STRONY

piątek, 27 kwietnia 2018

Serowe racuszki z truskawkami






Wiosna. Przynosi poranki jeszcze podszyte chłodem,  ale już słoneczne , gra w zielone , kwitną bzy w tym roku wyjątkowo wcześnie, na targu pojawiają się pierwsze truskawki jeszcze nie nasze bo ze słonecznej Hiszpanii ale już są i nawet dobrze smakują. Twarożek  już w misce z dodatkiem mleka do tego jajka od szczęśliwych kurek szczypta soli i łyżka  pudru  i kręcimy puchate racuszki na śniadanie-to jeden z moich ulubionych przepisów, robi się raz dwa a podane  z pokrojonymi truskawkami i polany sosem truskawkowym to prawdziwa uczta dla podniebienia!
Spróbujcie koniecznie.


Na dwie porcje/Dla dwóch osób

Racuszki:
25 dag twarożku lub ricotty
150 ml mleka
10 dag mąki tortowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 jajka
1 łyżka cukru pudru
Szczypta soli

Do podania:
Sos truskawkowy
Świeże truskawki

Twarożek włożyć do miski, wbić żółtka, dodać szczyptę soli, wlać mleko, wsypać cukier puder i zmiksować na kremową masę.

Mąkę tortową wymieszać z proszkiem do pieczenia, wsypać do masy twarogowej, delikatnie wymieszać. 

Białka ubić na sztywno wmieszać w masę serową, delikatnie rózgą.
Porcje ciasta nakładać na lekko natłuszczoną patelnię, formować niewielkie racuszki, smażyć z każdej strony na złocisto.

 Podawać ciepłe polane sosem truskawkowym i z pokrojonymi świeżymi truskawkami.









czwartek, 26 kwietnia 2018

Karpatka straciatella z galaretkami





Kto nie lubi karpatki, no kto ? chyba nie znam nikogo J Jestem wielką fanką tego ciasta, to smaki  mojego dzieciństwa w nowoczesnym wydaniu. Ciasto parzone które rosnąc w piekarniku tworzy  góry i doliny przełożone budyniowym kremem z tartą gorzką czekoladą i kolorowymi galaretkami. Ta karpatka to sposób na ciasto któremu nikt się nie oprze.


Ciasto parzone:
1/2 kostki mała
1 szklanka wody
1 szklanka mąki tortowej
szczypta soli
5 jajek
Zielony barwnik-opcjonalnie
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Krem:
1/2 litra mleka
1 jajko
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
4 łyżki cukru
¾ kostki masła 
50 g startej gorzkiej czekolady
1 galaretka poziomkowa
1 galaretka winogronowa

Ciasto: 
Masło  przekładamy do rondelka wlewamy wodę dodajemy szczyptę soli opcjonalnie zielony barwnik-tyle aby uzyskać efekt który nas zadowoli kolorystycznie (ja dodałam dosłownie 2 krople)  i gotujemy.

 Gdy zawrze wsypujemy powoli mąkę pszenną i energicznie mieszamy do czasu aż masa zacznie odchodzić od ścianek naczynia.

Zdejmujemy z ognia i zostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Gdy masa będzie zimna wbijamy po jednym jajku cały czas mieszając, aż do skończenia jajek, pod koniec wsypujemy proszek do pieczenia jeszcze raz dokładnie mieszamy mikserem.
Tak przygotowane ciasto dzielimy na dwie części i przekładamy do wyłożonych pergaminem dwóch jednakowych blaszek o wym 25/30 cm wkładamy do nagrzanego do 180*c piekarnika i pieczemy około 25 -30 minut.

Studzimy na kratce kuchennej.

Krem:
Galaretki rozpuszczamy  każdą osobno w szklance gorącej wody, rozlewamy do płaskich misek, zostawiamy do całkowitego stężenia. Schłodzone najlepiej włożyć do lodówki. Zimne kroimy na desce w kostkę.
Z 1/2 litra mleka bez laktozy odlewamy 3/4 szklanki pozostałość zagotowujemy z cukrem, do odlanej części mleka wbijamy jajko dodajemy mąki i miksujemy na gładko, wlewamy do gotującego się mleka i gotujemy budyń. Studzimy.

Miękkie masło ucieramy na puch dodając po łyżce zimnego budyniu, miksujemy.
Dodajemy pokrojone galaretki, oraz startą gorzką czekoladą  mieszamy delikatnie łyżką.

Kremem przekładamy placki. Schładzamy w lodówce. Można udekorować polewą z czekolady.



Słodkich wypieków! 







środa, 25 kwietnia 2018

Ciasto na maślance z truskawkami




Na pewno każdy  z Was uwielbia proste ciasta z truskawkami-sezon na nie właśnie się zaczyna! Jak co roku z utęsknieniem wyczekuję wiosny właśnie dla soczystych pachnących słońcem truskawek.
Upieczenie tego słodkiego cudeńka zajmuje dosłownie chwilę , to ciasto jest dobre zarówno na codzienny podwieczorek jak i dla gości do kawy. Wilgotne dzięki maślance i puszyste, a kruszonka przyjemnie chrupie w ustach.

 Polecam je  piec  nie tylko z truskawkami ale też z różnymi sezonowymi owocami, zawsze smakuje!

Składniki na formę 25/30 cm
Ciasto:
4 jajka
1 szklanka maślanki
¾ szklanki cukru
1/2 szklanki oleju roślinnego
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

Kruszonka:
¾  szklanki mąki tortowej
½ szklanki cukru
½ kostki masła
25-30  dag świeżych truskawek

Kruszonka:
Mąkę tortową wsypać do miski, wymieszać z cukrem dodać pokrojone na kawałki zimne masło, zagnieść palcami na sypką kruszonkę.

Ciasto:
Wszystkie składniki do przygotowania ciasta muszą mieć temperaturę pokojową.
Jajka wbijamy do miski, wsypujemy cukier i cukier z wanilią, miksujemy do uzyskania gęstej puszystej masy, zwalniając obroty miksera do minimum wlewamy cienkim strumieniem maślankę i olej , mąkę tortową mieszamy z proszkiem do pieczenia, i cały czas miksując na niskich obrotach dodajemy stopniowo mąkę. Miksujemy delikatnie do połączenia.


Ciasto wylewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia, posypujemy umytymi i osuszonymi i pokrojonymi na kawałki truskawkami oraz kruszonką./

Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180*c około 40-45 minut ( do suchego patyczka)

Studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika całkiem zimne można oprószyć cukrem pudrem.



Słodkich wypieków!

piątek, 20 kwietnia 2018

Sushi-California maki





Kolejne danie z kuchni japońskiej, jeśli lubisz sushi przygotowywać w domu, ten przepis jest dla Ciebie. 

California maki to zgrabne  małe rolki gdzie nori jest w środku , z wędzonym łososiem , marynowaną rzodkwią, awokado , odrobiną chrzanu wasabi, całość obtoczona w czarnym i białym sezamie.

 Pyszne i zdrowe, wszystkie składniki do tych sushi kupicie w sklepie Kuchnie Świata-szeroki asortyment nie tylko z kuchni japońskiej ale także meksykańskiej, indyjskiej itp.  Każdy znajdzie tu coś dla siebie.


Składniki:
Na 3 rolki sushi:
1 pełna szklanka wody

Zaprawa:
3 łyżki octu ryżowego
1 łyżka cukru
1 łyżeczka soli

Dodatki:
3 arkusze nori
15 dag  wędzonego łososia
8 dag serka typu „philadelphia”
garść liści mieszanki  sałat
chrzan wasabi  
miska z wodą (do maczania dłoni)

Sposób przygotowania:

Najważniejszym elementem w przygotowaniu sushi jest ryż. Odmierzoną ilość ryżu zalewamy zimną wodą płuczemy go kilkakrotnie aż wypłuczemy skrobię i woda będzie przezroczysta, zalewamy świeżą i moczymy go 30 minut, po tym czasie osaczamy ryż, wlewamy pełną szklankę wody i zagotowujemy, ważne jest to aby ryż cały czas szczelnie zakryty pokrywką. Po zagotowaniu zmniejszamy ogień do minimum gotujemy 5-6 minut, zestawiamy z ognia i zostawiamy na 15 minut  pod przykryciem do zaparowania.


 Przygotowujemy zaprawę:
Ocet ryżowy mieszamy z solą oraz cukrem, wlewamy do ryżu dokładnie mieszamy, zostawiamy ryż do całkowitego wystudzenia.

Bambusową matę owijamy folią spożywczą, trzeba ją zabezpieczyć jako, że ryż będzie na zewnątrz rolki i mógłby się do niej przykleić.

Na macie układamy pod wymiar naszych płatków nori cienką warstwę ryżu, ale tak, by nie było prześwitów. 

Podczas układanie ryżu bardzo pomocne jest maczanie rąk w wodzie, bo sprawia, że ziarenka nie przyklejają się do dłoni. Ryż smarujemy chrzanem wasali rozprowadzonym na palcu.


Na warstwę ryżu układamy płat nori, strona nie ma znaczenia bo i tak jest w środku, dociskamy do ryżu na wierzchu blisko jednego z brzegów smarujemy cienko serkiem, rozkładamy pasek łososia, marynowanej rzodkwi, liście sałaty, zawijamy przy użyciu maty mocno dociskając, rolujemy całość, odwijamy z maty i folii, obtaczamy w wymieszanym białym i czarnym sezamie. 

Ostrym nożem kroimy na kawałki.
Podajemy na desce z sosem sojowym, chrzanem wasali i marynowanym imbirem. 



Smacznego!






czwartek, 19 kwietnia 2018

Kotlety mielone z kuskus




Zaskoczenie w kuchni i na stole przełamuje codzienną rutynę w gotowaniu. Wystarczy do zwykłych mielonych dodać kasze kuskus a potrawa ta zyska na smaku i będzie całkiem inna. Zamiast mięsa wieprzowego polecam dać indycze, zdrowsze i chudsze, do takich mielonych nie dodajemy bułki, kasza i jajko doskonale je zlepia. Cebula dymka ze szczypiorkiem podkręca ich smak, polecam na codzienny obiad do ziemniaczków i mizerii z ogórka. Prosto, smacznie i szybko.


Składniki na 5 porcji:
½ kg mielonego mięsa z indyka
15-20 dag kaszy kuskus
2 cebulki dymki ze szczypiorkiem
1 łyżka startego drobno sera żółtego np. cheddar
2 jajka
1 łyżeczka musztardy delikatesowej
Jarzynka lub sól himalajska do smaku
Świeżo mielony czarny pieprz do smaku
1 szklanka  pokruszonych drobno solonych krakersów
Olej do smażenia


Sposób przygotowania:
Kaszę kuskus wsypać do miseczki posypać solą lub jarzynką do smaku, zalać wrzątkiem tak aby się zanurzyła, (0,5 cm wody ponad kaszę)zostawić na kilka minut do spęcznienia, przemieszać.


Mięso mielone z indyka połączyć z jajkami, dodać posiekaną cebulę dymkę ze szczypiorkiem, musztardę, wsypać zimną kaszę, dodać starty ser doprawić do smaku solą i pieprzem, dokładnie wyrobić masę.

Formować okrągłe kotleciki obtoczyć w pokruszonych krakersach smażyć po kilka minut na wolnym ogniu aż będą złociste.



Podawać gorące.


wtorek, 17 kwietnia 2018

Ptasie mleczko w pucharku z galaretkami




Smaczny deser niczym lekka pianka podany w szklanych pucharkach z kolorowymi galaretkami posypany tartą gorzką czekoladą, zachwyci zarówno dzieci jak i dorosłych, doskonały na słodki  wiosenno letni podwieczorek. Banalnie prosty i kolorowy.

SKŁADNIKI:

Na 4 pucharki:
1 galaretka agrestowa
1 galaretka owoce leśne
400 ml śmietanki 30%
1 płaska łyżka cukru pudru
50 g tartej gorzkiej czekolady

Sposób przygotowania:

Bezbarwną galaretkę rozpuszczamy w szklance wrzątku, zostawiamy w temp pokojowej do wystudzenia.

Galaretkę zieloną i czerwoną rozpuszczamy osobno w 400 ml wrzątku, wylewamy do prostokątnych naczyń, zostawiamy do całkowitego stężenia, następnie  kroimy na kawałki i wyjmujemy. Mieszamy razem.

Dobrze schłodzoną kremówkę ubijamy na puszysto z cukrem pudrem, wlewamy cienkim strumieniem płynną,  zimną i lekko już tężejącą  bezbarwną galaretkę, miksujemy.


Do szklanych pucharków wsypujemy część  galaretek, zalewamy masą ze śmietanki, na wierzchu posypujemy tartą czekoladą i resztą galaretki. Schładzamy w lodówce godzinę, podajemy.




 Szklaneczki ze zdjęcia znajdziecie w sklepie Cookin.pl idealne do kawy latte jak i deserów ;) 


poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Oshi Sushi z Kansai





To moje pierwsze podejście do tematu sushi dlatego zaczęłam nie od rolowanych futomaków tylko postanowiłam je zrobić w formie prostopadłościanu, do tego typu sushi potrzebne jest specjalne pudełko którego nie miałam,  ale poradziłam sobie bez problemu używając prostokątnego  naczynia do sałatek ;) Jak się okazało nie taki  diabeł straszny jak go malują J



Pierwsze sushi ponoć wcale nie powstało w Japonii ale na południu Azji . Danie to nie przypominało jednak zbytnio dzisiejszego sushi.  Miało przede wszystkim względy praktyczne. Poprzez wkładanie sfermentowanej ryby do ryżu i oklejanie jej z jego pomocą, przedłużano przydatność ryby do spożycia. Samego ryżu nie jedzono, pozbywano się go. Ciekawe nie ? 


Składniki dla dwóch osób:
Ryż:


Zaprawa:
1 łyżka cukru
1 łyżeczka soli

oshi sushi:
wędzony łosoś
awokado
nori
serek kanapkowy śmietankowy

do podania:
chrzan wasabi

Sposób przygotowania:

Najważniejszym elementem w przygotowaniu sushi jest ryż. Odmierzoną ilość ryżu zalewamy zimną wodą płuczemy go kilkakrotnie aż wypłuczemy skrobię i woda będzie przezroczysta, zalewamy świeżą i moczymy go 30 minut, po tym czasie osaczamy ryż, wlewamy pełną szklankę wody i zagotowujemy, ważne jest to aby ryż cały czas szczelnie zakryty pokrywką. Po zagotowaniu zmniejszamy ogień do minimum gotujemy 5-6 minut, zestawiamy z ognia i zostawiamy na 15 minut  pod przykryciem do zaparowania.


 Przygotowujemy zaprawę:
Ocet ryżowy mieszamy z solą oraz cukrem, wlewamy do ryżu dokładnie mieszamy, zostawiamy ryż do całkowitego wystudzenia.


Na dno prostokątego pudełka (moje miało wymiary14/22 cm) wykładamy folią spożywczą-aby lepiej nam było wyjąć sushi,  wykładamy połowę zimnego ryżu, zmoczonymi dłońmi w zimnej wodzie uklepujemy ryż dociskając do dna, następnie układamy płat nori dociętego pod wymiar pudełka i pokrojone na cienkie plasterki awokado oraz paski marynowanej rzodkwi, na to znowu resztę ryżu który ponownie dociskamy do reszty składników, smarujemy serkiem śmietankowym i układamy plastry wędzonego łososia , całość dociskamy, schładzamy 20 minut, wyjmujemy z pudełka kroimy na małe prostokąciki.
Podajemy z chrzanem wasabi, marynowanym imbirem i sosem sojowym.




Wszystkie składniki do przyrządzenia domowego sushi kupicie w sklepie internetowym
  Kuchnie Świata   pojedyncze składniki jak i całe zestawy, duży wybór, rozsądne ceny i wspaniała jakość produktów. Wszystko w jednym miejscu. Polecam!




piątek, 13 kwietnia 2018

Sałatka z brokułem, mozzarellą i musztardowo-miodowym dressingiem




Ta sałatka to najlepsze danie na lekki wiosenny posiłek, gotowany brokuł skomponowany z pomidorkami koktajlowymi, jajkami od szczęśliwych kurek i sera mozzarella sprawdzi się w roli samodzielnej przekąski, lekkiej kolacji czy będzie dopełnieniem grillowego przyjęcia , z musztardowo-miodowym dressingiem smakuje bardzo dobrze.

Składniki:

1 świeży brokuł
2 małe cebulki dymki ze szczypiorkiem
4 jajka
20 dag małych kuleczek mozzarelli
20-30 dag pomidorków koktajlowych

Dressing musztardowo-miodowy:
1/3 szklanki oliwy z oliwek (ja miałam olej z orzechów włoskich)
2 łyżki  jasnego octu winnego jabłkowego
1 łyżka ostrej musztardy np. Dijon
1 łyżka płynnego miodu
Sól himalajska do smaku
Świeżo mielony pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Jajka ugotować na twardo, obrać ze skorupek, zimne pokroić na ćwiartki.
Brokuł ugotować al dente w osolonym wrzątku z dodatkiem szczypty cukru, (pilnowac aby nie przegotować bo się rozpadnie) lepiej żeby był lekko twardawy.Odcedzić na sicie pokroić na kawałki. Pomidorki koktajlowe umyć przekroić na połówki. Kuleczki sera mozzarella osączyć z zalewy. Wszystkie składniki ułożyć w salaterce, posypać posiekaną cebulą dymką ze szczypiorkiem.


Przygotować dressing:
Do zakręcanego słoiczka wlać oliwę oraz ocet, dodać płynny miód i musztardę, posolić i doprawić pieprzem do smaku, słoiczek zakręcić i potrząsnąć kilka razy aż składniki się wymieszają i będą jednolite.
Polać sałatkę wymieszać przed podaniem.






czwartek, 12 kwietnia 2018

Sałatka z mozzarellą i miodowym winegretem





Lekka prawdziwie wiosenna sałatka z małymi kuleczkami mozzarelli i miodowym winegretem, do zabrania w słoiczku do pracy lub na lekką kolację, polecam!

Składniki:

1 główka sałaty lodowej
30 dag pomidorków cherry
20 dag małych kuleczek mozzarella
1 szklarniowy ogórek
½ czerwonej papryki
2 cebule dymki ze szczypiorkiem

Miodowy sos winegret:
1 ząbek czosnku (można pominąć ) 
1 łyżka płynnego  miodu
1 łyżka soku z cytryny (lub octu winnego)
szczypta soli
4 łyżki oliwy z oliwek
świeżo zmielony pieprz

Sposób przygotowania:

Sałatę opłukać zimną wodą, osuszyć porwać na kawałki, pomidorki cherry pokroić na połówki, tak samo obranego ze skórki ogórka, paprykę pokroić w kostkę, ser mozzarella osączyć z zalewy, wszystko razem wymieszać, posypać posiekaną drobno cebulką dymką ze szczypiorkiem.

Miodowy sos winegret:
Ząbek czosnku przecisnąć przez praskę, przełożyć do słoiczka, wlać miód, oliwę  i sok z cytryny lub ocet winny, dodać sól oraz pieprz, słoiczek zakręcić potrząsnąć sałatkę, polać dopiero przed podaniem i wymieszać.

Rady:
Sałatka dobrze komponuje się z uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałów :) 



środa, 11 kwietnia 2018

Mleczno cytrynowe trufle w kokosie





Białe,  rozkoszne w smaku trufelki o wyraźnym posmaku mleka w proszku i białej czekolady  z orzeźwiającą cytrynową nutą, obtoczone w kokosie, nie za słodkie i nie mdłe, rozpływają się w ustach po wyjęciu z lodówki, mają konsystencję kremowego musu .Słodka mleczno czekoladowa pokusa.
Idealny deser na wiosenne dni który wymaga odpowiedniej oprawy czyli filiżanki dobrej herbaty, zajrzyjcie do sklepu Delicatea, tam znajdziecie dobrej jakości herbatę -duży wybór różnych smaków, a także fajne drewniane herbaciane skrzyneczki  idealne na prezent dla najbliższych i przyjaciół.

Składniki na około 20 trufli:
2 tabliczki białej czekolady
25 dag serka mascarpone
1 szklanka mleka w proszku
1 cytryna
1 łyżeczka cukru pudru
10 dag wiórek kokosowych białych do obtoczenia

Sposób wykonania:
Białą czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej do płynnej konsystencji.

Serek mascarpone umieścić w misce, wsypać mleko w proszku, łyżeczkę cukru pudru, wlać płynną czekoladę i całość zmiksować na puszystą jednolitą masę.

Cytrynę umyć , sparzyć, osuszyć, skórkę zetrzeć na tarce o drobnych oczkach a z reszty wycisnąć sok. Do masy dodać skórkę z cytryny i cały czas miksując wlać cienkim strumieniem sok, zmiksować do połączenia.

 Miskę przykryć folią i włożyć na 1,5-2 godziny do lodówki aby masa stężała.
Schłodzoną masę nabierać łyżeczką formować w dłoniach kulki wielkości orzecha włoskiego, obtaczać w wiórkach ułożyć na talerzu.

 Do czasu podania przechowywać w lodówce.



Słodkiego miłego dnia!

poniedziałek, 9 kwietnia 2018

Makaron z brokułami, serem pleśniowym i prażonymi migdałami




Smaczna i szybka propozycja obiadowa dla zabieganych. Makaron w sosie serowo-brokułowym z prażonymi migdałami.
Makaron jest syty i niewiele kosztuje, świetnie łączy się z zielonymi brokułami, można więc z niego wyczarować wiele pysznych dań. Doskonale zaspokaja głód i zajmuje niewiele czasu do przygotowania. Polecam na wiosenny obiad.

Składniki:
Na 3-4 porcje:
30 dag dowolnego grubego makaronu (ja miałam cienkie kolorowe rurki)
1 brokuł
1 duża cebula
3 ząbki czosnku
1 łyżka klarowanego masła
¾ szklanki słodkiej śmietanki do gotowania 22%
10 dag sera pleśniowego
½ łyżeczki soku z cytryny
¼ szklanki płatków migdałowych
Gałka muszkatołowa do smaku
Świeżo mielony biały pieprz do smaku
Sól himalajska do smaku

Sposób przygotowania:

Brokuł  ugotować na pół twardo w osolonym wrzątku z odrobiną cukru, odcedzić na sicie, pokroić na małe kawałki.

Makaron ugotować wg przepisu na opakowaniu, odcedzić.
Na dużej patelni rozgrzać klarowane masło , zeszklić pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek. Dodać pokrojony lub pokruszony na kawałki ser pleśniowy, wlać śmietankę, całość mieszać do rozpuszczenia sera, doprawić sokiem z cytryny, gałką muszkatołową, solą oraz białym pieprzem, dodać brokuł, gotować 2 minuty, wsypać makaron, całość wymieszać.

Płatki migdałowe uprażyć na suchej patelni, posypać danie. Podawać.



niedziela, 8 kwietnia 2018

Żeberka duszone w warzywach





Żeberka wieprzowe idealnie nadają się do duszenia i pieczenia , najsmaczniejsze są duszone w warzywach ,  aromatyczne i mięciutkie, świetny pomysł na inny niż zwykle obiad, najlepiej smakują z gotowanymi i tłuczonymi ziemniaczkami. Danie jest łatwe do przygotowania i wszystko robi się w jednym garnku. Wystarczy tylko podsmażyć mięsko, dodać warzywa a reszta robi sie sama.

Składniki:

1 kg mięsnych i chudych żeberek
2 cebule
5 ząbków czosnku
2 małe marchewki
½ czerwonej papryki
20-30 dag zielonej fasolki szparagowej
1 łyżka mąki pszennej do zawiesiny
2 łyżki oleju roślinnego do podsmażenia
3 ziarenka ziela angielskiego
1 liść laurowy
½ łyżeczki czerwonej papryki
1 łyżeczka przyprawy do wieprzowiny
Sól himalajska do smaku
Pieprz czarny świeżo mielonej do smaku
Natka pietruszki do posypania


Sposób przygotowania:
Żeberka opłukać, osuszyć ręcznikiem papierowym, pokroić na kawałki z jedną lub dwoma kostkami, oprószyć przyprawą do wieprzowiny, solą, pieprzem i czerwoną papryką.


Cebulę i czosnek obrać posiekać w kostkę. 
Obraną marchewkę, fasolkę i paprykę pokroić na kawałki.

W garnku rozgrzać olej, włożyć żeberka, obsmażyć z każdej strony, dodać posiekaną cebulę i czosnek, zeszklić pod przykryciem, gdy żeberka puszczą sok, dodać pozostałe pokrojone warzywa, wlać wodę, tyle aby zakryła mięso, dodać ziele angielskie i liść laurowy  i dusić na wolnym ogniu około 50-60 minut aż żeberka będą miękkie. 

Na sam koniec sos zagęścić zawiesiną z mąki pszennej rozrobiona niewielką ilością wody, doprawić ewentualnie do smaku solą. Podawać do ziemniaków posypane natką pietruszki.



piątek, 6 kwietnia 2018

Schabowe pakieciki z serem i szynką parmeńską panierowane w krakersach



Dziś mam dla Was smaczną propozycję obiadową- schabowe pakieciki z serem żółtym, szynką parmeńską , panierowane w słonych krakersach, soczyste i przyjemnie chrupiące, nadają się zarówno na codzienny jak i niedzielny obiad. Fajnym pomysłem jest sposób nadziewania inaczej niż zwykłe rolowane. Doskonale wyglądają na talerzu i tak samo smakują. Można podać z ulubionym bukietem surówek i gotowanymi ziemniaczkami. Polecam.

Na 4 porcje:
4 grube plastry schabu bez kości
4 plastry szynki parmeńskiej
4 plastry sera żółtego edamski lub gouda
4 łyżeczki delikatesowej musztardy
Sól himalajska do smaku
Świeżo mielony czarny pieprz do smaku
1 jajko do panierowania
1 czubata szklanka pokruszonych drobno słonych krakersów do panierowania
Olej do smażenia

Sposób wykonania:
Schab rozbić na cztery  cienkie kotlety, posolić do smaku i oprószyć pieprzem, każdy kawałek mięsa posmarować musztardą na jednym boku ułożyć złożony plaster sera żółtego i szynki parmeńskiej złożyć kotlety na pół uformować. Dookoła krawędzie docisnąć tłuczkiem  tak aby nic nie wypłynęło podczas smażenia.

Jajko rozkłócić w głębokim talerzu, obtoczyć kotlety a następnie panierować w pokruszonych krakersach, dociskając panierkę do mięsa. 

Smażyć na rozgrzanym oleju na wolnym ogniu z każdej strony na złocisto.
Podawać gorące z ulubionymi dodatkami .




Smacznego :) 

czwartek, 5 kwietnia 2018

Kostka milky way z kajmakiem i wiśniami






Prawdziwa słodycz bez pieczenia, na herbatnikach z kremem z batoników milky way z warstwą kajmaku, kremu budyniowego i wiśni całość posypana tartą gorzka czekoladą, czy można sobie wyobrazić coś lepszego do słodkiego poczęstunku ? Poezja! Dla słodkich łasuchów. Moja kombinacja i autorski przepis.


Forma 25/30 cm
Składniki:
45 dag maślanych herbatników
1 mała puszka kajmaku
1,5 szklanki wiśni osączonych z syropu lub w sezonie świeżych 

Krem milky way:
1/2 litra śmietany kremówki 30/36%
20 dag batoników milky way

Krem budyniowy:
1 litr mleka
1 jajko
3 żółtka
15 dag cukru
20 dag masła
Odrobina migdałowego aromatu

Dodatkowo:
50 g gorzkiej czekolady

Przygotowanie:
Krem budyniowy:
W rondelku zagotowujemy 800 ml mleka z cukrami. 200 ml mleka miksujemy mikserem  z żołtkami, całym jajkiem i mąką pszenną , tak aby masa była gładka bez żadnych grudek(będzie gęsta), gdy mleko zacznie wrzeć wlewamy zmiksowaną masę, energicznie mieszając aby nie porobiły się grudki i gotujemy gęsty budyń. Po ugotowaniu ostawiamy do całkowitego ostygnięcia.

Miękkie masło ucieramy mikserem na puszysto dodajemy po łyżce zimnego budyniu i odrobinę aromatu migdałowego i miksujemy na puszysty krem.


Krem milky way przygotowujemy dzień wcześniej przed złożeniem ciasta:
Śmietankę podgrzewamy w rondelku(nie gotujemy)dodajemy połamane batoniki milky way, po upływie 2 minut masę mieszamy do rozpuszczenia batoników, schładzamy.

Zimną masę wkładamy na całą noc do lodówki. Następnego dnia ubijamy mikserem na gęsty krem. Żelatynę namaczamy w zimnej wodzie jak w przepisie na opakowaniu, napęczniałą odciskamy w dłoniach, przekładamy do miseczki, rozpuszczamy do płynnej konsystencji nad goracą kąpielą wodną.
Płynną wlewamy cienkim strumieniem do kremu, miksujemy.



Złożenia ciasta:
Blaszkę o podanych wymiarach wykładamy pergaminem układamy pierwszą warstwę herbatników, smarujemy połową kremu budyniowego, wyrównujemy, posypujemy osączonymi wiśniami lekko wciskając je w krem, przykrywamy kolejną warstwą herbatników, rozsmarowujemy miękki  kajmak , przykrywamy herbatnikami, wykładamy pozostałą częścią kremu budyniowego, rozkładamy warstwę herbatników, smarujemy kremem milky way, posypujemy tartą na tarce gorzką czekoladą.
Schładzamy ciasto całą noc w lodówce.


 Udanych wypieków.

Rolada z boczku czosnkowo-cebulowa




Pieczona rolada z chudego boczku o cebulowo-czosnkowym aromacie , doskonale doprawiona , idealna na zimno jako wędlina na kanapki, prosto i smacznie :) 


Polecam!

Składniki:
2 kg cienkiego chudego boczku w płacie
2 małe cebule
½ główki czosnku
Sól himalajska do smaku
1 łyżka przyprawy do wieprzowiny
Świeżo mielony pieprz do smaku
1 łyżka majeranku

Sposób wykonania:
Boczek opłukać pod zimną wodą, osuszyć ręcznikiem papierowym, rozłożyć na desce, natrzeć solą , pieprzem oraz przyprawą do wieprzowiny. Cebulę i czosnek obrać , cebulę pokroić w cienkie piórka, czosnek przecisnąć przez praskę. Czosnek rozetrzeć na mięsie, posypać cebulą, zawinąć formując ciasno roladę, Owinąć sznurkiem, posypać resztą przypraw ułożyć na brytfance , marynować całą noc w lodówce. Następne dnia, wyjąć z lodówki, ogrzać do temp pokojowej, piec pod przykryciem około 2 godziny w temp 180*c. Kilka minut przed końcem pieczenia przykrycie zdjąć i zrumienić boczek.
Podawać na zimno pokrojony w plastry.

Smacznego!

poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Schab w ziołach i soli peklowej


Przygotowanie dobrego schabu jako wędlinę wcale nie jest takie łatwe, to chude mięso i jeśli nie przygotujemy go odpowiednio,  po upieczeniu będzie suche jak wiór. Ten peklowany w soli i w odpowiednich ziołach jest wilgotny, soczysty i wręcz rozpływa się w ustach. Idealny przepis na schab.


Składniki:
1,5 kg schabu bez kości
6 ząbków czosnku
1 łyżeczka soli himalajskiej różowej
2 łyżeczki soli peklowej
1 łyżeczka pieprzu cytrynowego
1 łyżeczka pieprzu czarnego drobno mielonego
1/2 łyżeczki suszonej kolendry
1 łyżka suszonego majeranku
1 łyżeczka tymianku
1/2 szklanki wody

Sposób przygotowania:
Przygotowujemy marynatę:
Wszystkie zioła mieszamy razem w misce, łącznie z solą himalajską i peklową (ona powoduje że upieczony schab jest różowiutki a nie szary), dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, rozetrzeć mieszankę w palcach aż zrobi się wilgotna od czosnku i aromatyczna od ziół.


Schab płuczemy, osuszamy ręcznikiem papierowym, można go związać nicią bawełnianą aby zachował swój ładny kształt. Nacieramy dokładnie przygotowaną mieszanką z każdej strony, dociskając do mięsa.


Przygotowany schab układamy w prostokątnym naczyniu szklanym żaroodpornym, przykrywamy pokrywą i marynujemy minimum 48 godzin w lodówce.

Przed pieczeniem schab ogrzewamy do temperatury pokojowej, wlewamy wodę do naczynia, zamykamy i pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180*c około 75 minut.


Po upieczeniu i wystudzeniu kroimy na grubsze plastry.
Schab jest mięciutki i soczysty, jednym słowem przepyszny!






Smacznego!

Ciasto nutella z wiśniami



Ciasto wilgotne, bardzo smaczne o wyraźnej nucie orzechów laskowych, na pograniczu murzynka i brownie,ale jest puszyste,  smaku dodają wiśnie, idealny wypiek na co dzień do kawy czy filiżanki herbaty, nie jest pracochłonne i nie wymaga umiejętności w pieczeniu, wyjdzie każdemu J

Forma keksowa
12/40 cm
Składniki:

5 jaj
½ kostki masła 82%
1 niepełna szklanka cukru
½ szklanki nutelli
½ szklanki zmielonych orzechów laskowych
½ szklanki zmielonych płatków migdałowych
1 łyżka ciemnego kakao
4 łyżki mleka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
¾ szklanki osączonych wiśni z syropu

Sposób przygotowania:
Składniki do przygotowania ciasta muszą być o temperaturze pokojowej.
Mąkę pszenną mieszamy z mielonymi migdałami oraz orzechami laskowymi, proszkiem do pieczenia i kakao .

Żółtka oddzielamy od białek. 
Żółtka ucieramy z cukrem  do otrzymania jasnej puszystej masy, dodać nutellę, wlać mleko, delikatnie zmiksować , wsypać partiami mąkę z orzechami, delikatnie na niskich obrotach lub ręcznie wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę dodać do masy, delikatnie wmieszać. 

Ciasto wylać do wyłożonej pergaminem keksówki o podanych wymiarach, na wierzchu posypać osączonymi wiśniami.
 Włożyć do nagrzanego do 165*c piekarnika po 20 minutach temp pieczenia zwiększyć do 170*c i piec jeszcze około 30 minut-do suchego patyczka, ciasto studzić przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.
Zimne można polać polewą z gorzkiej czekolady ale nie jest to konieczne. Jest najlepsze bez żadnej polewy.







Słodkich wypieków!