STRONY

czwartek, 28 czerwca 2018

Wiśniowa chmurka z amaretto




Letnia poezja smakowa. Najlepiej smakuje dobrze schłodzona- śmietana z gorzką czekoladą cudownie łagodzi orzeźwiającą warstwę wiśniową z amaretto  a pianka bezowa wprost rozpływa się w ustach. Wiśniowa chmurka to prawdziwa gratka dla smakoszy wiśni . To ciasto to hit wśród letnich wypieków.






Składniki na  blaszkę 25/30 cm

Ciasto kruche:
1 pełna szklanka mąki pszennej
10 dag masła
3 żółtka
3 łyżki cukru pudru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cukru  waniliowego

Krem  straciatella:
400 ml  śmietanki 30%-36%
25 dag serka mascarpone
3 łyżki cukru pudru
2 listki /łyżeczki żelatyny
50 g gorzkiej czekolady

Galaretka z wiśniami:
1/2kg świeżych wiśni
3 łyżki cukru
50 ml likieru amaretto
2 szklanki wody

Beza:
3 białka
3/4 szklanki cukru
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
1/2  szklanki białych wiórek kokosowych lub płatków migdałowych


Wykonanie ciasta:
Ciasto kruche:
Wszystkie składniki powinny być schłodzone, szczególnie masło,  połączyć  wszystko w misce zagnieść szybko ciasto, owinąć w folię spożywczą i włożyć na pół godziny do lodówki.
Po schłodzeniu wylepić dno formy do pieczenia wyłożonej papierem pergaminowym, ponakłuwać widelcem, piec w nagrzanym do 180*c piekarniku przez  15 minut. Wyjąć, wystudzić.

Beza:
Białka umieścić w misce, ubijać do uzyskania puszystej pianki, wsypywać partiami cukier, łyżka po łyżce aż masa będzie gęsta i lśniąca, wsypać mąkę ziemniaczaną , zmiksować.
Wyłożyć bezę do formy wyłożonej papierem pergaminowym tej samej w której piekliśmy kruche ciasto, posypać na wierzchu wiórkami kokosowymi, włożyć blaszkę do nagrzanego do 120*c piekarnika i suszyć przez 1 godzinę i 5  minut-beza ma być chrupiąca. Zostawić w piekarniku do całkowitego wystygnięcia.

Galaretka z wiśniami:
Wydrylowane wiśnie włożyć  do garnka, zasypać  cukrem, wlać  amaretto i doprowadzić  do wrzenia, następnie wlać  wodę, pogotować  2 minuty, zdjąć z ognia, do gorącej masy wsypać  suche galaretki, wymieszać do rozpuszczenia. 
Zostawić  do całkowitego wystygnięcia. Tężejącą masę wylać  na  zimny kruchy spód.
Wstawić do lodówki na czas robienia kremu.


Krem straciatella:
Dobrze schłodzoną kremówkę wlać do miski,połączyć z serkiem mascarpone,  ubić na gęsty krem dodając pod koniec cukier puder,  żelatynę w listkach namoczyć  w zimnej wodzie jak w przepisie na opakowaniu a następnie odcisnąć i  rozpuścić  w miseczce nad kąpielą wodną, do płynnej konsystencji,  wlać  cienkim strumieniem do śmietany cały czas miksując. Robić to delikatnie tak aby nie powstały grudki. 
Dodać do masy startą gorzką czekoladę, wymieszać szpatułką.

Gotowy krem rozprowadzić na sztywnej galaretce z wiśniami,  przykryć  upieczonym bezowym blatem.
Ciasto chłodzić  całą noc w lodówce.


Słodkich wypieków!

środa, 27 czerwca 2018

Filet z kurczaka z fasolką szparagową w kremowym sosie


Dziś ekspresowe danie obiadowe-filet z kurczaka owinięty w szynkę parmeńską z fasolką duszony w kremowym sosie, to jedno z dań które często robię w sezonie letnim gdy fasolki na ogrodzie jest dość, w tym połączeniu  smakuje wybornie. Robi się szybko a za naczynie służy jedna głębsza patelnia. Polecam podawać z młodymi ziemniaczkami. Pysznie J





Składniki:

Na 5 porcji:


5 pojedynczych jednakowej wielkości filetów z kurczaka
15 dag szynki parmeńskiej w cieniutkich plastrach
1 cebula
30 dag fasolki szparagowej żółtej
¾ szklanki bulionu mięsnego lub domowego rosołu
¾ szklanki śmietanki 30%
2 łyżki masła klarowanego
1 łyżka oliwy
Sól himalajska lub jarzynka do smaku
Biały pieprz do smaku
Natka pietruszki do posypania

Sposób przygotowania:

Filet z kurczaka umyć pod bieżącą zimną wodą, osuszyć ręcznikiem papierowym, ułożyć na desce i natrzeć z każdej strony solą lub jarzynką i pieprzem do smaku, owinąć w szynkę parmeńską każdy filet osobno, spiąć wykałaczkami aby się nie rozwalały.

Na głębszej patelni rozgrzać masło z oliwą, ułożyć mięso i obsmażyć kilka minut z każdej strony do lekkiego zrumienienia, dodać posiekaną w kostkę cebulkę oraz pokrojoną na pół umytą fasolkę, patelnię przykryć i obsmażać razem około 4 minuty, po tym czasie wlać gorący bulion, naczynie przykryć i dusić około 30 minut na wolnym ogniu aż mięso będzie mięciutkie, wlać śmietankę, gotować razem chwilę aż sos zgęstnieje. 

Posypać posiekaną natką pietruszki. Podawać z młodymi ziemniakami.


Smacznego!



poniedziałek, 25 czerwca 2018

Porzeczkowe muffinki z kruszonką




Piaskowe ucierane ciasto, proste do przygotowania , lekkie, z czerwoną porzeczką i maślaną kruszonką, idealne na słodki poczęstunek dla niespodziewanych gości. Posmakują również najmłodszym. Prawdziwie letnie muffinki.

Składniki:
Na 10-12 sztuk:

2 duże jajka
20 dag mąki tortowej
15 dag cukru
125 g masła
100 g kwaśnej śmietany 18%
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
¾ szklanki czerwonej porzeczki

Kruszonka:
½ szklanki mąki tortowej
50 g masła
¼ szklanki cukru

Przygotowanie:
Wszystkie składniki do przygotowania ciasta powinny być o temperaturze pokojowej-to gwarancja udanych wypieków.

Mąkę pszenną wymieszać w misce  z budyniem i proszkiem do pieczenia.

W misie miksera utrzeć miękkie masło z cukrem aż będzie puszysta jasna masa, wbijać jajka, jedno po drugim cały czas miksując, dodawać śmietanę, na przemian wsypywać  mąkę , delikatnie zmiksować-tylko do połączenia. 
Ciasto wyłożyć do papierowych foremek na muffinki do ¾ objętości, posypać umytą i osuszoną czerwoną porzeczką.


Składniki kruszonki rozetrzeć palcami i posypać babeczki. Piec około 25-30 minut w temp 175*c.


 Słodkich wypieków!



Zielone risotto z cukinią i bobem



W sezonie to danie często króluje u mnie na stole, aksamitnie kremowe, sycące, bezmięsne ale  z  warzywami , w rankingu moich ulubionych potraw obiadowych to danie zajmuje pierwsze miejsce, mogłabym jeść je codziennie! Pycha J


Składniki na 2-3 porcje

¾ szklanki ryżu arborio
1,5 szklanki młodego bobu
2 małe cukinie
2 małe cebule
3 ząbki czosnku
Około ½ litra warzywnego domowego bulionu
2 łyżki mascarpone
½ szklanki białego wytrawnego wina
Pęczek natka pietruszki
duża garść startego sera parmezan lub grana padano
2 łyżki masła
1 łyżka oliwy
Sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Bób wrzucić na osolony wrzątek, ugotować prawie do miękkości (około 5-7 minut ) odcedzić na sicie lub wybrać łyżką cedzakową, przelać zimna wodą, obrać z łupinek, odłożyć na talerzu.

Cebulę i czosnek obrać, posiekać drobno w kostkę. Na głębokiej patelni rozpuścić masło z oliwą, wrzucić cebulkę i czosnek, zeszklić pod przykryciem 2-3 minuty , dodać pokrojoną na pół plasterki cukinię, wsypać ryż i podsmażyć kilka minut aż ryż nabierze szklistego koloru, wlać wino, dusić do odparowania. 

Stopniowo wlewać po pół szklanki gorącego bulionu , każdą następną porcję wtedy gdy ryż całkiem  wchłonie płyn, często mieszać. Gdyby się okazało że ryż jeszcze jest twardy dolać więcej bulionu i gotować do wchłonięcia płynu, pod koniec gotowania  dodać serek mascarpone i łyżkę startego parmezanu, ugotowany bób, zamieszać aż ser się rozpuści. 

Doprawić do smaku solą oraz pieprzem . Gorące risotto rozłożyć na talerze, posypać reszta parmezanu oraz natką pietruszki. Podawać.




Smacznego!

niedziela, 24 czerwca 2018

Placek z agrestem i maślaną kruszonką



To weekendowe letnie ciasto nie wymaga zbyt wiele pracy, wilgotne, cała słodycz przełamana  owocami różowego agrestu, maślana kruszonka to kropka nad „i „ Idealne ciasto na słodki poczęstunek. Najlepsze zaraz po ostudzeniu.

Tortownica 24 cm
Ciasto:
2 duże jajka
2 szklanki mąki pszennej tortowej
1 szklanka naturalnej maślanki
¼ szklanki oleju słonecznikowego
½ szklanki cukru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka obranego agrestu

Kruszonka:
½ kostki masła 82%
½ szklanki cukru

Sposób przygotowania:
Do miski wbić jajka, wsypać cukru, ubijać do momentu rozpuszczenia cukru, wlać olej oraz maślankę o temperaturze pokojowej (należy ją wyjąć  1,5 godziny wcześniej z lodówki przed pieczeniem ciasta), wymieszać mikserem na najniższych obrotach, mąkę pszenną wymieszać z proszkiem do pieczenia, wsypać do masy, wymieszać delikatnie. Ciasto wylać do wyłożonej pergaminem tortownicy , posypać umytym i osuszonym agrestem.
Składniki kruszonki połączyć ze sobą, rozetrzeć w palcach do konsystencji mokrego piasku, posypać ciasto.


Wstawić do nagrzanego do 175*c piekarnika piec około 30-35 minut. Przed końcem pieczenia ciasto sprawdzić drewnianym patyczkiem, jeśli jest suchy, ciasto jest gotowe.







Słodkich wypieków!

poniedziałek, 18 czerwca 2018

Szaszłyki z kiełbasą i warzywami w marynacie balsamicznej


Grill na powietrzu jest doskonałą okazją do spotkań towarzyskich, aby nie zawsze na ruszcie było to samo czyli kawałek mięsa lub kiełbasa solo, proponuję szaszłyki z kiełbasy z marynowanymi warzywami. Ta marynata sprawia, że warzywa mają niepowtarzalny smak.  Połączenie jest fantastyczne - chrupiąca kiełbaska i miękkie warzywa trzeba tylko pilnować żeby nie spalić bo pieką się bardzo szybko. Doskonały do nich jest dip grillowy ze świeżego ogórka.  Pycha!









Składniki:
65 dag cienkiej kiełbasy serowej
1 papryka czerwona
1 papryka żółta
1 cukinia
2 średnie cebule


Marynata do warzyw:
2 łyżki octu balsamicznego
2 łyżki soku z cytryny
6 łyżek oliwy
5 ząbków czosnku,
1 łyżeczka mieszanka ziołowa do grilla
Świeże oregano
sól, pieprz do smaku

Sposób przygotowania:
Paprykę myjemy i usuwamy gniazda nasienne, a następnie kroimy w grubszą kostkę . Tak samo przygotowujemy pozostałe warzywa.

W większej misce łączymy oliwę, ocet, posiekany czosnek i sok z cytryny, a następnie mieszamy z mieszanką ziołową do grilla oraz solą i pieprzem. Dodajemy posiekane świeże oregano.
Pokrojone warzywa wkładamy do marynaty i  dokładnie mieszamy. Wstawiamy na 1 godzinę do lodówki.

Kiełbasę cienką kroimy na grubsze kawałki.

Drewniane patyczki do szaszłyków moczymy w zimnej wodzie aby się nie spaliły na grillu, wyjmujemy z wody, nadziewamy na nie kiełbasę i  na przemian zamarynowane warzywa. Grillujemy szaszłyki po 5-7 minut z każdej strony. Podajemy z dowolnym grillowym dipem.



Smacznego!

czwartek, 14 czerwca 2018

Słodka kanapka z powidłami


Czas…wielu z Nas na niego narzeka,że wiecznie go brak, nie mamy czasu na nic, nie mamy czasu dla rodziny, na chwilę rozmowy, w biegu wypita kawa bo spóźnieni do pracy,  o śniadaniu w rodzinnym gronie możemy sobie pomarzyć , czas goni pędzony jakimiś niewidzialnymi skrzydłami , tylko za czym i po co? Czasem przychodzi ta chwila refleksji i zwalniamy … po to aby nacieszyć się śpiewem ptaków, czy wpatrzyć w kwitnące  maki na łące-są takie piękne!  dla mnie piękniejsze  niż nie jeden bukiet z kwiaciarni za miliony monet. Czasem można, a nawet trzeba  pokusić się upiec  proste domowe ciasto. Słodka kanapka  z domowymi powidłami które smażyłam w tamtym sezonie u schyłku lata z bezową pianką i kakaową kruszonką jest pyszna!  Ten pomysł wpadł mi do głowy podczas spaceru,pieczenie ciast i ciasteczek to moja miłość , taką kanapkę można złapać w rękę i zjeść rodzinnie  na werandzie z kubkiem aromatycznej kawy. Od razu Wam mówię zróbcie z podwójnej porcji , znika szybciej niż się piecze J  Celebrujcie chwile razem , czas tak szybko umyka!





Składniki:
Blaszka o wym 24/31 cm

Ciasto:
2 pełne szklanki mąki pszennej
25 dag masła
1 łyżeczka proszku do pieczenia
¾ szklanki drobnego cukru
4 żółtka
1 łyżka ciemnego kakao

Beza:
4 białka
¾ szklanki cukru pudru
Szczypta soli
1 czubata łyżka wiórek kokosowych białych

Dodatkowo:
1 mały słoiczek domowych powideł śliwkowych lub kwaśnego dowolnego dżemu






Sposób przygotowania:
Mąkę przesiać na stolnicę  z proszkiem do pieczenia, dodać żółtka, cukier i pokrojone na małe kawałki masło, po czym zagnieść ciasto, podzielić na dwie części. Do jednej wsypać kakao i ponownie zagnieść. Ciasto białe włożyć na 10 minut do lodówki a ciasto ciemne do zamrażalnika .

Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli, pod koniec wsypać cukier puder i zmiksować aż masa będzie gęsta i lśniąca. Wsypać wiórka i delikatnie wmieszać.


Blaszkę wyłożyć pergaminem, wylepić spód jasnym ciastem, posmarować  powidłami, wyłożyć bezę, zetrzeć na wierzch zmrożone kakaowe ciasto, włożyć do nagrzanego piekarnika do 180*c na grzaniu góra dół piec około 40 minut. Upieczone i zimne ciasto pokroić na trójkątne kanapki.





Dlaczego Warto je upiec ?
-Jest łatwe do przygotowania
-Nie jest wysokie, zmieści się w dłoni dziecka
-Zwabia zapachem do kuchni-w koncu kuchnia to serce domu!
-Przywołuje piękne wspomnienia, kruche ciasto to smaki dziecinstwa :)
-Łączy pokolenia !

Smacznego!







poniedziałek, 11 czerwca 2018

Sałatka z kolorowym tortellini i świeżym ogórkiem z koperkiem


Smaczna sałatka z kolorowymi pierożkami tortellini, świeżym ogórkiem i papryką, kolorowa, sycąca, doskonała na różne domowe przyjęcia, a także na  garden party w ogrodzie , nie wymaga zbyt wiele pracy , robi ją się szybko a to chyba atut.





Składniki na jeden półmisek:
25 dag kolorowych tortellini z szynką prosciutto
2-3 krótkie świeże ogórki
1 czerwona papryka
50 g ostrego sera żółtego
½ cebuli
1 mała puszka kukurydzy
1 pęczek świeżego koperku
1 łyżka majonezu
Sól himalajska do smaku
Świeżo mielony pieprz do smaku

Sposób wykonania:

Tortellini ugotować w osolonym wrzątku wg przepisu na opakowaniu, odcedzić na sicie, przelać zimną wodą , osączyć, wsypać do miski, dodać pokrojoną w kostkę paprykę, świeżego ogórka oraz posiekaną drobno cebulę i pokrojony w kostkę ser żółty, posypać posiekanym koperkiem dodać łyżkę majonezu, doprawić do smaku solą oraz pieprzem, wymieszać. Schłodzić w lodówce i podawać.
Smacznego J



Pychotka rabarbarowo-truskawkowa


Jedno z moich ulubionych letnich  wypieków, kruche ciasto  z warstwą budyniu i owoców, słodkie smaki przełamane lekko kwaśnymi, czy może być coś lepszego ? To duet doskonały!


Nie licząc czasu pieczenia ciasto jest ekspresowe do przygotowania. Gdy zapach pieczonego ciasta unosi się w domu, jakimś cudem cała rodzina zagląda do kuchni i pyta co dziś pysznego , wspólne delektowanie przy stole to te chwile , które lubię najbardziej. 
Wielbiciele słodkości na pewno nie przejdą obok niego obojętnie. Nadaje się na wszelkie okazje,  także na te aby w pieczenie zaangażowała się cała rodzina. 







Składniki:


Ciasto:
2  szklanki mąki pszennej
1 czubata szklanka  mąki krupczatki
25 dag masła
3 jajka
30 g cukru waniliowego ze skórką cytrynową
1 szklanka drobnego cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki śmietany 18%

 Masa :
 1 litr mleka
 3  budynie śmietankowe  zwykłe te na ½ litra mleka
 2 łyżki cukru
1 laska wanilii
  cukier puder do oprószenia

Nadzienie:
25 dag truskawek
25 dag rabarbaru
2-3  łyżki cukru
2 łyżki mąki ziemniaczanej

Sposób przygotowania:

Ciasto:

Na stolnicę lub do dużej michy wsypać mąkę pszenną wymieszaną z krupczatką, dodać pokrojone na kawałki  zimne masło  dodać  proszek do pieczenia, wsypać cukier, wbić jajka, dodać śmietanę oraz cukier ze skórką  cytrynową  i zagnieść gładkie ciasto.

Owinąć je folią spożywczą i wstawić na 30 minut do lodówki. Po tym czasie odkroić 3/4 ciasta i wylepić wyłożoną papierem pergaminowym formę 42/29 cm resztę mniejszej porcji ciasta włożyć z powrotem do lodówki.


Masa:

 Budynie waniliowe wymieszać z 1 szklanką mleka, resztę mleka zagotować z dwoma łyżkami cukru,oraz wydrążoną wanilią (same nasionka)  następnie wlać mieszankę z proszkiem budyniowym i cały czas mieszając ugotować budyń.
 Lekko ostudzić i jeszcze ciepły wylać na kruchy wylepiony spód. Wierzch wyrównać łyżką .


Rabarbar umyć pokroić na kawałki, wymieszać z pokrojonymi na połówki truskawkami ,  oraz mąką ziemniaczaną i cukrem, wysypać owoce na budyń, na wierzch pokruszyć resztę schłodzonego ciasta i wstawić do nagrzanego piekarnika do 175* i piec około 45-50  minut.

Po upieczeniu studzić przy uchylonych drzwiczkach.


Oprószyć cukrem pudrem.








czwartek, 7 czerwca 2018

Truskawkowe tiramisu (bez jajek)


Ciepłe dni i pachnące słońcem truskawki z grządki  to idealną porą na zrobienie tiramisu, komu by się chciało teraz  odpalać piekarnik?  lepiej zrobić deser w 15 minut, wypić gorącą kawę i iść na rower.

Nie wiem jak Wy,  ale ja kocham tiramisu pod każdą postacią, w swojej karierze zrobiłam już wiele wersji tego deseru, najbardziej smakuje mi ten na żółtkach choć ta wersja bez jajek za to z  truskawkami  też jest całkiem smaczna. Natomiast najczęściej powracam do kawowej klasyki. Polecam Wam tę letnią wersję :) 








Forma szklana 30/17cm

Składniki:
40 dag biszkoptów podłużnych Savoiardi
½ litra śmietany kremówki 30%
25 dag sera mascarpone
3 łyżki cukru pudru
½ kg truskawek
1 łyżka rozpuszczalnej kawy miałkiej(nie w granulkach)

Do nasączenia:
1 szklanka zimnej przegotowanej wody
1 łyżka syropu różanego (można pominąć ale polecam bo deser ma fajny smak)
1 łyżka soku z cytryny
50 ml wódki

Truskawki do dekoracji

 Sposób przygotowania deseru:
Śmietanę i mascarpone należy dobrze schłodzić w lodówce, najlepiej przez minimum 24 godziny.

Zimną śmietanę i mascarpone umieścić razem w misce , zmiksować do uzyskania gęstego ale niezbyt bardzo sztywnego  kremu, pod koniec wsypać cukier puder i wymieszać. 
Krem podzielić na trzy równe części.

Truskawki umyć, obrać z szypułek pokroić na grubsze plastry.

Składniki ponczu wymieszać ze sobą. 

W naczyniu ułożyć jedną warstwę biszkoptów, skropić ponczem posypać cienko kakao wymieszane z kawą rozpuszczalną , wyłożyć  porcję kremu, na to powciskać porcję pokrojonych truskawek,  czynność powtórzyć jeszcze dwa razy, tak aby warstw deseru było trzy, ostatnią warstwę stanowi krem oprószony grubo kakao połączone z kawą  i udekorowany truskawkami. 
Proste, prawda ?

Deser chłodzić całą noc w lodówce .


Smacznego!

Wpis powstał przy współpracy z firmą Kuchnie Świata




wtorek, 5 czerwca 2018

Młoda kapusta z kiełbasą i makaronem




W sezonie letnim gdy na straganach króluje młoda kapusta  to danie jednogarnkowe to wręcz obowiązek, szybko się robi, pysznie  smakuje i syci na długi czas. Doskonale się przechowuje w lodówce więc możemy przygotować nawet na dwa dni,  tym bardziej,  że z podanych składników wychodzi tego dania całkiem sporo. Po powrocie z pracy wystarczy tylko odgrzać i mamy obiad. Polecam!



Składniki:
1  główka młodej kapusty
35 dag grubego makaronu np. gnocchi
2  cebule
35 dag surowego podwędzanego boczku
2 długie laski  podlaskiej kiełbasy
2 łyżki octu
2,5 szklanki wody
1,5 łyżki cukru
Sól morska do smaku
Świeżo mielony  pieprz do smaku
olej do smażenia
1 czubata łyżka masła
1 czubata łyżka mąki
Pęczek świeżego  koperku

Sposób przygotowania:
Cebule obrać,  pokroić w kostkę ,podsmażyć chwilę na oleju w szerokim dużym garnku.

Kapustę obrać z niepotrzebnych wierzchnich liści, opłukać pod bieżącą wodą, grubo posiekać, wrzucić do cebuli. Wymieszać, wlać zimną wodę, ocet, wsypać cukier, sól oraz doprawić pieprzem   i gotować pod przykryciem 15-20 minut. Co jakiś czas zamieszać. Pod koniec wsypać posiekany świeży koperek.

Odlać z gotującej się  kapusty szklankę wywaru.

Boczek i kiełbasę pokroić w drobną  kostkę i usmażyć na niewielkiej ilości oleju na patelni. Dodać do kapusty. Na tej samej patelni w której podsmażaliśmy  kiełbasę  roztopić masło, następnie dodać mąkę i chwilę przesmażyć na małym ogniu do połączenia składników. Stopniowo wlewać  szklankę wody z ugotowanej kapusty. Energicznie mieszać rózgą kuchenną aż zgęstnieje.

Zasmażkę-sos dodać do kapusty, wymieszać.

Makaron ugotować al dente wg przepisu na opakowaniu. Odcedzić  na sicie, przelać zimną wodą. Dodać do kapusty, dokładnie wymieszać.

Podawać od razu, ale równie dobrze smakuje odgrzewane.







Smacznego!

poniedziałek, 4 czerwca 2018

Proste weekendowe ciasto z manną i rabarbarem




Dziecinnie proste, pulchniutkie  i bardzo smaczne ucierane ciasto na bazie kwaśnej śmietany, mąki pszennej i manny, słodycz ciasta przełamuje kwaśny rabarbar, sezonowe ciasto które można piec z różnymi miękkimi owocami lata, sprawdzi się jako szybkie ciasto dla niespodziewanych gości czy na weekendowy piknik na łonie natury, oprószone cukrem pudrem, nic więcej nie potrzeba. Inspiracja z zaprzyjaźnionego bloga  Kuchnia szeroko otwarta z moimi zmianami. Korzystajcie z przepisu i pieczcie :) 


Składniki na blaszkę 25/30 cm
5 jaj
20 dag kaszy manny
20 dag kwaśnej śmietany 18%
25 dag cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
50 ml oleju roślinnego
2 czubate szklanki pokrojonego rabarbaru
Cukier puder do oprószenia


Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki do pieczenia ciasta muszą mieć jednakową temperaturę pokojowa, więc śmietanę należy wyjąć z lodówki godzinę przed pieczeniem.

Mąkę tortową wsypać do miski, wymieszać z sypką manną oraz proszkiem do pieczenia, dokładnie wymieszać.

Jajka umieścić w misie miksera, wsypać cukier oraz cukier z wanilią, ubijać na jasną puszystą pianę, następnie zmniejszyć obroty miksera do minimum i dodać śmietanę oraz wlać olej, delikatnie zmiksować, partiami wsypywać mąkę z manną i delikatnie wmieszać w masę. 


Ciasto wylać do wyłożonej pergaminem formy , wygładzić posypać pokrojonym na kawałki rabarbarem.

Piec  około 40 minut lub do suchego patyczka, w nagrzanym piekarniku do 175*c piekarniku na grzaniu góra dół.

Zimne posypać cukrem pudrem i podawać.






Słodkich wypieków!

sobota, 2 czerwca 2018

Błyskawiczny makaron z kurczakiem i cukinią





To błyskawiczne danie obiadowe dość często gości na moim stole gdy nie mam czasu na bardziej wymyślny posiłek, szybko zaspakaja głód jest sycące i smaczne, przynajmniej tak mówią domownicy.  Wyrazistości dodaje serek pleśniowy i cytrynowy pieprz. Polecam Wam goraco.


Składniki:
Na 4-5 porcji
40 dag grubego makaronu np. gnocchi
1 podwójna pierś z kurczaka
1 cukinia
1-2 cebule
kawałek pora
2 ząbki czosnku
10 dag sera pleśniowego np. lazur
200 ml słodkiej śmietanki 18%
5 dag startego parmezanu lub cheddara
Sól himalajska do smaku
Pieprz cytrynowy do smaku
3 łyżki oliwy do podsmażenia

Sposób przygotowania:

Filet z kurczaka opłukać  w zimnej wodzie, osuszyć ręcznikiem papierowym, pokroić w kostkę.
Cebulę i czosnek obrać posiekać, umytą cukinię ze skórką  pokroić na pół plasterki .


Na głębokiej patelni  rozgrzać oliwę, wrzucić cebulę i czosnek, zeszklić 2 minuty, dodać pokrojone  mięso, oprószyć solą i podsmażyć  kilka minut, dodać por oraz cukinię , całość smażyć pod przykryciem aż warzywa zmiękną, wlać śmietankę , dodać pokruszony ser pleśniowy , mieszać aż ser się rozpuści a sos zgęstnieje, doprawić do smaku pieprzem cytrynowym.

Makaron ugotować wg wskazówek producenta na opakowaniu, odcedzić i gorący wymieszać z sosem, rozłożyć na talerze, posypać startym parmezanem lub cheddarem, od razu podawać.
Smacznego!




piątek, 1 czerwca 2018

Chłodnik z botwinki rzodkiewki i ogórka

Chłodnik z botwinki to zupa lata , najlepsza na ciepłe dni kiedy nie mamy ochoty stać przy kuchence  doskonała porcja witamin a przy tym zdrowa!




Mam nadzieję, że Wam posmakuje.



Składniki:

2 małe pęczki botwinki
1 pęczek rzodkiewki
2 świeże ogórki
pęczek szczypiorku
pęczek koperku młodego
1 ząbek czosnku
1 cebula
2 łyżki masła
1 jogurt naturalny duży
½ litra maślanki naturalnej
1 łyżeczka soku z cytryny
½ łyżeczki cukru
szczypta pieprzu ziołowego
sól do smaku



Sposób przygotowania:

1. Botwinkę dokładnie umyć, ogonki z buraczków odciąć resztę pokroić drobno nożem . Czosnek obrać.

Cebulę drobno posiekać w kostkę. Na patelni rozgrzać masło wrzucić cebulkę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek , zeszklić chwilę, dodać botwinkę i podsmażyć pod przykryciem aż będzie miękka.
Wystudzić .

2. Maślankę wymieszać z jogurtem, dodać starte na tarce obrane ze skórki ogórki oraz pokrojoną w kostkę rzodkiewkę , posiekany koperek oraz szczypiorek, doprawić do smaku cukrem, solą oraz sokiem cytryny i szczyptą pieprzu ziołowego,całość zmiksować blenderem do połączenia.

Schłodzić w lodówce. Podawać.