Prawa autorskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia i treść są własnością autora, jakiekolwiek ich kopiowanie bez jego zgody jest złamaniem prawa..

czwartek, 30 czerwca 2016

Truskawkowa bombka





Szybki w przygotowaniu, deser na zimno, już na zakończenie sezonu truskawkowego, jest delikatny w smaku, kremowy i orzeźwiający ale też sycący, dla dorosłych bo z dodatkiem nasączonych likierem biszkoptów. Propozycja na niedzielną ucztę.
Można zrobić w różnych wariantach owocowych z pewnością warto do niego wrócić.....






Składniki:

330 ml śmietanki 30%
30 dag twarożku z wiaderka
3 czubate łyżki cukru pudru
5 dag startej białej czekolady
10 dag podłużnych biszkoptów
Likier truskawkowy do skropienia biszkoptów 
1 szklanka pokrojonych truskawek
400 ml wody
1 łyżka cukru
Metalowa miska

Dekoracja:
Bita śmietana
Truskawki
Świeża mięta

Sposób przygotowania:

Deser zaczynam od przygotowania galaretki truskawkowej:
Pokrojone truskawki zalewam 400 ml wody gotuję kompot, dodaję łyżkę cukru, zestawiam z ognia, wsypuję galaretkę mieszam aż się rozpuści, odstawiam do wystudzenia.
Metalową miskę wykładam w środku folią spożywczą, wylewam delikatnie tężejącą galaretkę, wstawiam do lodówki do całkowitego stężenia.

Żelatynę namaczam w zimnej wodzie jak w przepisie na opakowaniu, odciskam, przekładam do miseczki i rozpuszczam w mikrofali zostawiając na kilka sekund, należy uważać żeby jej nie zagotować bo straci swoje właściwości żelujące.
Dobrze schłodzoną kremówkę ubijam na sztywną pianę dodając w trakcie cukier puder oraz twarożek i płynną żelatynę oraz startą drobno białą czekoladę, całość miksuję na jednolitą masę.

Biszkopty łamię na kawałki, skrapiam dość solidnie likierem,  ale tak żeby nie rozmokły, dodaję do masy, mieszam delikatnie łyżką, wykładam na galaretkę, wkładam na całą noc do lodówki.

Następnego dnia ciasto wykładam na paterę, zdejmuję folię dekoruję bitą śmietaną, świeżymi truskawkami i miętą.
Smacznego!

środa, 29 czerwca 2016

Warzywna frittata z serem żółtym

Jakiś czas temu zostałam zaproszona przez  Moniecką Spółdzielnię Mleczarską do kulinarnego wyzwania dla blogerów, gdzie gdzie należało stworzyć danie z udziałem sera żółtego.
Pomysł na ten posiłek przyszedł pod wpływem chwili, i podsunął mi go syn gdy wrócił głodny do domu J a on lubi  treściwie i smacznie zjeść, postawiłam więc na prostotę,  w lodówce miałam trochę warzyw i młodych ziemniaczków z poprzedniego dnia z obiadu, i tak oto powstała kolorowa frittata z patelni.






Składniki:

4 młode ziemniaki
3 jajka
2 łyżki kwaśnej śmietany 18%
Kawałek pora
1 cienka parówka z szynki
½ czerwonej papryki
10 dag sera aldamer
1 łyżeczka klarowanego masła
½ pęczka natki pietruszki
Szczypta gałki muszkatołowej
Szczypta curry
Sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Ugotowane ziemniaki kroję w grube plastry, ser żółty w kostkę, paprykę w paski a por w pół krążki.
Na patelni rozgrzewam masło, wrzucam paprykę i pora duszę pod przykryciem około 5 minut-aż zmięknie, następnie dodaję pokrojoną w plastry parówkę, mieszam, doprawiam do smaku solą i pieprzem , dodaję ziemniaki.

Jajka miksuję ze śmietaną , doprawiam gałką oraz curry do smaku, zalewam warzywa, posypuję pokrojonym serem żółtym, przykrywam pokrywką i trzymam na malutkim ogniu do czasu, aż jajka będą ścięte, przed podaniem posypuję grubo natką pietruszki.
Smacznego !








wtorek, 28 czerwca 2016

Kabaczety z sosem tzatziki

Z mięsa mielonego powstaną nie tylko zwykłe mielone, proponuję teraz obiad pod chmurką –grillowane kabaczety, mimo tak niewielu składników są przepyszne. 
Podałam je z delikatnym sosem tzatziki… o tej porze roku szkoda czasu na długie gotowanie, a one szybko się robią i zawsze się udają. Polecam!






Składniki:

½ kg mielonego mięsa z szynki
1 mała cebula
2 ząbki czosnku
4-5 łyżek wody
1 łyżka przyprawy do kebaba
Sól i pieprz do smaku

Sos tzatziki:
1 szklanka jogurtu naturalnego
1 łyżka majonezu
1 świeży ogórek
2 ząbki czosnku
Sól i pieprz do smaku
Świeży koperek

Sposób wykonania:

Mięso mielone połączyć z posiekaną drobniutko cebulą, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek wsypać przyprawę do kebaba, sól oraz pieprz, wymieszać, wlać wodę i ponownie wyrobić masę. Uformować w dłoniach wałeczki,lekko spłaszczyć, ułożyć na szklanej desce i włożyć na pół godziny do lodówki.
Przygotować sos tzatziki:
Ogórka umyć razem ze skórką zetrzeć na tarce o grubych  oczkach, sok odcisnąć, do ogórków dodać jogurt i majonez, oraz przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawić do smaku solą oraz pieprzem, wymieszać. Udekorować świeżym koperkiem.
Schłodzić w lodówce.

Kabaczety ułożyć na ruszcie piec około 10 minut z każdej strony aż będą pięknie zrumienione i nie surowe w środku. Podawać z sosem.
Smacznego!


poniedziałek, 27 czerwca 2016

Naleśniki ryżowe z twarożkiem, truskawkami i arbuzem oraz recenzja patelni Valdinox




Patelni w kuchni mam mnóstwo, ale jednej mi długo brakowało…typowo do naleśników  J …jedne spełniają swoje zadanie drugie nie, smażenie ma być przyjemne bez niespodzianek że ciasto będzie przywierało, dobra patelnia to taka żeby smażyć na jak najmniejszej ilości tłuszczu, na szczęście różnorodne, znakomitej jakości patelnie są dla każdej z nas na wyciągnięcie ręki.
Zdecydowanie minęły już czasy kiedy jedna patelnia służyła do „wszytkiego” i królowała w kuchni aż do zdarcia .




Dziś opowiem Wam krótko o patelni Valdinox- z serii Rock-wygląda świetnie, tak jak by była granitowa, wygląd dla mnie jest równie ważny jak funkcjonalność ,nie muszę się wtedy wstydzić, że ktoś wejdzie do mojej kuchni, a tu szpeci  coś na kuchence, nie muszę  obawiać się że zaraz coś pęknie, coś odpadnie , coś się przypali, nie nagrzewające się uchwyty to zdecydowany dla mnie  plus, mineralna powłoka wewnętrzna oraz zewnętrzna spełnia swoje zadanie, łatwa w utrzymaniu czystości, wystarczy przetrzeć miękką gąbką i gotowe. Nadaje się zarówno do kuchni gazowych jak i indukcji. Ja sprawdziłam ją tylko na gazowej ale producent zapewnia że jest do wszystkich typów kuchenki co pokazują oznaczenia na spodzie patelni.



Aluminiowy korpus, o grubości 4 mm, w połączeniu z powłoką mineralną doskonale przewodzi ciepło, szybko i równomiernie się nagrzewa. Warto mieć taką perełkę w swojej kuchni. Na niej właśnie zrobiłam te oto naleśniki. Sprawdziła się znakomicie!
Naleśniki  ryżowe z dodatkiem twarożku i owoców możemy przygotować nie tylko na śniadanie ale również na deser czy lekki obiad, u mnie często goszczą na stole mając w domu naleśnikożerców J




Składniki:

1 szklanka mleka ryżowego
1 szklanka gazowanej wody mineralnej
Szczypta soli
1 łyżeczka cukru
3 jajka
1 ½  szklanki mąki tortowej
Olej kokosowy do smażenia
Nadzienie:
35 dag kremowego twarożku
2 łyżki słodkiej śmietanki
16 g cukru z prawdziwą wanilią
1 szklanka pokrojonych truskawek
1 szklanka pokrojonego arbuza
Syrop klonowy do polania lub polewa czekoladowa

Sposób przygotowania:

Jajka ubić na puszystą pianę z cukrem, dodać szczyptę soli, wlać mleko ryżowe oraz wodę gazowaną, wsypać mąkę i wymieszać mikserem na jednolitą masę.
Odstawić ciasto na 30 minut, po czym wlewać chochelką porcję ciasta na rozgrzaną patelnię z dodatkiem niewielkiej ilości oleju kokosowego i smażyć naleśniki. W trakcie już nie ma potrzeby dodawania oleju wiec ja już smażyłam praktycznie bez tłuszczu dzięki temu ciasto jest chrupiące.



Nadzienie:
Twarożek utrzeć  ze śmietanką i cukrem, smarować usmażone naleśniki, posypać owocami zawinąć w rulon, polać syropem klonowym lub polewą , udekorować melisą i podawać od razu.

Życzę smacznego!

Garnki i patelnie tej firmy kupicie w sklepie internetowym
Piękno w domu









sobota, 25 czerwca 2016

Chłodnik arbuzowo-truskawkowy z bezowymi piankami

Kiedy robi się gorąco nie musimy stać przy garnkach, wtedy najlepiej spisują się zimne chłodniki.
To pyszna i zdrowa propozycja z soczystym arbuzem skąpanymi w słońcu truskawkami i…..bezowymi piankami, czyż nie brzmi to pysznie?
Zapewniam, że tak samo smakuje jak wyglada ;) 




Składniki:

1 kg arbuza
1 szklanka truskawek
1,5 szklanki słodkiej płynnej śmietanki 22%
1 łyżka miodu
Świeża mięta do dekoracji

Bezowe pianki:
1 białko
2 łyżki cukru
½ litra mleka
½ laski wanilii


Sposób przygotowania:

Arbuza oczyszczam z pestek, truskawki obieram z szypułek, wkładam do wysokiego garnka, wlewam śmietankę i miksuję blenderem, dosładzam miodem, mieszam, wkładam na jakiś czas do lodówki.

Robię bezowe pianki:
Białko miksuję przystawką  blendera do ubijania piany, w trakcie wsypuję cukier i miksuję do momentu aż piana będzie gęsta i lśniąca-około 1 minuty.

Mleko zagotowuję z wydrążonymi  ziarenkami wanilii, łyżeczką nabieram pianę z białek i wrzucam na wrzątek, gotuję około 2 minut przewracając pianki w trakcie na drugą stronę, łyżką cedzakową wyciagam z mleka, studzę. 
Zimny chłodnik rozlewam do miseczek, obkładam piankami i podaję.

Smacznego!



Do przygotowania tego chłodnika użyłam blendera który od dziś 25.06. pojawia się w ofercie   Lidl Polska jeśli szukacie dobrego sprzętu do chłodników, koktajli w przystępnej cenie to polecam Wam właśnie ten.
W trzech wariantach kolorystycznych więc kazda Pani domu znajdzie coś dla siebie.



poniedziałek, 20 czerwca 2016

Pstrąg z grilla z masłem musztardowym i młodą kapustą

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam ryby z grilla, dużo bardziej niż mięsa, są lekkostrawne, szybkie w przygotowaniu a po za tym ryba nie wiele wymaga, tylko sól, delikatne przyprawy i cytryna. 
Radzę Wam włączyć ryby do codziennego menu, mamy przecież teraz taki wybór.
Pomysł na grillowaną kapustkę zaczerpnęłam z programu Karola Okrasy, parę moich zmian i wyszła przepyszna. Myślę że do mięs również będzie pasować. Warto wypróbować !







Składniki:

3 sprawione świeże pstrągi
Plastry cytryny
Masło musztardowe:
80 g miękkiego masła
3 łyżki delikatesowej musztardy
½ łyżeczki miodu
1 łyżeczka soku z cytryny
Sól do smaku
 ziołowa przyprawa do ryb

Młoda kapusta z grilla:
¼ sztuki młodej kapusty
10 cm kawałek pora
30 ml oleju rzepakowego
2 ząbki czosnku
½ pęczka świeżej kolendry ewentualnie natki pietruszki
1 łyżka miodu
1 łyżka soku z limonki lub cytryny
Sól morska do smaku
Biały pieprz do smaku
1 łyżka zimnego masła


Sposób przygotowania:

Wypatroszone pstrągi myję, osuszam ręcznikiem papierowym doprawiam do smaku solą i przyprawą  z każdej strony również wewnątrz.
Miękkie masło ucieram z musztardą, miodem , sokiem z cytryny i szczyptą soli, wkładam do środka ryby po równo nadzienia, dociskam, odstawiam na 20 minut do lodówki .








Przygotowuję kapustę:
Kapustę siekam dość grubo nożem, por kroje w pół krążki, mieszam, skrapiam sokiem z limonki, polewam olejem, dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek, dodaję sól , miód oraz pieprz, mieszam, wykładam na kawałek folii aluminowej, posypuję listkami kolendry, dodaję wiórki zimnego masła, zawijam dokładnie tworząc kieszonkę.



Ryby przekładam na kratkę do grillowania,  obkładam plasterkami cytryny,  grilluję z każdej strony razem z młodą kapustą, około 15 minut na średnim żarze. 
Podaje na talerzu razem.
Smacznego!


sobota, 18 czerwca 2016

Truskawkowo-miętowa panna cotta


Deser na gorące dni kiedy nie mamy ochoty odpalać piekarnika, orzeźwiająca warstwa z truskawkami i galaretką w połączeniu z waniliowo-miętową daje wspaniały efekt smakowy, jej przygotowanie nie wymaga dużej wprawy, można ją wykonać wcześniej i trzymać w lodówce.







Składniki:

Warstwa truskawkowa:
40 dag świeżych truskawek
3 łyżki cukru

Warstwa waniliowa:
330 ml śmietanki 30%
300 ml mleka 3,2%
1 laska wanilii
½ szklanki cukru
3 krople miętowe
Truskawki do dekoracji
Mięta do dekoracji

Sposób przygotowania:

Warstwa truskawkowa:
Truskawki obieramy z szypułek, myjemy kroimy na mniejsze kawałki, wspujemy cukier, wlewamy ½ szklanki wody i gotujemy aż zaczną się rozpadać, zestawiamy z ognia, wsypujemy galaretki, mieszamy aż się rozpuszczą, studzimy, zimne ale płynne rozlewamy po równo do pucharków .Wstawiamy do lodówki.

Warstwa waniliowa:
Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie.
Do rondelka wlać śmietankę z mlekiem, dodać wydrążone ziarenka z wanilii i laskę, wsypać cukier doprowadzić do wrzenia, zestawić z ognia, laskę wyjąć dodać osączoną żelatynę , wymieszać aż się rozpuści, dodać krople miętowe, zostawić do schłodzenia. Lekko tężejącą masę wylać na stężałą galaretkę truskawkową, włożyć do lodówki.
Przed podaniem udekorować plastrami świeżych truskawek i miętą.

Smacznego!

Milion smaków truskawek - edycja trzecia

czwartek, 16 czerwca 2016

Zupa krem z kalafiora z kluseczkami serowo-czosnkowymi

Zupy z kalafiora często goszczą na moim stole, są delikatne w smaku a zarazem pożywne, tradycyjnie jest podawana z grzankami, ja poszłam w innym kierunku i podałam ją z kluseczkami  serowo czosnkowymi które doskonale podkreśliły jej łagodny smak. Rewelacyjne danie na letni obiad, a także na rodzinne przyjęcie.




Składniki:

Zupa:
1 kalafior
5-6 ziemniaków
½ pora
2 0 dag serków topionych
10 dag masła
Jarzynka do zup lub sól do smaku
Pieprz kolorowy ziarnisty do smaku
1 liść laurowy
Gałka muszkatołowa do smaku

Kluseczki:
2 jajka
6 łyżek startego sera cheddar
3 ząbki czosnku
Pęczek natki pietruszki
4 łyżki mąki pszennej
Sól do smaku

Sposób przygotowania:

Zupa:
Warzywa myjemy, kalafiora dzielimy na różyczki, ziemniaki kroimy w kostkę a pora w paski. W szerokim rondlu rozgrzewamy masło, dodajemy warzywa, przesmażamy 5 minut, mieszając  od czasu do czasu, następnie zalewamy wodą-tyle aby przykryła warzywa, dodajemy ziarnisty pieprz, jarzynkę do zup oraz liść laurowy. Gotujemy do miękkości, następnie liść wyjmujemy, dodajemy serki topione, gotujemy chwilę aż serki się rozpuszczą, doprawiamy zupę gałką muszkatołową do smaku.



Zestawiamy z ognia, miksujemy na krem- jeśli zupa będzie za gęsta dolewamy wody lub mleka i ponownie zagotowujemy aż uzyska pożądaną dla nas konsystencję.

Kluseczki:
Jajka wbijamy do miski, solimy, wsypujemy posiekaną drobniutko natkę pietruszki, roztrzepujemy widelcem, dodajemy pozostałe składniki- czosnek przeciskamy przez praske, ponownie mieszamy widelcem  aż uzyskamy gęste jednolite ciasto.




W rondelku zagotowujemy osoloną wodę, mała łyżeczką zmoczoną w wodzie-dzięki temu ciasto nie będzie się kleić, nabieramy małe porcje ciasta i wrzucamy na wrzątek, gotujemy około 2-3 minuty od wypłynięcia, wybieramy łyżką cedzakową.


Zupę rozlewamy na talerze, na wierzchu kładziemy kluseczki i podajemy.

Smacznego!

wtorek, 14 czerwca 2016

Korzenny dżem truskawkowy

Nie ma nic lepszego zimą niż słoiczek takiego dżemu do pszennej bułeczki i kubka gorącego kakao.

Ten o lekko korzennym aromacie i smaku z dodatkiem rozgrzewającego imbiru i szczypty kardamonu podbije z pewnością nie jedno podniebienie.

Należy wiedzieć, aby jednorazowo przygotowywać mniejsze porcje dżemu, ponieważ zagęszczenie trwa krócej i dzięki temu otrzymujemy dżem lepszej jakości, tym bardziej że przygotowujemy go z kwiatem czarnego bzu. 
Do zagęszczenia użyłam nowości-cukru żelującego na bazie stewii dzięki temu dżem wychodzi mniej kaloryczny, a nie zmienia co ważne-smaku. Polecam!





Składniki:

2 kg świeżych truskawek
4 baldachimy kwiatów czarnego bzu
1 laska kory cynamonowej
2 cm korzenia świeżego imbiru
Szczypta mielonego kardamonu
Szczypta mielonej gałki muszkatołowej

Sposób przygotowania:

Truskawki obieramy z szypułek, płuczemy, całe owoce wsypujemy do rondla o grubym dnie, gotujemy, w trakcie wsypujemy cukier żelujący, 




dodajemy same kwiatki czarnego bzu, wrzucamy korę cynamonową, gotujemy około 5 minut, korę wyciągamy, dodajemy starty drobniutko imbir, gałkę oraz kardamon, mieszamy, gotujemy 1 minutę, 



przekładamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy, okręcamy w gruby koc.
Nie ma potrzeby pasteryzowania.
Smacznego!


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj