STRONY

środa, 31 października 2018

Ciasto mega marchewkowe z kremem


Mega marchewkowe ciasto a to dlatego, że krem też jest na bazie budyniu marchewkowego i pomarańczy, wilgotne, korzenne, słodziutkie z warstwa bitej puszystej śmietanki, to ciasto to hit wśród jesiennych wypieków. Całość komponuje się wyśmienicie, ciasto jest pyszne ;)






Składniki na blaszkę 25/30 cm

Ciasto:

2 szklanki startej marchewki
5 jajek
10 dag cukru kryształu
15 dag cukru trzcinowego brązowego
1 szklanka oleju roślinnego
2 szklanki mąki tortowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżeczki przyprawy do szarlotki lub innej korzennej

Krem marchewkowy:
1 starta marchewka
½ litra mleka 3,2%
3-4 łyżki cukru
15 dag masła 82%
1 budyń śmietankowy
1 pełna łyżeczka mąki ziemniaczanej
Skórka otarta z 1 pomarańczy

Krem śmietanowy:
35o ml śmietany kremówki
2 łyżki sera mascarpone
1 łyżka cukru pudru
Wiórki czekoladowe np. o smaku pomarańczy do posypania

Przygotowanie ciasta:
Ciasto marchewkowe:

Do miski wbijamy jajka wsypujemy cukry i mikserem ubijamy do białości,
wlewamy olej oraz dodajemy po łyżce mąki wymieszanej z korzennymi przyprawami sodą i proszkiem do pieczenia aż do skończenia nie przerywając ucierania, na koniec dodać startą marchew mieszać delikatnie do połączenia. 

Ciasto wylać do wyłożonej pergaminem formy wstawić do piekarnika i piec 50-55 minut w temp 175*c.    Po upieczeniu ciasto wystudzić na kratce. Całkiem zimne przekroić wzdłuż na połowę.


Krem marchewkowy:
Połowę mleka zagotować z cukrem, dodać startą na tarce jarzynowej marchewkę, zmniejszyć ogień do minimum, całość przykryć pokrywką i gotować na wolnym ogniu parę minut aż marchewka zmięknie, zestawić z ognia, zmiksować  blenderem. Ponownie wstawić na palnik.


W reszcie zimnego  mleka rozrobić budyń z mąką ziemniaczaną, wlać do gotującego się mleka marchewkowego i ugotować gęsty  budyń. Wystudzić.
Miękkie masło o temperaturze pokojowej utrzeć na puch, ucierając dodawać po łyżce zimnego budyniu , miksować aż powstanie gęsty krem, wymieszać z otartą skórką pomarańczową. Przełożyć kremem ciasto.


Dobrze schłodzoną kremówkę z serkiem  i cukrem pudrem ubić na gęsty krem, wyłożyć na wierzch ciasta, posypać wiórkami czekoladowymi, schłodzić w lodówce.



Słodkich wypieków,





wtorek, 30 października 2018

Jesienne babeczki pomarańczowe


Babeczki z cyklu-proste wypieki, bardzo aromatyczne mięciutkie i puchate o aromacie pomarańczy, bardzo łatwe do przygotowania,  gdy Twoja rodzina marzy o czymś słodkim na podwieczorek a Ty akurat nie masz nic w domu J  Smakują zarówno z kubkiem  rozgrzewającego kakao jak i filiżanką gorącej herbaty. Sekretem dobrze wyrośniętych i pulchnych babeczek jest temperatura pokojowa –tzn,  że wszystkie składniki do przygotowania ciasta muszą mieć identyczną temperaturę. Polecam!





Na około 24 sztuk babeczek:

Składniki:

Ciasto:
3 duże jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
¾ szklanki oleju
1,5 szklanki mleka
1 szklanka cukru
½ pomarańczy
szczypta soli

Dodatkowo:
5 dag kandyzowanej skórki pomarańczowej
Dowolna polewa czekoladowa-u mnie o smaku pomarańczy

Przygotowanie:
Z  pomarańczy zetrzeć skórkę, sok wycisnąć , wymieszać ze skórką i pomarańczowym ekstraktem.

Mąkę tortową przesiać , wymieszać z proszkiem do pieczenia oraz szczypta soli.

Jajka ubić w osobnej misce z cukrem aż masa będzie gęsta i prawie biała, wlać sok z pomarańczy ze skórką , mleko oraz olej, delikatnie zmiksować na niskich obrotach miksera. Na sam koniec wsypać mąkę, delikatnie wmieszać.

 Masę nakładać łyżką do papierowych foremek na muffinki, posypać po wierzchu kandyzowaną skórką pomarańczową i piec 25-30 minut w temp 180*c.

Zimne babeczki udekorować polewą czekoladową.


Słodkich wypieków!


Śledzik pod pierzynką


Śledzik  podany w innej postaci, jako warstwowa sałatka z pysznym sosem majonezowo-musztardowym, z ostrym serem żółtym, posmakuje każdemu, zarówno na imprezowy stół jak i świąteczny.  Przepis wielokrotnie wypróbowany i zawsze każdemu smakuje. Polecam gorąco.






Składniki:

7 filetów śledziowych w zalewie olejowej

15 dag sera ostrego sera żółtego np. cheddar

5 jajek

1  czerwona cebula

1 pęczek cienkiego szczypiorku

 3 łyżki majonezu

1,5 łyżki ostrej musztardy np. dijon

Świeżo mielony czarny pieprz do smaku

Sól himalajska do smaku







Przygotowanie:

Jajka gotujemy na twardo, studzimy, obieramy, kroimy w kostkę, tak samo czerwoną cebulę, szczypiorek siekamy.

Filety śledziowe osączamy z zalewy olejowej, kroimy na cienkie paski. Majonez mieszamy z musztardą na jednolitą gładką masę. Ser żółty ścieramy na tarce jarzynowej o drobnych oczkach.

Sałatkę układamy warstwowo w szklanych pucharkach lub w jednym dużym naczyniu na spodzie śledziki, następnie posypujemy czerwoną cebulą, warstwa pokrojonych jajek, oprószamy solą i pieprzem, wylewamy sos majonezowy, rozprowadzamy łyżką na to posypujemy tartym serem i posiekanym szczypiorkiem.

Sałatkę chłodzimy w lodówce przez kilka godzin, podajemy na stół.

Smacznego :) 

czwartek, 25 października 2018

Błyskawiczna zapiekanka z makaronu i kurczaka z cukinią


Dzień makaronu ? To właśnie dzisiaj! Z tej okazji mam dla Was bardzo smaczną i szybką makaronową zapiekankę z kurczakiem i cukinią z dużą ilością ostrego sera, pożywna i delikatna w smaku, idealna na syty obiad bo pogoda za oknem nie nastraja nas pozytywnie niestety.






Składniki:
30 dag makaronu penne
70 dag mięsa z uda kurczaka bez skóry
2 średnie cebule
1 szklanka  dowolnej mrożonej mieszanki warzywnej (marchewka, por, pietruszka, groszek)
½ cukinii
1 łyżka oleju
½ szklanki wody
1 szklanka słodkiej śmietanki 18%-22%
10 dag  śmietankowego  serka topionego
10 dag ostrego sera żółtego cheddar
Jarzynka lub sól do smaku
Świeżo mielony pieprz do smaku
Gałka muszkatołowa do smaku
Natka pietruszki do posypania


Sposób przygotowania:
Mięso z uda kurczaka pokroić w kostkę, przełożyć do garnka, dodać posiekaną cebulę, oprószyc jarzynką lub solą do smaku, wlać łyżkę oleju, wymieszać i poddusić przez kilka minut pod przykryciem, wsypać mrożoną mieszankę warzywną wlać pół szklanki wody i dusić do miękkości, całość zalać słodką śmietanką, dodać serek topiony mieszać aż sos zgęstnieje, zestawić z ognia, doprawić do smaku pieprzem, solą oraz gałką muszkatołową.

Makaron ugotować al dente  w osolonym wrzątku , odcedzić i gorący wymieszać  z sosem serowo-mięsnym. 

Całość przełożyć do ceramicznej formy do zapiekania, między makaron powciskać pokrojoną na cienkie pół plasterki cukinię, posypać startym ostrym serem cheddar. Zapiekać przez 20 minut w nagrzanym do 180*c piekarniku, przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki.

Smacznego!

środa, 24 października 2018

Ciasto drożdzowe z serem z nutą wanilii


Wspaniałe puszyste i  słodko pachnące drożdżowe ciasto formowane na kształt warkocza nadziewane serem, pieczone w formie keksowej, idealne na ponure  i deszczowe jesienne popołudnia do filiżanki gorącego kakao lub kubka mleka, wypiek który zachwyci amatorów drożdżowych wypieków. Podaję przepis na jedną drożdżówkę ,ale radzę Wam od razu podwoić  składniki  bo znika w mgnieniu oka.

Chciałam przy okazji wspomnieć Wam o rewelacyjnej paście waniliowej Dr.Oetker z ziarenkami prawdziwej  wanilii z Madagaskaru, doskonale aromatyzuje,  nadajac esencjonalny i intensywny waniliowy smak wypiekom oraz deserom, doskonale również rozprowadza się w kremach, Jest to nowość na rynku, nie wiem czy już jest dostępna w stacjonarnych sklepach ale szukajcie bo warto. Ja swoją nabyłam przez internet.






SKŁADNIKI:

Ciasto na jedną sztukę:
30 dag mąki pszennej typ 500
¾ szklanki mleka 3,2%
7 g suszonych drożdży
3 łyżki cukru
2 łyżki masła
2 żółtka
1 cukier z prawdziwą wanilią
Szczypta soli

Nadzienie:
20 dag  tłustego twarogu w kostce
1 pełna łyżka śmietany 18%
2 żółtka
1/4 szklanki cukru pudru
1 łyżka miękkiego masła
1 łyżeczka pasty waniliowej
1 łyżka otartej skórki cytrynowej
1 łyżeczka budyniu śmietankowego

Lukier do polania
Skórka kandyzowana z pomarańczy do posypania



PRZYGOTOWANIE CIASTA:

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami oraz cukrem i cukrem z wanilią, szczyptą soli, masło rozpuścić do płynnej konsystencji, wystudzić, mleko podgrzać aby było lekko ciepłe, wlać do mąki, dodać żółtka i wyrobić energicznie gładkie ciasto, pod koniec wlać płynne masło i ponownie wyrobić, aż ciasto zacznie odklejać się od ręki. Odstawić do wyrośnięcia, przykryte bawełnianą  ściereczką, ciasto musi podwoić objętość.

W czasie gdy ciasto rośnie przygotowujemy nadzienie:
Twaróg umieścić w misce, rozetrzeć widelcem ze śmietaną, żółtkami cukrem pudrem i łyżką miękkiego masła, dodać skórkę cytrynową, pastę waniliową, łyżeczkę budyniu  i ponownie wymieszać.

Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę podsypaną lekko mąką, rozwałkować na prostokąt, rozsmarować nadzienie i zawinąć jak roladę.
Przeciąć wzdłuż tylko nie do końca, powstałe dwa pasy skręcić kilkukrotnie, ukłożyć w keksówce wyłożonej pergaminem  o długości  ok. 37 cm , odstawić na około 15 minut w ciepłe miejsce aby wyrosło, posmarować rozkłóconym jajkiem, piec 25 -30 minut w temp 175*c.
Upieczoną i zimną drożdżówkę, polukrować  i posypać skórką kandyzowaną z pomarańczy.



Słodkich wypieków .






wtorek, 23 października 2018

Domowe wafelki z kakaową masą


Domowe wafle smakiem nie dorównują tym ze sklepu, ta czekoladowa masa z wiórkami, orzechami i herbatnikami  z dodatkiem aromatycznego rumu jest słodka i przepyszna. 

Łakoć na słodkie jesienno zimowe podwieczorki czy jako deser po obiedzie, polecam do filiżanki gorącej herbaty meksykańskiej Richmont - ta herbata to  zmysłowa uczta smaków i aromatów. Wyśmienita kompozycja na bazie suszonych owoców, kwiatów i korzennych przypraw. Daje orzeźwiający, wytrawny napar o intensywnym rubinowym kolorze. Idealnie pasuje do słodkich deserów takich jak ten!

Polecam gorąco!







SKŁADNIKI:

3 kwadratowe płaty suchych wafli
20 dag masła 82%
3/4 szklanki mleka 3,2 %
3/4  szklanki cukru
3 szklanki mleka w proszku  pełnego
5 dag mlecznej  czekolady
1 łyżka ciemnego kakao
50 ml rumu np Bacardi
1/2  szklanki wiórek kokosowych
1/2 szklanki mielonych niezbyt drobno  orzechów włoskich lub arachidowych
1/2 szklanki pokruszonych maślanych  lub kakaowych herbatników

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Masło umieścić w rondelku o grubym dnie, wlać zwykłe mleko, wsypać cukier, dodać połamaną na kawałki  mleczną  czekoladę, wsypać kakao, podgrzewać aż wszystko się rozpuści i będzie jednolite, nie gotować.

Zestawić z ognia , wystudzić  do temperatury pokojowej. Następnie do  masy czekoladowej wlać rum i wsypywać partiami (po jednej szklance) mleka w proszku, mieszając trzepaczką aż do połączenia, tak samo wsypać i połączyć z masą pozostałe dwie szklanki, na koniec wsypać wiórka , pokruszone herbatniki oraz orzechy, dokładnie wymieszać.



Jeden płat wafla umieścić na folii aluminiowej, wylać połowę  gęstej  masy zostawiając po 0,5  cm od brzegów aby nie wypłynęła, wyrównać, docisnąć leciutko drugim waflem , wyłożyć resztę masy, przykryć trzecim waflem, całość  owinąć  całość folią aluminiową , można delikatnie obciążyć deseczką na całości, włożyć na kilka godzin do lodówki lub na całą noc.

Po całkowitym stężeniu, kroić na prostokąty i  podawać.


 SMACZNEGO!

poniedziałek, 22 października 2018

Torcik „Wuzetka kokosowa z wiśniami”



Najlepszy czekoladowy torcik  z aksamitnym kremem o wyraźnie wyczuwalnej kokosowej nucie, nasączony nalewką z wiśni to prawdziwy rarytas tylko dla dorosłych, tort jest nieprzesłodzony , wilgotny , rozpływający się w ustach, potrafi na długi czas zaspokoić ochotę na słodkie.


Śmietanka kokosowa dobrej jakości jest trudno dostępna, przeważnie należy jej szukać w dużych hipermarketach lub na stronie internetowej Kuchnie Świata, ta śmietanka od nich nigdy mnie nie zawiodła, gęsta i doskonała do kremów, wspaniale podkreśla też smak zupy z dyni lub z buraków. 

Polecam!





Składniki:

Tortownica o wym 23 cm

Ciasto:
6 jajek
12 dag mąki tortowej
15 dag cukru
5 dag masła
2 łyżki ciemnego kakao
½ łyżeczki proszku do pieczenia

Poncz:
½ szklanki nalewki wiśniowej

Krem kokosowy:
1 szklanka śmietany kremówki 36%
1 tabliczka mlecznej czekolady
2 łyżki mascarpone

Dodatkowo:
½ szklanki konfitury wiśniowej
8-10 pralinek rafaello

Polewa czekoladowa:
10 dag masła
3 łyżki cukru pudru
3 łyżki mleka
1 czubata łyżeczka żelatyny 


Sposób przygotowania:
Ciasto:
Wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową.

Masło przełożyć do miseczki, lub kubeczka i rozpuścić do płynnej konsystencji. Wystudzić.


Jajka wbić do miski wsypać cukier i mikserem ubić na gęstą, puszystą pianę. Mąkę tortową wymieszać z kakao oraz proszkiem do pieczenia, stopniowo przesiać do ubitej masy jajecznej, delikatnie wmieszać tak aby nie utracić konsystencji piany, na sam koniec dodać ostudzone płynne masło, wymieszać. 

Masę wylać do wyłożonej pergaminem (samo dno) tortownicy. Piec w nagrzanym piekarniku do 180*c przez 30 minut-do suchego patyczka. Przestudzić w formie, wyjąć i przekroić na 3 blaty. Najlepiej jest upiec ciasto dzień wcześniej przed złożeniem torcika.

Masa:
Śmietanę kremówkę i kokosową połączyć razem w rondelku, podgrzać ale nie gotować, do ciepłej masy dodać połamaną białą czekoladę, poczekać chwilę i wymieszać do rozpuszczenia. Wystudzić.
Naczynie przykryć folią aluminiową i chłodzić całą noc w lodówce. Następnego dnia masę wyjąć, dodać zimny serek mascarpone z lodówki i miksować do uzyskania gęstego kremu. (3 łyżki kremu odłożyć do dekoracji)
Poncz:
Nalewkę wiśniową uzupełnić wodą do ¾ objętości, wymieszać.

Na paterze umieścić pierwszy blat ciasta, nasączyć ponczem wisniowym, rozsmarować  połowę frużeliny wiśniowej , nałożyć  połowę kremu kokosowego, przykryć drugim blatem i czynność powtórzyć, torcik przykryć trzecim blatem ,włożyć do lodówki.



Przygotować polewę:
Żelatynę zalać mlekiem, odstawić do spęcznienia.
 Resztę składników umieścić w garnuszku i podgrzać w kąpieli wodnej aż składniki się połączą do gorącej czekoladowej masy dodać spęczniałą żelatynę mieszać do momentu uzyskania gładkiej lśniącej masy.

 Gotową polewę rozprowadzić na torciku, gdy zastygnie udekorować pozostałym kremem i powciskać kokosowe pralinki, schłodzić solidnie w lodówce. Podawać.




 Słodkich wypieków! 






czwartek, 18 października 2018

Chatka Baby Jagi


Bardzo smaczne ciasto z lat mojego dzieciństwa, teraz troszkę zapomniane a szkoda bo jest smaczne a efekt wizualny jest  wart tego  aby częściej pojawiało się na naszym stole.






Składniki:
1/2 kg pół tłustego twarogu zmielonego (nie z wiaderka)
25 dag masła 82%
1 szkl. cukru pudru (może być zwykły)
1 łyżka ciemnego kakao
36 sztuk maślanych  herbatników
1 galaretka-cytrynowa lub bananowa Dr.Oetker

Polewa:
120 g masła
3 łyżki cukru pudru
3 łyżki mleka
2 łyżki ciemnego kakao
1 czubata łyżeczka żelatyny


Wykonanie:
Galaretkę rozpuścić w szklance gorącej wody, wylać do płaskiego niedużego naczynia i zostawić do całkowitego stężenia. Zimną pokroić na paski.

Wszystkie składniki  do przygotowania chatki muszą mieć temperaturę pokojową.
Miękkie masło utrzeć z cukrem pudrem na puszystą masę i miksując  dodawać po łyżce zmielony ser. Masę podzielić na dwie części: do jednej dodać kakao, a do drugiej aromat migdałowy.

Herbatniki maślane rozłożyć na folii aluminiowej w 3 rzędy po 6 ciastek. Posmarować masą kakaową (zostawiając ok. 2-3 łyżki) Na to położyć kolejną warstwę herbatników.
Następnie posmarować masą białą na środek położyć pasek z odłożonej wcześniej masy kakaowej, powciskać paski galaretki.
Całość złożyć w  trójkąt (należy unieść po bokach folię aluminiową do góry, i sprowadzić do środka a ciasto samo się złoży. Delikatnie wygładzić i wstawić do lodówki.

Polewa:
Żelatynę zalać mlekiem, odstawić do spęcznienia.
 Resztę składników umieścić w garnuszku i podgrzać w kąpieli wodnej aż składniki się połączą do gorącej czekoladowej masy dodać spęczniałą żelatynę mieszać do momentu uzyskania gładkiej lśniącej masy.


Przestudzoną polewą oblać schłodzone ciasto. Posypać wiórkami kokosowymi, chłodzić całą noc w lodówce.

poniedziałek, 15 października 2018

Sałatka z pekinki i kurczaka z prażonymi migdałami


Moja ulubiona  warstwowa sałatka z kapusty pekińskiej, smażonego fileta z kurczaka z serem feta i sosem czosnkowym, posypana prażonymi migdałami robi furorę na domowych przyjęciach.
Polecam, smaki idealnie się komponują, najlepsza po 2 godzinnym chłodzeniu w lodówce.




Składniki:
½ kapusty pekińskiej,
4  pomidory,
½ czerwonej cebuli
½ kg fileta  z kurczaka,
1 łyżka oleju
1 łyżka przyprawy do grosa
2o dag sera feta
10 dag płatków migdałowych.

Sos czosnkowy:
½ szklanki majonezu
2 czubate łyżki śmietany 18% lub jogurtu greckiego
4  ząbki czosnku,
sól, pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Mięso z kurczaka pokroić w drobną kostkę. Włożyć do szklanej miski. Obsypać przyprawą do gyrosa, wlać   łyżkę oleju, dokładnie wymieszać, włożyć na godzinę do lodówki aby mięso naszło przyprawami. 
Przełożyć na patelnię usmażyć do miękkości, wystudzić.

Kapustę pekińską pokroić w paseczki, pomidory  i obraną czerwoną cebulę w drobną kostkę, a ser feta w  grubszą kostkę.

Migdały zrumienić na suchej  patelni na złocisto. Uważać aby nie spalić.

Przygotować sos czosnkowy: 
Wszystkie składniki sosu połączyć ze sobą, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek  i doprawić do smaku solą oraz pieprzem.

Sałatkę w naczyniu ułożyć warstwowo: kapusta pekinka-pomidory z cebulką-filet z kurczaka-ser feta, na wierzch wylać sos czosnkowy, wygładzić posypać prażonymi migdałami, schłodzić.


Smacznego J




piątek, 12 października 2018

Tort bezowy z konfiturą wiśniową i gorzką czekoladą


Kruche leciutkie jak puch blaty bezowe przełożone słodką puszystą masą śmietanową. Całą słodycz przełamują wiśnie i tarta gorzka czekolada. Do tortu można wykorzystać dowolne owoce lub miks ulubionych, podawać natychmiast po przełożeniu.

Klasyka która zwsze się sprawdza!




Składniki:
Na dwa bezowe blaty o śr 23 cm

6 białek
30 dag cukru
1 łyżka soku z cytryny
1  łyżeczka mąki ziemniaczanej
Szczypta soli

Nadzienie:
400 ml śmietany kremówki
2 łyżki cukru pudru
2 łyżki serka mascarpone
5 dag tartej gorzkiej czekolady
1 mały słoiczek domowej konfitury wiśniowej
Listki mięty do dekoracji

Sposób wykonania:

Białka ubijam na sztywną pianę ze szczyptą soli, stopniowo cały czas ubijając wsypuję po łyżce cukru, aż do uzyskania gęstej masy, wlewam sok z cytryny oraz dodaję mąkę ziemniaczaną, miksuję.

Płaską  blachę-od piekarnika, wykładam papierem pergaminowym, rysuję dwa okręgi o śr 23  cm.

Masę bezową dzielę na 2 równe części i rozsmarowuję na narysowanych okręgach formując koło.
Wkładam do nagrzanego do 170*c piekarnika z termo-obiegiem piekę 5 minut, po czym temperaturę zmniejszam do 115*c i suszę bezy 90 minut.

Zostawiam w uchylonym  piekarniku do momentu wystudzenia.
Najlepiej na całą noc.

Nadzienie:
Dobrze schłodzoną kremówkę ubijamy z serkiem mascarpone na puszysty krem, pod koniec słodzę cukrem pudrem, miksuję.

Przekładam blaty śmietanką i konfiturą wiśniową, posypuję tartą na grube wiórka gorzką czekoladą. Dekoruję listkami mięty, schładzam w lodówce przez godzinę, kroję na kawałki i podaję.


Słodkich wypieków!



środa, 10 października 2018

Staropolska szarlotka babci Jasi


Klasyczna szarlotka bez zbędnych dodatków, to jeden z najpopularniejszych przepisów w moim domu. Jej sekretem jest przepyszne kruche ciasto z prażonymi jabłkami ze starego sadu.
Pachnie niesamowicie. W domowym zaciszu upiekłam  wiele różnych szarlotek zazwyczaj robię je raz, zaspokajam swoją fantazję, a potem zapominam o nich, natomiast najczęściej powracam właśnie do tego przepisu , do tej staropolskiej szarlotki. Jeśli macie nadmiar antonówek i nie wiecie co zrobić,  upieczcie to ciasto J Polecam.





Ciasto kruche na blaszkę 25/30 cm

5 żółtek
1 kostka masła 82%
1 czubata łyżka śmietany 18%
4 łyżki cukru

Nadzienie:
1,5 kg kwaśnych jabłek np. antonówki
¾ szklanki cukru
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka mąki ziemniaczanej


Przygotowanie:
Ciasto kruche:
Mąkę wsypać na stolnicę, wymieszać z cukrem, proszkiem do pieczenia oraz śmietaną i żółtkami, dodać pokrojone na kawałki zimne masło, zagnieść szybko jednolite kruche ciasto. ¾ ciasta wylepić dno wyłożonej pergaminem blaszki, ponakłuwać widelcem i włożyć do lodówki.

 Resztę ciasta zwinąć w folię spożywczą i włożyć do zamrażarki na czas robienia nadzienia.


Nadzienie: 
Jabłka oskrobać pokroić na kawałki, skropić sokiem z cytryny, przełożyć do garnka, zasypać cukrem i uprażyć . Pod koniec zagęścić mus łyżką mąki ziemniaczanej rozrobionej w 2 łyżkach zimnej wody. 

Masę zestawić z ognia, wystudzić.

 Piekarnik  nagrzać do temp 180* c na grzaniu góra dół.
Zimną masę rozłożyć na kruchym cieście posypanym cynamonem, resztę zmrożonego ciasta zetrzeć na wierzch na tarce jarzynowej o grubych oczkach, piec w nagrzanym piekarniku przez 45-50 minut.

Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem.





Słodkich wypieków!

wtorek, 9 października 2018

Prezenty z grawerem dla niego


Znaleźć wyjątkowy prezent wcale nie jest łatwo , poszukać fajnego, oryginalnego prezentu dla mężczyzny to odwieczny problem.

Kobiecie kupi sie byle kosmetyk i sie cieszy, gorzej z facetem. Jego kolejna para skarpet, bokserek w serduszka,  nowy krawat czy koszula juz nie ciesza. Twój przyjaciel, mąż, czy chłopak z pewnością zasługuje na niebanalny prezent zupełnie bez okazji czyż nie ? Przyznajcie same, lubicie niespodzianki ? Kto ich nie lubi :) A te z zaskoczenia są bardzo przyjemne.


Z pomocą przychodzi sklep My Gif Dna, przejrzałam asortyment, czego oni tam nie mają!
Długo zastanawiałam się co wybrać taki podarunek to coś bardzo indywidualnego , trzeba go dopasować do osoby obdarowanej. Pomyśleć o tym co ucieszy najbardziej. 


Mój wybór padł na portfel,  solidny,  skórzany z przepięknym grawerem z imieniem obdarowanego, z miejscem na banknoty  (miejsca sporo więc można go dobrze wypchać ) choć grubość portfela nigdy nie miała dla mnie żadnego znaczenia i nie ma , kieszonka na złotówki też się znajdzie i na karty, także ma wszystko co solidny portfel mieć powinien. 












Wisienką na torcie tego portfela jest monogram.  Skromny i idealnie dopasowany , zawsze podobały mi się takie dyskretne, nie napisy na pół portfela ale każdy znajdzie wg swojego gustu.







Portfel zapakowany w drewniane zgrabne pudełeczko , tworzy przepiękną całość na prezent.
W końcu po wielu godzinnych namysłach -zamówiłam, przesyłka przyszła ekspresowo! Jeszcze nie spotkałam się z taką błyskawiczną przesyłką , to duży plus, nawet nie myślcie, że nie dojdzie na czas lub zgubi się w drodze, nie ma u nich takiej opcji.

Patrzyłam za damskimi portfelami, ale kurczę nie mają ! czuję się dyskryminowana bo zamówiłabym sobie taki sam.



Portfel podarowałam mężowi, zupełnie bez okazji, jemu też się należy bo mnie obdarowuje dość często.



Drugim prezentem który wybrałam była solidna duża szklanka do piwa, mój mąż jest prawdziwym smakoszem tego trunku.




Kolega z pracy czy szef na pewno ucieszy się z możliwości degustacji piwa w takiej fajnej szklance  a mąż na pewno.   Napisy i wzory można sobie wybrać a nawet zrobić swoją własną wymarzoną personalizację.

 Nie mówię już o tym że fajnie wygląda w salonowej szklanej witrynce, wystarczy tylko nalać ulubionego trunku do pełna i cieszyć się chwilą relaksu.



W sklepie My Gif Dna znajdziesz coś co jest uniwersalne,  ale jednocześnie niepowtarzalne. Okazji do obdarowania jest naprawdę wiele, urodziny, imieniny, rocznice, święta , każdy pretekst jest dobry aby wyrazić swoje uczucia . Znajdziecie tam piękne i wyjątkowe upominki . Większość oferowanych produktów można ozdobić indywidualnym grawerem, który sprawia że przedmioty stają się jeszcze bardziej wyjątkowe. Polecam gorąco zakupy w tym sklepie.
Ja jestem bardzo zadowolona.


sobota, 6 października 2018

Knedle ziemniaczane z kaczym mięsem i boczkiem


Knedle ziemniaczane  to danie tradycyjne od lat zakorzenione w polskiej kuchni. Są to duże owalne kluski z ziemniaków, mąki i jajek. 

 Danie obiadowe  niezwykle sycące, dlatego najlepiej smakuje w chłodne dni, z nadzieniem z gotowanego kaczego mięsa i okraszone chrupiącym podsmażonym boczkiem, choć czasochłonne do przygotowania, dla tego smaku czasem warto je zrobić. 

Knedle to doskonały pomysł na pozbycie się ziemniaków z poprzedniego dnia z obiadu i mięsa z rosołu ;) Polecam!





Ciasto:
1 kg gotowanych ziemniaków
30 dag mąki pszennej
8 dag mąki ziemniaczanej
2 jajka
Duża szczypta soli

Nadzienie:
30 dag ugotowanego mięsa z kaczki np. z rosołu
10 dag wędzonego boczku
2 duże cebule
1 łyżka oleju
100 ml rosołu lub drobiowego bulionu
Sól i pieprz do smaku

20 dag wędzonego boczku do okrasy


Sposób przygotowania:
Knedle ziemniaczane zaczynamy od przygotowania nadzienia:

Zimne mięso z kaczki mielimy w maszynce do mięsa. Boczek kroimy w drobną kostkę. Cebulę obieramy, również drobno siekamy, na suchą patelnię wrzucamy boczek, smażymy aż tłuszcz się wytopi, wtedy dodajemy cebulkę, podlewamy łyżką oleju i smażymy aż będzie miękka, całość dodajemy do zmielonego mięsa, wlewamy bulion lub rosół , aby farsz nie był zbytnio suchy bo mieso kacze jest dość suche. 

Doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem, dokładnie mieszamy.



Przygotowujemy ciasto:
Gotowane i wystudzone ziemniaki mielimy w maszynce do mięsa, mieszamy z mąką pszenną i ziemniaczaną, wbijamy jajka, dodajemy szczyptę soli  i zagniatamy jednolite ciasto. Dzielimy je na kawałki, każdy kawałek rozpłaszczamy na środku nakładamy po pełnej łyżeczce farszu, zlepiamy brzegi i formujemy okrągłe knedle. 


Gotujemy w osolonym wrzątku około 5-8 minut od wypłynięcia. Podajemy z okrasą z wędzonego boczku.



Smacznego!




piątek, 5 października 2018

Rolada czekoladowa z malinami


Dość prosta do wykonania puszysta rolada z kakaowym kremem maślanym i malinami zatopionymi w galaretce, doskonałe weekendowe ciasto, z którym poradzi sobie każda początkująca pani domu. Całkiem  smaczna, polecam.








Składniki:
Ciasto:
5 jajek
15 dag cukru
15 dag mąki pszennej tortowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki ciemnego kakao

Krem kakaowy:
1 kostka masła 82%
8 dag cukru pudru
2 pełne łyżki ciemnego kakao
1 łyżka likieru amaretto ewentualnie ciemnego rumu

Galaretka:
½ torebki galaretki malinowej
10 dag mrożonych lub świeżych malin


Wykonanie:

Jajka wbić do miski wsypać cukier, ubić mikserem na gęstą puszystą masę. Mąkę tortową wymieszać z kakao oraz proszkiem do pieczenia, przesiać przez sitko do  ubitej masy jajecznej, delikatnie wymieszać na najniższych obrotach miksera a najlepiej ręcznie rózgą od miksera, aby nie utracić konsystencji piany.

Ciasto wylać na blachę od piekarnika, wyłożoną papierem pergaminowym, wygładzić szpatułką, włożyć do nagrzanego do 195*c piekarnika na grzaniu góra dół, piec 8-10 minut.
Gorące ciasto wyjąć, wyłożyć na bawełnianą ściereczkę, zawinąć w rulon i zostawić do wystudzenia.

Galaretka:
Galaretkę rozpuścić w 200 ml gorącej wody, do wystudzonej włożyć mrożone maliny-należy uważać  bo galaretka zsiada się natychmiast , trzeba się śpieszyć i wylać do małego prostokątnego naczynia, zostawić do całkowitego stężenia-najlepiej w lodówce, po czym pokroić na paski.

Krem:
Miękkie masło o temperaturze pokojowej utrzeć na puch, miksując stopniowo wsypywać cukier puder wymieszany z kakao, wymieszać z likierem lub rumem.


Zimne ciasto biszkoptowe odwinąć ze ściereczki, wysmarować ¾ kremu, ułożyć paski galaretki, zawinąć w roladę, resztą kremu posmarować wierzch, udekorować tartą czekoladą i malinami, schłodzić w lodówce.

Słodkich wypieków! 



środa, 3 października 2018

Kostka czekoladowa z cappuccino


Wspaniałe połączenie czekoladowo-kawowego  wilgotnego ciasta z kremem cappuccino i śmietankowej pianki z warstwą wiśniową , ciasto tak naprawdę nie jest czasochłonne a bardzo smaczne, kroi się niczym najlepszy tort, wybornie smakuje, jest nieprzesłodzone, godne uwagi a także świątecznego stołu. Wprost nie można się od niego oderwać.


Polecam gorąco.







Blaszka 25/20 cm
Ciasto czekoladowe;

5 jaj
¾ szklanki cukru
125 g masła 82%
125 g gorzkiej czekolady
1,5 łyżki miałkiej kawy rozpuszczalnej
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Krem cappuccino:
400 ml śmietanki kremówki 30%
25 dag serka mascarpone
4 łyżki kawy cappuccino –z magnezem lub orzechowa
3 łyżki cukru pudru
1 szklanka gęstej konfitury wiśniowej

Poncz:
¾ szklanki słodzonego naparu z kawy
50 ml rumu

Krem śmietankowy:
300 ml śmietany kremówki 30%
1 łyżka cukru pudru
50 g tartej gorzkiej czekolady do posypania


Sposób przygotowania:

Ciasto:
Czekoladę łamiemy na kawałki, rozpuszczamy w miseczce nad gorącą kąpielą wodną do płynnej postaci.

Miękkie masło o temperaturze pokojowej ucieramy na puch, następnie miksujemy z samymi żółtkami, białka ubijamy osobno na gęstą, sztywną pianę, mąkę pszenną mieszamy z kawą oraz proszkiem do pieczenia.

 Do masy jajecznej, wlewamy lekko ciepłą i płynną czekoladę, miskujemy, po chwili stopniowo wsypujemy partiami mąkę z kawą a na sam koniec, delikatnie mieszamy z ubitymi białkami.

Ciasto wylewamy do wyłożonej pergaminem blaszki, pieczemy w nagrzanym do 170*c piekarniku na grzaniu góra- dół przez 25 minut (do suchego patyczka)
Ciasto studzimy kroimy wzdłuż na dwa blaty.



Krem cappuccino:
Żelatynę w listkach namaczamy w zimnej wodzie tak jak w przepisie na opakowaniu, następnie odciskamy w dłoniach, przekładamy do miseczki i rozpuszczamy w gorącej kąpieli  wodnej do płynnej konsystencji.

Dobrze schłodzoną śmietankę oraz serek mascarpone umieszczamy w misie miksera, ubijamy na gęsty krem, pod koniec wsypujemy cukier puder oraz kawę, wlewamy płynną żelatynę, ponownie miksujemy.

Krem śmietankowy:
Smietankę prosto z lodówki ubijamy na krem,pod koniec wsypujemy cukier pudre oraz śmietan fix, miksujemy.



Złożenie ciasta:
Jeden blat czekoladowego ciasta ponownie wkładamy do foremki, nasączamy połową naparu z kawy połączonej z rumem, smarujemy konfiturą wiśniową , wykładamy krem cappuccino, przykrywamy drugim czekoladowym blatem który ponownie nasączamy naparem z kawy, wykładamy krem śmietankowy, posypujemy tartą gorzką czekoladą.

 Ciasto chłodzimy całą noc w lodówce.




 Słodkich wypieków!


wtorek, 2 października 2018

Gulaszowa z dynią i fasolką szparagową


Gęsta aromatyczna zupa gulaszowa z dynią na mięsie wieprzowym, idealna na zimne jesienne dni, doskonale rozgrzewa dzięki doprawieniu pieprzem cayenne, porcja takiej pyszności skutecznie zaspokoi głód, polecam jako jednogarnkowe danie.






Składniki:

1 kg  chudego mięsa wieprzowego na gulasz

1,5-2  litry domowego bulionu

1 cebula

2 ząbki czosnku

2 łyżki klarowanego masła

2 marchewki

20 dag zielonej fasolki szparagowej

30 dag obranej dyni

½ małej cukinii

4 ziemniaki

2 łyżki koncentratu pomidorowego

1 łyżeczka słodkiej papryki

½ łyżeczki suszonego rozmarynu

1 łyżeczka suszonej włoszczyzny lub jarzynki

2 liście laurowe

4 ziarenka ziela angielskiego

Szczypta pieprzu Cayenne

Sól himalajska różowa do smaku

Mąka pszenna do zagęszczenia(niekoniecznie)

Natka pietruszki do posypania




Sposób przygotowania:

Mięso pokroić w grubą kostkę, oprószyć słodką papryką, suszonym rozmarynem i jarzynką. 

W dużym płaskim garnku rozgrzać masło , włożyć mięso, dodać pokrojoną w kostkę cebulę i posiekany drobno czosnek i krótko obsmażyć 5-6 minut, pod przykryciem, dodać ziele angielskie i liść laurowy, zalać połową bulionu  i gotować 15 minut, po tym czasie dodać pokrojoną na kawałki marchewkę, fasolkę szparagową , ziemniaki oraz cukinię i  dynię, wlać resztę bulionu i gotować do momentu aż mięso i warzywa będą  miękkie, doprawić do smaku solą oraz pieprzem cayenne, dodać koncentrat pomidorowy i gotować chwilę, 2-3 minuty, gulaszową można zagęścić odrobiną zawiesiny z mąki i wody ale nie jest to konieczne.



Przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki.




Smacznego!