Prawa autorskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia i treść są własnością autora, jakiekolwiek ich kopiowanie bez jego zgody jest złamaniem prawa..

wtorek, 27 grudnia 2016

Pani Walewska z kremem orzechowym






Wspaniałe kruche ciasto które piekłam już w różnych wersjach smakowych, nawet z jabłkami, zawsze,  ale to zawsze smakuje pysznie.
Słodka beza posypana płatkami migdałowymi i rozdrobnionymi orzechami , kwaśny porzeczkowy dżem który przełamuje słodycz bezy i prawdziwy orzechowy krem, to  rozkosz której trudno się oprzeć, jedno z moich ulubionych warstwowych ciast!




Składniki:

Blacha 25/30

Kruche ciasto:
½ kg pszennej mąki
½ szklanki cukru pudru
20 dag masła
6 żółtek
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Szczypta soli
3 łyżki kwaśnej śmietany 18%

Beza:
6 białek
Szczypta soli
1 czubata szklanka cukru pudru
1 czubata łyżeczka mąki ziemniaczanej
10 dag orzechów włoskich
10 dag płatków migdałowych
Słoiczek dżemu porzeczkowego

Krem orzechowy:
30 dag orzechów włoskich
300 ml mleka
20 dag cukru
30 dag masła
1 kieliszek spirytusu

Jak wykonać ?

Ciasto:

Mąkę i proszek do pieczenia i cukier wymieszać, dodać żółtka oraz zimne masło posiekać nożem, dodać śmietanę i zagnieść jednolite kruche ciasto., uformować kulę okręcić w folię i chłodzić 40 minut w lodówce. Ciasto wyjąć podzielić na dwie równe części, wylepić dno dwóch jednakowych form do ciasta, posmarować  cienko dżemem.

Beza:
Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli w trakcie ubijania wsypywać partiami cukier puder cały czas miksując, na koniec wsypać mąkę ziemniaczaną i zmiksować, piana ma być sztywna i lśniąca, wyłożyć w  równych proporcjach na przygotowane blaty z ciasta kruchego, posypać rozdrobnionymi orzechami oraz płatkami migdałowymi. Piec  obydwa blaty w temp 165*c przez35- 40 minut, jeśli beza zacznie szybko się przypiekać można nakryć folią aluminiową.
Placki wystudzić.

Krem orzechowy:
Orzechy włoskie zmielić  drobno.
W gotującym się mleku rozpuścić cukier, podgrzewając na ogniu około 7 minut aż mleko lekko się zredukuje, wtedy wsypać orzechy i cały czas mieszając  gotować 5 minut. Masę zestawić z ognia i wystudzić.
Miękkie masło utrzeć na puch, miksować dodając po łyżce zimnej masy orzechowej do momentu aż powstanie gładki krem, wlać spirytus i krótko zmiksować.

Masą przełożyć kruche blaty. Schłodzić kilka godzin w lodówce. Przed podaniem wyjąć ciasto z lodówki do temperatury pokojowej wtedy mięknie i ładnie się kroi.


 Słodkich wypieków!


poniedziałek, 26 grudnia 2016

Ciasto Latte macchiatto







Pyszne, mega wilgotne ciasto, warstwowe,  o smaku orzeźwiającej kawy, delikatny w smaku krem na bazie śmietany i serków homogenizowanych. Ciasto wbrew pozorom nie jest skomplikowane, wymaga tylko trochę „delikatności „ w przygotowaniu, mam na myśli ciasto kakaowe ale jak z nim postępować jest dokładnie opisane w przepisie. 
Uwielbiam piec warstwowe ciasta, jest wysokie a smakuje jak kawowy tort z najlepszej cukierni...napiszę wprost jest cudowne!
Dla amatorów kawy.


Składniki:

Blacha 42/29

Ciasto:
5 jajek
1.5 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 płaska łyżeczka sody
1 szklanka cukru +1/2 szklanki
4 łyżki ciemnego kakao
3/4 szklanki oleju
1/2 szklanki wody


Masa kremowa:
½ litra śmietany 30%
56 dag serka homogenizowanego waniliowego typu Danio
3 listki żelatyny
4 łyżki cukru pudru

Kawowy poncz:
300 ml mocnej zaparzonej kawy rozpuszczalnej posłodzonej
50 ml rumu
35 dag okrągłych biszkoptów
Ciemne kakao do oprószenia


Jak wykonać ?

CIASTO:
 Olej, wodę, szklankę cukru oraz kakao umieścić w rondlu i zagotować, mieszając do rozpuszczenia się cukru, wystudzić.
 Białka jaj ubić na sztywno dodając pod koniec ubijania 1/2 szklanki cukru, następnie dodać żółtka i ubić do otrzymania kremowej lśniącej pianki, wlać całą ostudzoną mieszankę kakaową i wymieszać mikserem na minimalnych obrotach. Mąkę przesiać z proszkiem i sodą dodać do masy i wymieszać  delikatnie szpatułką do połączenia tak aby nie naruszyć struktury piany .Wylać ciasto do wyłożonej pergaminem blachy-samo dno, boków nie natłuszczać. Piec 40 minut w temp 175*c-do suchego patyczka, studzić przy otwartych drzwiczkach. Po wystudzeniu przekroić wzdłuż na 2 blaty.

PONCZ:
Wystudzoną zaparzoną kawę wymieszać z rumem.

MASA KREMOWA:
Żelatynę namoczyć w wodzie jak w przepisie na opakowaniu, odcisnąć, przełożyć do miseczki rozpuścić nad kąpielą wodną, można też włożyć na kilka sekund do mikrofali-uważać żeby jej nie zagotować !
Dobrze schłodzoną kremówkę ubić na sztywną pianę dodając pod koniec cukier puder oraz serki waniliowe, krótko zmiksować na wolnych obrotach dodając w  trakcie płynną żelatynę.

Pierwszy blat kakaowego ciasta dobrze nasączyć kawą, wyłożyć połowę masy śmietanowej , na masę ułożyć biszkopty maczane jednym zdecydowanym ruchem w ponczu z kawy, całość oprószyć gorzkim kakao, przykryć drugim blatem ciasta, skropić tak samo jak pierwszy kawowym ponczem wyłożyć resztę masy na to znów maczane w kawie biszkopty, posypać grubo kakao, wstawić na całą noc do lodówki.










Słodkich wypieków !

poniedziałek, 19 grudnia 2016

Piernikowe markizy z anyżkiem i powidłami



Kruche, korzenne ciasteczka delikatną nutką anyżku,  przełożone domowymi powidłami śliwkowymi które smażyłam u schyłku lata. To propozycja na świąteczny czas, są mięciutkie, choć zaraz po upieczeniu trochę twardnieją ale po przełożeniu miękną, możemy je dekorować dowolnie.
Kwintesencja świąt. Zawsze są w moim domu, lubimy je pochrupać ;)
Ostatni dzwonek aby je upiec.




Składniki:

Ciasto:
50 dag mąki pszennej
25 dag miodu naturalnego
10 dag masła
15 dag cukru
1 łyżka przyprawy korzennej do piernika
1/3 łyżeczki mielonego anyżku
2 jajka
1 łyżeczka mielonej skórki pomarańczowej
Szczypta soli

Słoiczek powideł śliwkowych do przełożenia
Lukier do dekoracji


Jak wykonać ?

Ciasto:
Miód, masło i cukier, umieszczamy w rondelku, podgrzewamy mieszając, aż wszystko się połączy, studzimy , dodajemy szczyptę soli, przyprawę do piernika, mielony anyżek, wsypujemy sodę, dodajemy skórkę pomarańczową , wbijamy do masy jajka, mieszamy łyżką.

Na stolnicę przesiewamy przez sitko mąkę pszenną, mieszamy z mieszanką korzenną, zagniatamy ciasto, okręcamy w folię  i odstawiamy na 6 godzin do lodówki lub najlepiej na całą noc.

Po leżakowaniu ciasto podsypując delikatnie mąką, wałkujemy na grubość pół centymetra, literatką wycinamy jednakowe kółeczka.
Wyciąć tyle aby ich liczba była parzysta, układamy na blasze wyłożonej pergaminem, pieczemy około 15 minut w temp 180*c.

Po upieczeniu studzimy. 
Połowę zimnych ciasteczek  lukrujemy, gdy lukier dobrze zastygnie dekorujemy dowolnie złotym pisakiem żelowym. Drugą połowę ciastek smarujemy powidłami, dociskamy partią z lukrem, odstawiamy w chłodne miejsce na jakiś czas aby pisak dobrze zastygł na ciasteczkach.






Wesołych Świąt!

niedziela, 18 grudnia 2016

Świąteczny piernik z marcepanem i Decoradą





Przed nami kolejne wyjątkowe święta……czas rodzinnych spotkań, wspólnych rozmów i spacerów.

Uwielbiam ten magiczny czas…tylko śniegu jakoś z roku na rok coraz mniej.
A może by tak pokazać bliskim jak fajnym rytuałem może być wspólne pieczenie świątecznych ciast?
Zaszyć się w ciepłej kuchni i stworzyć coś wyjątkowego, ja zawsze zachęcam dzieci do pomocy, czy do mieszania ciasta, czy do wycinania pierniczków. Moje wypieki zawsze są pieczone z sercem tylko wtedy wychodzą !


Dawne tradycyjne receptury mają to do siebie, że są niezawodne i sprawdzone jak przepis na ten piernik który nie wymaga leżakowania, jest bardzo dobry zaraz po przełożeniu powidłami i warstwą marcepanu. 

Obsypany smaczną karmelową posypką, zagwarantuje Wam  kulinarny sukces.




Składniki:

Na keksówkę o wym 12/39 cm

4 szklanki mąki pszennej typ 500
1 łyżeczka sody
1 szklanka miodu wielokwiatowego
1 łyżeczka kakao
6 jajek
2 łyżki przyprawy korzennej do piernika Delecta

15 dag masła
1 szklanka ciemnego piwa porter

Przełożenie:
1,5 szklanki powideł śliwkowych
30 dag marcepanu
Polewa czekoladowa

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową. Miękkie masło ucieramy na puch z żółtkami jaj.
Białka ubijamy osobno na sztywną pianę.
Do masy jajeczno maślanej wlewamy miód i cienkim strumieniem piwo, oraz mąkę wymieszaną z sodą,  kakao  i przyprawą korzenną, mieszamy-ciasto będzie dość gęste.
Dodajemy ubite białka i mieszamy ręcznie do połączenia szpatułką lub łyżką. Tak przygotowane ciasto, wykładamy do wyłożonej pergaminem keksówki. Pieczemy w 165*c przez godzinę lub do suchego patyczka. Studzimy przy otwartych drzwiczkach.
Marcepan wałkujemy na prostokąt o wymiarach piernika.
Całkiem zimny piernik kroimy wzdłuż na połowę,  pierwszy blat ciasta smarujemy połową powideł układamy warstwę marcepanu, smarujemy znów resztą powideł, i przykrywamy piernikiem, dekorujemy polewą czekoladową posypujemy posypką karmelową Decorada. 
Wynosimy na jakiś  w chłodne miejsce aby smaki sobą przeszły.
Wesołych Świąt!



Wpis dodaję do akcji Przepis na Wypiek...ot tak...Prosto z serca!

Trzymajcie kciuki!



piątek, 16 grudnia 2016

Zapiekanka z makaronem i kalerosse



Święta świętami, ale normalny obiad na co dzień też zjeść trzeba. Dziś mam dla Was zapiekankę z makaronem, i pewnie obco brzmiącym dla niektórych kalerosse- właśnie co to takiego ?
Sama pierwszy raz jadłam J W oparciu o naturalne metody upraw, powstało nowe warzywo, łączące w sobie to, co brukselka i jarmuż mają najlepsze. Zdrowe, pachnące lekko orzechowym smakiem, atrakcyjne w wyglądzie, to właśnie zalety kalerosse.



Składniki:

30 dag makaronu penne
30 dag kalerosse
1 cukinia
½ pora
1 cebula
1 czerwona papryka
15 dag dowolnej wędliny
10 dag sera żółtego typu cheddar
½ szklanki słodkiej śmietanki 12%
2 łyżki klarowanego masła
Sól  himalajska do smaku
świeżo mielony pieprz do smaku
szczypior do posypania

Wykonanie:


Makaron  ugotować w osolonym wrzątku al dente, odcedzić przelać zimną wodą, osaczyć na durszlaku.

Warzywa umyć, z papryki wydrążyć nasiona pokroić w kostkę , cebulę i por posiekać, kalerosse przekroić na połówki, tak samo pokroić cukinię razem ze skórką oraz wędlinę. Ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach.


Na głębokiej patelni rozgrzać masło, dodać por z cebulą oraz resztę pokrojonych warzyw i wędliną  , dusić pod przykryciem 7-8 minut mieszając  od czasu do czasu, doprawić solą i pieprzem do smaku, gdy warzywa zmiękną, dodać makaron, wlać śmietankę, wymieszać, wyłożyć do naczynia żaroodpornego. 

Całość posypać startym serem żółtym, naczynie przykryć folią aluminiową , zapiekać w nagrzanym do 180*c piekarniku przez 20 minut.

Podawać gorącą zapiekankę , posypaną szczypiorem.



Smacznego!





środa, 14 grudnia 2016

Przedświąteczna gorączka i zakupy online we Frisco.pl


Polacy  ruszyli na zakupy przed świętami, końcu zostało niecałe dwa tygodnie.
Jak co roku na pewno nie ominą nas kolejki przy kasach , tłum miedzy półkami, brak miejsca na parkingu, dźwiganie siatek, każdy się spieszy, denerwuje, czas ucieka….
Wtedy z pomocą przychodzą sklepy  internetowe takie jak Frisco.pl
 Ja akurat uwielbiam robić zakupy przez Internet i robię je bardzo często, to dla mnie duże ułatwienie. 
Siadasz w wygodnym fotelu z kubkiem ulubionej kawy, przy szumie wentylatora od laptopa, otwierasz stronę, przeglądasz asortyment lub szukasz to co Ci potrzebne i zamawiasz.
 Obojętne co jest potrzebne w danym momencie czy ser gorgonzola do zapiekanki czy płyn do mycia podłogi. Przy większych zakupach dostawę mamy darmo. Czekamy dzień , czy dwa w zależności w jakim zakątku Polski mieszkamy.




Sam proces zakupów jest bardzo prosty: rejestracja w sklepie, wpisanie swojego kod pocztowego, tylko po to aby zobaczyć co jest dostępne dla Twojej okolicy bo jeśli mieszkamy 300 km od Warszawy nie dostaniemy np. mrożonek czy mięsa z obawy o to aby się nie popsuły po drodze, najlepiej mają mieszkańcy Warszawy -wszystko dostępne J
Na maila przychodzą informacje co w danym momencie dzieje się z paczką,  zamawiałam późnym wieczorem czwartek w poniedziałek kurier już dostarczył paczkę.

Nie obyło się oczywiście bez wpadek, w jednej paczce pękły wszystkie trzy torebki zamówionej przeze mnie mąki, przez co miałam trochę sprzątania żeby doprowadzić resztę produktów do ładu. Firma zostawiła tę sytuację bez komentarza.

Wyglądało to tak:


Dużym minusem tego zamówienia było to, że chemię miałam spakowaną razem ze spożywką, dla mnie nie do przyjęcia. W tej kwestii powinna być lepsza organizacja –chemia do jednej paczki, spożywka do drugiej.
 W takiej zaganianej codzienności zakupy online są zbawieniem. Ja akurat skupiłam się na tym co było potrzebne mi na „już „ czyli środki czystości do przedświątecznych porządków aby dom błyszczał ,umyte włosy pachniały i było z czego upiec ciasto J


Czy polecam ? Mimo wszytko tak. 
Szczególnie tym, którzy swój wolny czas lubią spożytkować inaczej niż stanie w kolejce przy kasie.

Pozdrawiam!

wtorek, 13 grudnia 2016

Leśna Inka




Kawa inka odkąd sięgam pamięcią zawsze była na polskim stole. To zapach tej kawy budził mnie codziennie do szkoły. Mama  zalewała ją gorącym mlekiem, było swoje, bo mieliśmy własną krasulę, na wierzchu  tworzyła się rozkoszna pianka, do tego buła z domowym masłem i można było ruszać 4 km w drogę do szkoły ach….to były czasy!

Smak tej kawy w mojej pamięci niezmieniony pozostał do dziś , mam do niej ogromny sentyment i nie wyobrażam sobie nie mieć jej w domu, to kawa która złączyła niejedno już pokolenie.

Moja kawa dziś….pachnie zimą i lasem, a to dlatego, że jest w niej jałowiec , uwielbiany przeze mnie kardamon, szczypta imbiru, cynamonu a dopełnieniem jej smaku  jest kawowy likier i bita śmietana, choineczki z białej czekolady tylko dodają jej uroku…. 
Choć wersja jej podania od tamtych lat  zmieniła się nie do poznania,  smakuje nadal kawą . A jak rozgrzewa po zimowym spacerze…..:) 


Składniki:

Składniki na dwie kawy:

6 łyżeczek ulubionej kawy Inki
½ litra mleka 1,5 %
2 płaskie łyżki miodu naturalnego
Kawałek kory cynamonowej
1 cm suszonego imbiru w kawałku
4-5 ziaren suszonego jałowca
Duża szczypta mielonego kardamonu
60 ml likieru kawowego

Choinki z białej czekolady:

2 paski białej czekolady
Patyczki do lizaków lub szaszłyków
Posypka cukrowa
Choineczki z opłatka
Bita śmietana do dekoracji

Jak przygotować ? 


 Choinki z białej czekolady:
Czekoladę łamiemy na kawałki rozpuszczamy na płynną w kąpieli wodnej, z pergaminu robimy rożek ucinamy małą dziurkę z brzegu, patyczki układamy na kawałku pergaminu i wyciskamy na nie białą czekoladę zygzakami tak aby powstała choinka, posypujemy dowolną posypką, zostawiamy do zastygnięcia w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce, gdy dobrze zastygnie i zrobi się twarda , ostrożnie zdejmujemy z pergaminu.

Kawa:
Mleko wlewamy do rondelka, dodajemy ziarna jałowca rozgniecione w moździerzu, kawałek kory cynamonowej, suszony imbir i mielony kardamon, doprowadzamy do wrzenia, wsypujemy inkę mieszamy, przykrywamy rondelek, zostawiamy na 10 minut aby kawa przeszła aromatem przypraw, przecedzamy przez sitko, rozlewamy do szklanek, dosadzamy miodem, wlewamy likier i mieszamy.

Dekorujemy bitą śmietaną , czekoladowymi choineczkami i śniegowymi płatkami z opłatka. 
Natychmiast podajemy.






Smacznego!
Przepis dodaję do konkursu organizowanego przez Inkę 
 na Durszlaku 

Trzymajcie kciuki!



poniedziałek, 12 grudnia 2016

Kokosanka z powidłami i kremem kakaowym





Kruche ciasto zapieczone z powidłami śliwkowymi domowej roboty i warstwą bezy kokosowej, dopełnieniem tego ciasta jest puszysty krem kakaowy. Słodycz której trudno się oprzeć, ma pewno na jednym kawałku się nie skończy,  mnie bardzo posmakowało to połączenie. Doskonały wypiek na różne okazje w tym na świąteczny czas.



Składniki:

Ciasto kruche:
35 dag mąki pszennej
20 dag masła
12 dag cukru pudru
2 łyżki śmietany 18%
3 żółtka
½ łyżeczki proszku do pieczenia

Dodatkowo:
1 szklanka powideł śliwkowych

Kokosowa beza:
3 białka
100 g wiórek kokosowych
 szczypta soli
100 g cukru pudru

Krem kakaowy:
330 ml śmietany kremówki
25 dag sera mascarpone Mlekoma
3 łyżki cukru pudru
2 płaskie łyżki ciemnego kakao
Karmelizowane lub zwykłe wiórki do posypania

Sposób przygotowania:


Mąkę pszenną wymieszać z cukrem pudrem oraz proszkiem do pieczenia, dodać żółtka,  śmietanę oraz pokrojone na kawałki zimne masło, mieszadłem do ciasta kruchego lub ręką zagnieść jednolite kruche ciasto, uformować w kulę, owinąć w folię schłodzić 15 minut w lodówce, po czym rozwałkować na blasze o wym 25/30 cm, na cieście rozsmarować powidła .Włożyć z powrotem do lodówki na czas robienia bezy.

Beza kokosowa:
Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli, pod koniec zmiksować z cukrem pudrem, wsypać wiórka i wymieszać szpatułką ręcznie, robić to delikatnie aby nie naruszyć struktury piany.
Wyłożyć bezę na powidła, włożyć do nagrzanego do 175*c piekarnika i piec około 35 minut-do zrumienienia bezy.  Studzić kilka minut przy uchylonych drzwiczkach, po czym ciasto wyjąć i zostawić do całkowitego wystudzenia.

Krem kakaowy:
Dobrze schłodzoną kremówkę umieścić w misie miksera dodać ser mascarpone oraz cukier pudrem, miksować do momentu powstania gęstego kremu, pod koniec dodać kakao, wymieszać chwilę tylko do połączenia. 
Krem rozprowadzić na zimnym cieście, posypać zwykłymi lub karmelizowanymi wiórkami kokosowymi.

Życzę słodkich wypieków!





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj