Prawa autorskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia i treść są własnością autora, jakiekolwiek ich kopiowanie bez jego zgody jest złamaniem prawa..

poniedziałek, 15 lutego 2016

Zakwas żytniPodstawą do upieczenia dobrego chleba jest czynny zakwas, zrobić go jest bardzo łatwo, wystarczy przestrzegać kilku wskazówek, może więc skusicie się i zrobicie sobie sami ? Naprawdę warto. Chleb upieczony na zakwasie ma całkiem inny smak niż na drożdżach.

Do przygotowania potrzebna jest nam żytnia mąka razowa typ 2000 ja użyłam Młynomag-polecam jest rewelacyjna!


Pierwszego dnia:

Odmierzam 3 czubate  łyżki mąki do słoika, wlewam 3-6 łyżek przegotowanej wody a nawet więcej to zalezy od mąki jaką mamy-zakwas ma mieć konsystencję gęstej śmietany, o temperaturze pokojowej, mieszam łyżką, zakręcam zakrętką z dziurką lub przykrywam zwykłą ściereczką i wynoszę do ciepłego miejsca tak aby zakwas miał temp powyżej 25 *c- u mnie jest to łazienka J

Drugiego dnia:

Dodaję znów 3 łyżki mąki +woda czyli to co robiłam poprzedniego dnia, wieczorem, powinno już zacząć coś się dziać, czyli widać lekkie pęcherzyki powietrza i lekko kwaśny zapach, znaczy to że wszystko jest w porządku.

Trzeciego dnia:

Znów to samo, a wieczorem lub na czwarty dzień, zakwas nadaje się już do upieczenia chlebka.

Gdy zostanie, możesz resztę niezużytego zakwasu włożyć ze słoikiem do lodówki-pozostanie w fazie uśpienia, może stać nawet i 2 tygodnie, wystarczy go raz dokarmić mąką i wodą  przed pieczeniem i zostawić na parę godzin  w ciepłym miejscu  a potem zużyć do przygotowania   chleba.

                                           Życzę powodzenia!


2 komentarze:

  1. Ja swój zakwas mam już 2 lata. Ciagle go dokarmiam i piękę chlebki :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Może i my w końcu nastawimy swój zakwas :)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło za każdy konstruktywny komentarz dotyczący przepisu.
Jednak, wiele firm chce się reklamować na moim blogu, dlatego musiałam włączyć moderowanie komentarzy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj