożdżowego ciasta  z kubkiem zimnego mleka.

Składniki:

Blacha 29/42 cm
Ciasto:
½ kg pszennej mąki typ 550
1 opakowanie suszonych drożdży Dr.Oetker
4 łyżki cukru
Szczypta soli
100 g masła
2 jajka
2 żółtka
1 szklanka  nie pełna ciepłego mleka (200ml)
½ litra mieszanych owoców lata(porzeczka czarna i czerwona, agrest)

Kruszonka:
15 dag mąki pszennej
13 dag masła
10 dag cukru pudru
50 g mielonych orzechów włoskich
50 g wiórek kokosowych
Cukier puder do oprószenia

Sposób przygotowania ciasta:

Mąkę pszenną mieszam ze szczyptą soli oraz suchymi drożdżami, wbijam całe jajka, dodaję żółtka, wsypuję cukry, zalewam ciepłym mlekiem i wyrabiam dłonią ciasto około 5 minut, po tym czasie wlewam rozpuszczone lekko ciepłe masło, ponownie wyrabiam aż ciasto pochłonie masło i będzie gładkie, wierzch ciasta posypuję delikatnie mąką, przykrywam bawełnianą ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce na godzinę aby wyrosło.
W tym czasie gdy ciasto rośnie przygotowuję kruszonkę:
Mąkę mieszam z mielonymi orzechami oraz wiórkami i cukrem pudrem, dodaję wiórki zimnego masła i rozcieram w palcach do momentu aż powstanie kruszonka.
Wyrośnięte ciasto wykładam na wyłożoną pergaminem blachę, posypuję suchymi owocami oraz kruszonką. Ciasto piekę około 35-40  minut w temp 175*c, zimne oprószam pudrem i podaję.
Ciasto najlepiej smakuje pierwszego dnia po upieczeniu, ale nie martwcie się o to bo szybko znika J





Słodkich wypieków!