Prawa autorskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia i treść są własnością autora, jakiekolwiek ich kopiowanie bez jego zgody jest złamaniem prawa..

niedziela, 5 października 2014

Staropolski bigos


  • Dziś propozycja tradycyjnego polskiego bigosu z przyprawami firmy  BELLA BIS które otrzymałam jakiś czas temu w ramach testowania-Przyprawy zauroczyły mnie naturalnym smakiem,a przede wszystkim wydajnością- za to zostawiam duży plusik!
  • Bigos choć robię go parę razy do roku dla mnie zawsze pachnie świętami, za każdym razem wychodzi mi inaczej,ciekawe czemu? Najlepszy jest po paru dniach odgrzewany.


  • Składniki

    2,5 kg drobnej kiszonej kapusty
    garść suszonych maślaków i borowików
    30 dag wędzonego boczku
    1/2 kg kiełbasy toruńskiej
    1 kg łopatki wieprzowej
    2 cebule
    2 łyżki oleju
    1,5 łyżki koncentratu pomidorowego
    liść laurowy
    ziele angielskie
    pieprz czarny ziarnisty
    1 przyprawa do bigosu
    100 g suszonych śliwek
    1 łyżeczka kminku
    1/2 łyżeczki ziarenek kopru BELLA BIS
    1 łyżeczka cukru
    jarzynka Lux BELLA BIS
    • Sposób przygotowania

      1.
      Kapustę kiszoną płuczemy pod bieżącą wodą na sicie, odciskamy,wrzucamy do garnka podlewamy wodą i gotujemy z zielem angielskim,suszonymi ziarenkami kopru, liściem laurowym i pieprzem około 45 minut do miękkości.
      2.
      Grzyby zalewamy wodą i moczymy całą noc, odciskamy kroimy na drobniejsze kawałki,wrzucamy do kapusty.
      3.
      Na rozgrzanym oleju przesmażamy pokrojoną w kostkę cebulę z łyżeczką cukru dodajemy również pokrojone w kostkę mięso boczek i kiełbasę i przesmażamy około 20 minut wszystko razem na patelni pod przykryciem, po czym dodajemy do kapusty,i dusimy na wolnym ogniu cały czas mieszając około 1,5 godziny, w między czasie dodając pokrojone w paski śliwki suszone,doprawiamy do smaku przyprawami i dodajemy koncentrat pomidorowy, gotujemy jeszcze 10 minut .
      4.
      Po czym odstawiamy do całkowitego wystygnięcia,całkiem zimny wstawiamy do lodówki. Następnego dnia ponownie zagotowujemy bigos przez godzinę. Najlepszy jest na 3 -4 dzień, po odgrzaniu.







Ciasto jabłkowo-serowe

  • Ciasto na puszystym cytrynowym biszkopcie pełne cynamonowego smaku z warstwą masy serowej i winnych jabłek,już sam zapach jest niezwykle kuszący!



  • Składniki

    Blaszka o wym 24/28 cm

    Ciasto:
    4 jajka
    5 łyżek pełnych mąki tortowej
    1 kisiel cytrynowy
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1/2 szklanki cukru

    Poncz:
    1/2 szklanki przegotowanej wody
    1 łyżka limonki w syropie z pigwy-użyłam marki:SPIŻARNIA
    1 łyżeczka cukru pudru

    Masa serowa:
    30 dag twarożku mielonego
    400 ml mleka
    1 budyń śmietankowy
    1 łyżeczka cynamonu
    skórka starta z połówki cytryny
    4 łyżki cukru
    16 g cukru waniliowego
    1 galaretka cytrynowa

    Masa jabłkowa:
    65 dag winnych jabłek
    4-5 łyżek cukru
    2 galaretki cytrynowe
    1 łyżeczka cynamonu
    3 łyżki soku z cytryny

  • Sposób przygotowania

    1.
    Ciasto: Białka jaj ubić na puszystą lśniącą pianę pod koniec ubijania dodając cukier,dodać żółtka i delikatnie wymieszać mikserem na najniższych,cały czas mieszając wsypywać po łyżce mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia i kisielem.Tak przygotowane ciasto wylać do wyłożonej pergaminem blaszki,wygładzić łyżką i piec 25 minut w temp 175*c. Wystudzić.
    2.
    Poncz: Składniki ponczu połączyć ze sobą, wymieszać.
    3.
    Masa serowa: Na mleku z cukrem ugotować budyń,do gorącego wsypać cytrynową galaretkę wymieszać-gotować chwilę na wolnym ogniu,zestawić z palnika.Masę serową utrzeć z cynamonem i cukrem waniliowym,połączyć z ciepłą masą budyniową ,ciasto nasączyć ponczem i wylać masę serową, wygładzić łyżką, zostawić do całkowitego wystygnięcia.
    4.
    Masa jabłkowa: Jabłka obrać ze skórek,pokroić na talarki, skropić sokiem z cytryny aby nie ściemniały, przełożyć do rondla wlać szklankę wody dodać cynamon i cukier dusić na wolnym ogniu aż zaczną się rozpadać,zestawić z ognia wsypać galaretki,mieszać do momentu rozpuszczenia,lekko tężejącą masę wylać na placek.Całość zostawić w lodówce do stężenia.

sobota, 4 października 2014

Musztardowy boczek rolowany

  • Domowa wędlina pieczona z serii"wiem co jem"Ten boczek będzie idealny dla tych którzy lubią aromatyczne ziołowe mięsa,mój mąż był zachwycony smakiem.
Danie powstało dzięki aromatycznym przyprawom  firmy SKWORCU które mam przyjemność testować,staram się je wykorzystywać w kuchni  najlepiej jak tylko potrafię.


Składniki

1,3 kg boczku bez skóry
1 duża cebula
2 łyżki musztardy sarepskiej
sól morska
pieprz syczuański
czubrica czerwona
czosnek granulowany
majeranek
tymianek

  • Sposób przygotowania


    Boczek myjemy osuszamy, nakłuwamy ostrym nożem na całości,oprószamy ziołami, pieprz rozcieramy w moździerzu dzięki czemu wydobywamy z niego intensywny aromat, smarujemy musztardą, cebulę obieramy kroimy w piórka rozsypujemy na mięsie,całość rolujemy ściskamy sznurkiem bawełnianym.
    Oprószamy resztą ziół i solą układamy w naczyniu żaroodpornym i wstawiamy do lodówki na 12 godzin.Przed pieczeniem wlewamy do naczynia 100 ml wody i pieczemy około 1,5 godziny w temp 180*c.


piątek, 3 października 2014

Jabłecznik z białą czekoladą i bezikami

  • Delikatny jabłecznik na puszystym biszkopcie z galaretką i masą z białej czekolady okraszony słodkimi bezikami,niebo w gębie!

  • Składniki

    Na dużą blachę o wym 37/24

    Ciasto:
    7 jaj
    3/4 szklanki cukru
    1 szklanka mąki tortowej
    3 łyżki mąki ziemniaczanej
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    50 g masła lub margaryny

    Masa:
    1,5 kg winnych jabłek
    2 galaretki agrestowe lub kiwi
    3 łyżki cukru
    1 łyżka cukru waniliowego
    1 łyżka soku z cytryny

    Wierzch:
    500 g kremówki 36%
    2 łyżki cukru pudru ze szczyptą cynamonu
    1 łyżka żelatyny
    200 g białej czekolady
    150 g małych bezików+kilka całych do dekoracji
    • Sposób przygotowania


    • Ciasto: Białka jaj ubijamy na puszystą pianę dodając pod koniec cukier,miksujemy aż masa stanie się szkląca,dodajemy żółtka i mieszamy chwilę,mąkę pszenną przesiewamy z mąką ziemniaczaną aby nie było grudek mieszamy z proszkiem dodajemy do masy po łyżce miksując na najniższych obrotach miksera.
      Pod koniec wlewamy cienkim strumieniem rozpuszczone i wystudzone masło mieszamy łyżką do połączenia.Ciasto wylewamy do wyłożonej pergaminem blaszki i pieczemy około 35 minut w temp 175*c. Po wystudzeniu kroimy wzdłuż na połowę.
    • Masa: Jabłka obieramy kroimy na cząstki lub plastry wkładamy do garnka wsypujemy cukry dodajemy sok z cytryny oraz 2 łyżki wody i dusimy aż będą miękkie ale nie całkiem rozpadające się zdejmujemy z ognia,wsypujemy galaretki i mieszamy aż się rozpuszczą.odstawiamy do lekkiego stężenia.Wykładamy masę na blat ciasta przykrywamy drugim.
    • Białą czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej ze 100 ml śmietanki gdy masa będzie płynna dodajemy łyżkę żelatyny i mieszamy wszytko razem do rozpuszczenia żelatyny.Zimną kremówkę ubijamy na puch z cukrem pudrem wlewamy cienkim strumieniem rozpuszczoną czekoladę -chłodną ,należy robić to z wyczuciem aby masa się nie zważyła.Tak przygotowanym kremem smarujemy wierzch ciasta posypujemy pokruszonymi w palcach bezikami schładzamy w lodówce.Dekorujemy pozostałymi całymi bezami i podajemy.

Torcik makowy z bezami

  • Przepis na ciasto makowe znalazłam w starym zeszycie mojej mamy,dodałam do niego pyszny krem z masą kajmakową cała słodycz przełamana jest kwaśnym dżemem z czarnej porzeczki i sosu z owoców leśnych i wyszedł całkiem niezły duet....

  • Składniki

    Ciasto:
    20 dag maku
    15 dag cukru pudru
    5 jajek
    4 łyżki tartej bułki
    1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
    aromat migdałowy

    Krem:
    1,5 szklanki mleka
    1 budyń śmietankowy
    15 dag masła
    30 dag masy kajmakowej z puszki

    Dodatkowo:
    90 g białych bezików
    150 ml konfitury lub dżemu porzeczkowego
    sos z owoców leśnych do deserów np Oetkera

  • Sposób przygotowania

    1.
    Ciasto: Mak wsypujemy na wrzątek i gotujemy około 3 minuty,odcedzamy,mielimy dwukrotnie w maszynce do mięsa.
    2.
    Jajka miksujemy na puszystą pianę z cukrem pudrem,dodajemy mak oraz bułkę tartą wymieszaną z proszkiem do pieczenia i olejek migdałowy,mieszamy delikatnie łyżką aby nie naruszyć struktury piany
    3.
    wylać do wyłożonej pergaminem -samo dno tortownicy o śr 24 cm wstawić do nagrzanego do 170*c piekarnika zwiększamy temp do 180*c i pieczemy około 40 minut.Całkiem zimne wyjmujemy z formy przekrawamy na dwa placki.
    4.
    Masa: Na mleku gotujemy budyń.Studzimy.Miękkie masło ucieramy na puch dodajemy po łyżce budyniu i masy kajmakowej aż do połączenia.
    5.
    Przełożenie: Jeden blat ciasta smarujemy dżemem lub konfiturą z porzeczki smarujemy połową masy,przykrywamy drugim plackiem,smarujemy resztą masy układamy na wierzchu beziki polewamy sosem z owoców leśnych.Chłodzimy 3 godziny w lodówce. Smacznego!

Karkówka duszona w kawie

  • Amatorzy kawy będą zachwyceni tak przygotowanym mięsem,doskonale smakuje z kluskami śląskimi,kaszą gryczaną czy ziemniakami,a przy tym robi się praktycznie samo,zachęcam do spróbowania!

  • Składniki

    1/2 kg karkówki wieprzowej
    1 duża cebula
    10 dag masła
    1 łyżka mąki pszennej
    3 łyżki mleka 3,2%
    4 ząbki czosnku
    1/2 szklanki mocnej parzonej kawy
    1 łyżeczka majeranku
    1/2 łyżeczki oregano
    1/2 łyżeczki bazylii
    sól do smaku
    uniwersalna przyprawa do mięs
  • Sposób przygotowania

  • Karkówkę opłukać pod bieżącą wodą osuszyć ręcznikiem papierowym,pokroić na plastry oprószyć uniwersalną przyprawą do mięs.
W rondlu rozgrzać masło, zrumienić z każdej strony mięso,dodać pokrojoną cebulę dowolnie jak kto lubi oraz pokrojone na plasterki ząbki czosnku,wlać około 3/4 szklanki wody i zaparzoną mocną kawę,przykryć garnek i dusić wszytko razem około 40 minut-aż mięso będzie miękkie.

Wtedy doprawiamy solą ziołami do smaku,zagęszczamy mąką rozrobioną w mleku,zagotowujemy i zestawiamy z ognia.

czwartek, 2 października 2014

Babcina szarlotka z cynamonową kruszonką

  • Wystarczy wejść do kuchni gdzie piecze się najzwyklejsza szarlotka z polskich jabłek,poczuć znajomy aromat, zamknąć oczy i znów ..siedzimy na nagrzanej słońcem babcinej werandzie..:) W tym cieście są smaki których nigdy nie zapomnimy!



Składniki

Blaszka o wym 24/28 cm

Ciasto kruche:
30 dag mąki pszennej
20 dag masła lub margaryny
10 dag cukru do wypieków
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka śmietany 18%
1 żółtko

Nadzienie:
1 kg jabłek antonówek (po obraniu)
2 łyżki soku z cytryny
10 dag cukru

Kruszonka:
10 dag mąki pszennej
10 dag cukru do wypieków
10 dag masła
1 łyżeczka cynamonu

Sposób przygotowania

Ciasto: Mąkę pszenną mieszamy z cukrem i proszkiem do pieczenia dodajemy łyżkę śmietany, żółtko oraz pokrojone zimne masło,całość zagniatamy.Wylepiamy ciastem blaszkę wyłożoną wcześniej pergaminem.

Nadzienie: Jabłka skrobiemy cienko kroimy w kostkę kropimy sokiem z cytryny dodajemy cukier i dusimy w rondlu na mus.Zestawiamy z ognia studzimy

Kruszonka: Wszystkie składniki w równych proporcjach mieszamy ze sobą dodajemy cynamon i zagniatamy w palcach na kruszonkę. Na ciasto wylewamy przestudzony mus jabłkowy posypujemy kruszonką, wstawiamy do nagrzanego do 190*c piekarnika i pieczemy 10 minut,po tym czasie temp zmniejszamy do 180*c i pieczemy 35 minut.



Najlepiej smakuje jeszcze ciepła a z dodatkiem lodów waniliowych to prawdziwa poezja!
Przed podaniem można też oprószyć cukrem pudrem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj