Prawa autorskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia i treść są własnością autora, jakiekolwiek ich kopiowanie bez jego zgody jest złamaniem prawa..

piątek, 19 stycznia 2024

Japońskie pierożki Gyoza

  Pierożki Gyoza wywodzą się z tradycyjnej kuchni chińskiej, wyglądem przypominają tradycyjne polskie pierożki , jednak pomimo wielu cech wspólnych różnią się od naszych. Mięsne nadzienie z warzywami i grzybami shitake , soczyste w środku i chrupkie dzięki obsmażeniu surowego ciasta na patelni. Idealne na przystawkę z domowym dipem czy sosem słodko kwaśnym, choć są tak pożywne i sycące, że z powodzeniem mogą zastąpić obiad. Wersji na te pierożki jest mnóstwo, mnie smakują najbardziej w tym wydaniu. 

Palce lizać !





 

Składniki:

Ciasto:

45 dag mąki pszennej

4 dag mąki ryżowej

1 jajko

1 szklanka gorącej około 80*c wody

Szczypta soli

 

 

 

Nadzienie:

50 dag mięsa mielonego z szynki lub łopatki

30 g suszonych grzybów shitake

100 ml bardzo zimnej wody

1 marchewka

1 pełna szklanka posiekanej drobno kapusty włoskiej lub zwykłej

½ małej cebuli

3 ząbki czosnku

1 jajko

1 łyżeczka świeżo startego imbiru

2 łyżki posiekanego szczypiorku

2 łyżki oleju ryżowego do podsmażenia

2 łyżeczki mąki ryżowej

2 łyżki sosu sojowego

1 łyżka octu ryżowego

1 łyżeczka cukru

Pieprz  i sól do smaku

 

Dip do podania:

3 łyżki majonezu

1,5 łyżki sosu sriracha hot


Sposób przygotowania:

Nadzienie:

Suszone grzyby shitake  przełożyć do miski zalać gotującą się wodą, i odstawić na 15 minut, po tym czasie odcisnąć z wody, pokroić drobno w kostkę.

Na patelni rozgrzać dwie łyżki oleju ryżowego przesmażyć posiekaną drobno cebulkę z przeciśniętym przez praskę czosnkiem pod przykryciem, dodać posiekaną drobno kapustę i startą na tarce jarzynowej marchewkę , chwilę dusić aż kapusta zmięknie, doprawić solą i pieprzem do smaku, wymieszać ze startym na drobnych oczach imbirem, odstawić do całkowitego wystudzenia, zimne wymieszać z surowym mięsem i pokrojonymi drobno grzybami shitake, doprawić sosem sojowym, octem ryżowym cukrem, wsypać mąkę ryżową, wlać bardzo zimną wodę, wbić jedno jajko, dodać posiekany szczypiorek i całość wymieszać łyżką  na jednolitą gładką masę.

 Włożyć do lodówki na czas przygotowania ciasta.

Ciasto:

Mąkę pszenną wymieszać z mąką ryżową i szczyptą soli, zrobić wgłębienie, wbić jajko- można pominąć , ale moim zdaniem jest ciasto lepsze,  stopniowo partiami wlewać gorącą wodę i zagniatać jednolite gładkie ciasto, odstawić na 15 minut przykryte aby odpoczęło.

 

 

Ciasto podzielić na części, tyle aby dobrze nam było wałkować i każdą część rozwałkować na okrągły placek, szklanką o średnicy około 8 cm wykrawać kółka na środek wykładać po pełnej łyżeczce farszu i zlepiać brzegi tworząc fikuśną falbankę, ważne żeby zrobić harmonijkę  zaczynając od górnej części pieroga.

Na dużej głębszej patelni rozgrzać  olej ryżowy, układać na rozgrzanym tłuszczu pierożki gyoza płaską częścią do dołu i podsmażać aż staną się złociste i chrupiące, następnie wlać około pół szklanki gorącej wody należy to robić ostrożnie bo tłuszcz będzie pryskał, najlepiej od razu zasłonić pokrywką  i gotować na minimalnym ogniu  przez 6-8 minut aż staną się miękkie i woda odparuje, wyłożyć na talerz.

 

Dip:

Majonez wymieszać z sosem sriracha , podawać do pierożków w kokilce.



Smacznego!

Wpis powstał przy współpracy ze sklepem 

Kuchnie Świata

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło za każdy konstruktywny komentarz dotyczący przepisu. Chętnie w miarę możliwości odpowiem na każde zapytanie, więc pytaj śmiało !

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj