Prawa autorskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia i treść są własnością autora, jakiekolwiek ich kopiowanie bez jego zgody jest złamaniem prawa..

poniedziałek, 25 marca 2019

Jaglane rafaello


Świetny zdrowy deser na bazie kaszy jaglanej i mleka kokosowego. 
W formie pralinek, doskonały na słodką przekąskę. Nikt się nie pozna, że jest zrobiony na kaszy. Będzie wspaniałym słodkim prezentem dla ukochanej osoby czy dla najmłodszych. 



Składniki:
1 puszka/400 ml mleka  kokosowego
12 dag   kaszy jaglanej
1 szklanka wiórek  kokosowych
3 łyżki likieru amaretto
3 łyżki syropu klonowego
Ok. 30 sztuk całych migdałów

Wiórki kokosowe do obtoczenia


Sposób przygotowania:
Suchą kaszę jaglaną wsypać do garnka z grubym dnem, postawić na ogniu na kuchence, uprażyć na sucho aż zacznie wydzielać intensywny aromat(od czasu do czasu potrząsnąć garnkiem, zalać mlekiem kokosowym. 
Zagotować i na małym ogniu podgrzewać często mieszając przez ok. 20-30  minut, aż kasza wchłonie całe mleczko i  będzie  miękka, gdyby kasza szybko chłonęła mleko i przywierała do garnka , dolać więcej mleka.

Gotową kaszę odstawić do ostygnięcia. Zmiksować blenderem na papkę.



Migdały wsypać do miseczki, zalać wrzątkiem i odstawić na kilkanaście minut. Wodę odlać i obrać ze skórki.

Kaszę jaglaną połączyć z wiórkami kokosowymi, wlać likier amaretto i syrop klonowy. Jeżeli nie jest wystarczająco słodka to można dodać więcej syropu klonowego.

Z masy uformować w zwilżonych wodą dłoniach kuleczki wielkości małego orzecha włoskiego i do każdej wcisnąć po jednym migdale. Obtaczać w wiórkach kokosowych. Schłodzić w lodówce i podawać.





niedziela, 24 marca 2019

Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym


Sycące zapiekanki to coś co uwielbiamy wszyscy, łatwo je przygotować i stanowią solidny posiłek z piekarnika. Ta ziemniaczana z mięsem mielonym , startym serem i przyprawami na pewno będzie Waszą ulubioną. Tania, pyszna i pożywna.



SKŁADNIKI NA 4-5 PORCJI:
½ kg mięsa mielonego z szynki
10-12 sztuk  średnich ziemniaków
25 dag ulubionej mieszanki warzyw
1/2 szklanki przecieru pomidorowego
2 cebule
1 szklanka śmietany 18%
2 jajka
20 dag żółtego sera np gouda
½ łyżeczki ostrej  papryki,
1 łyżka ziół prowansalskich
1 łyżka przyprawy do ziemniaków
1 łyżka masła
olej rzepakowy do podsmażenia
sól i pieprz do smaku



Sposób przygotowania:

Ziemniaki obrać, zalać wodą i podgotować  na pół twardo, odcedzić wystudzić pokroić na grubsze plastry.

Cebulę obrać  pokroić w kostkę   zeszklić  na łyżce oleju,  dodać  mięso i smażyć  do chwili, aż zarumieni się, dodać mieszankę warzyw, wlać przecier pomidorowy,  doprawić solą , pieprzem , suszonymi  ziołami oraz ostrą papryką i wymieszać.
Smażyć do miękkości warzyw.

Naczynie żaroodporne wysmarować masłem, by składniki zapiekanki nie przywierały do jego ścianek. Na dnie poukładać warstwę ziemniaków tak aby plastry nachodziły na siebie, posypać przyprawą do ziemniaków, następnie wyłożyć warzywa z mięsem, i przykryć plastrami ziemniaków na zakładkę, znów oprószyć delikatnie przyprawą do ziemniaków.

Śmietanę wymieszać z jajkami  oraz startym na tarce jarzynowej  żółtym serem. 

Doprawić pieprzem i szczyptą ostrej papryki.

Tak przygotowanym sosem zalać zapiekankę.


Naczynie wstawić  do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika i piec około 30-40 minut aż ziemniaki się lekko zrumienią. Podawać gorące.




Smacznego!

sobota, 23 marca 2019

Hawanka ananasowo-bananowa


Smaczne warstwowe ciasto składające się z biszkoptu nasączonego ponczem cytrynowym, warstwą ananasowej masy, ciasta miodowego, bitej śmietanki i galaretki z bananami. Choć składników dużo, wcale nie jest aż tak pracochłonne na jakie wygląda. Delikatne w smaku warstwy doskonale się razem uzupełniają. Ciasto zarówno na weekend jak i czas świąteczny. Zachęcam do wypróbowania!







Składniki na formę 25/30 cm lub podobną;

Biszkopt:
4 jajka
4 pełne łyżki mąki pszennej tortowej
4 łyżki cukru
½ łyżeczki proszku do pieczenia

Poncz:
½ szklanki przegotowanej wody
1 łyżeczka cukru pudru
1 łyżka cytryny
1 łyżka wódki lub rumu

Masa ananasowa:
1 puszka ananasa
10 dag masła
1 szklanka wody
4 łyżki cukru
1 kisiel cytrynowy lub ananasowy
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej


Ciasto miodowe:
2 szklanki mąki pszennej tortowej
½ szklanki cukru
2 jajka
2 pełne łyżki płynnego miodu
1/4 kostki masła
½ łyżeczki proszku do pieczenia
Szczypta soli

Masa śmietanowa:
½ litra śmietany kremówki
3 łyżki cukru pudru

Dodatkowo:
2 galaretki bananowe lub cytrynowe
4 banany


Sposób przygotowania:

Biszkopt:
Białka oddzielamy od żółtek, miksujemy na puszystą gęstą pianę, wsypujemy stopniowo po łyżce cukru, cały czas miksując, dodajemy żółtka, miksujemy i wsypujemy mąkę pszenną wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Delikatnie ręcznie rózgą lub mieszadłem od miksera mieszamy.
Gotowy biszkopt wylewamy do blaszki wyłożonej papierem , pieczemy 20 minut w temp 170*c.
Po upieczeniu studzimy.

Ciasto miodowe: Wszystkie składniki łączymy ze sobą, zagniatamy ciasto tak jak kruche. Wylepiamy spód wyłożonej pergaminem blaszki-tej samej w której piekliśmy biszkopt. Wstawiamy do nagrzanego do 180*c piekarnika na grzaniu góra dół i pieczemy 15-20 minut-do zrumienienia. Wyciągamy z piekarnika. Studzimy.

Masa ananasowa:
Z puszki ananasa odlewamy sok do rondelka uzupełniamy ½ szklanki wody, dodajemy masło, wsypujemy cukier i zagotowujemy. Ananasy kroimy w kostkę, dodajemy do gotującego się soku. W pozostałej części wody  rozprowadzamy mąkę ziemniaczaną i kisiel wlewamy do gotującego się soku i gotujemy jak budyń-aż zgęstnieje. Lekko studzimy.

Upieczony biszkopt ponownie wkładamy do foremki, nasączamy ponczem (wszystkie składniki mieszamy razem) wykładamy ciepłą jeszcze masę ananasową, dokładnie rozprowadzamy, przykrywamy miodowym ciastem. Zostawiamy aż całkiem masa ananasowa wystygnie-żeby wyłożyć śmietankę na ciasto masa ta musi być całkowicie zimna.

Galaretki bananowe lub cytrynowe rozpuszczamy w 3 szklankach gorącej wody, zostawiamy do całkowitego wystygnięcia.


Masa śmietanowa:
Żelatynę w listkach moczymy w zimnej wodzie kilka minut, odciskamy w dłoniach przekładamy do małej miseczki  i rozpuszczamy do płynnej konsystencji w gorącej kąpieli wodnej.
Dobrze schłodzoną kremówkę-prosto z lodówki miksujemy na gęsty krem, pod koniec dodajemy puder oraz płynną ale wystudzoną żelatynę, ponownie miksujemy do połączenia.

Na miodowe ciasto wykładamy masę śmietanową na wierzchu układamy pokrojone na grubsze plastry banany, lekko wciskając w masę, od razu zalewamy tężejącą już galaretką. Wkładamy do lodówki.

Ciasto najlepiej smakuje na drugi trzeci dzień gdy smaki przejdą się nawzajem.


Słodkich wypieków.





czwartek, 21 marca 2019

Burrito z mięsem mielonym i warzywami


Burrito to potrawa rodem z Meksyku, składa się z pszennej tortilli i pysznego farszu przygotowanego wg swoich upodobań kulinarnych. Tym razem podałam ją w wersji z mielonym mięsem, kukurydzą oraz awokado, specjalnie nie dodawałam czerwonej fasoli bo nie lubimy. 
Całość  podpieczona na suchej patelni grillowej. Pyszna, pikantna i chrupiąca.

Wystarczy wcześniej  zrobić farsz a nadziewać przed samym podaniem. Doskonała zarówno na syty obiad jak i imprezę z przyjaciółmi.

W następnej wersji zrobię ją z ryżem lub quinoa myślę, że też będzie pysznie J


SKŁADNIKI:


8-10 placków pszennej  tortilli
½ kg  mięsa mielonego z szynki
25 dag ulubionej mieszanki warzywnej (meksykańska lub chinska)
1 duża cebula
1 mała puszka kukurydzy
2 ząbki czosnku
½ szklanki przecieru pomidorowego
1 awokado
15 dag żółtego ostrego sera np. cheddar
1 łyżeczka  suszonego oregano
Słodka i ostra papryka do smaku
Sól morska do smaku
Olej do smażenia






SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Na patelnię wlewamy niewielką ilość oleju, rozgrzewamy, dodajemy drobno posiekaną cebulę i ząbki czosnku, chwilę smażymy aż cebula stanie się szklista.

 Dodajemy mięso mielone oraz mieszankę warzywną , przykrywamy patelnię i dusimy aż mięso będzie gotowe i warzywa zmiękną. Gdy będzie dużo soków należy odparować nieco wody.

Do mięsa dodajemy przecier pomidorowy  doprawiamy do smaku przyprawami oraz sosem słodkim z chili. Dusimy jeszcze 5 minut. Zestawiamy z ognia, lekko studzimy. Kukurydzę osaczamy z zalewy dodajemy do mięsa. Mieszamy.

Awokado obieramy ze skórki, kroimy na plasterki, ser żółty  ścieramy na tarce.



Na okrągłe placki tortilli nakładamy porcję farszu, układamy plasterki awokado, posypujemy serem zwijamy składając boki do środka. Tak jak na krokiety . Opiekamy na grillu elektrycznym lub suchej patelni grillowej. Podajemy od razu gorące i chrupiące.




Smacznego! 

Wpis powstał przy współpracy partnerskiej z 

sobota, 16 marca 2019

„Adwokatek„ bez pieczenia


 Niebiański deser bez pieczenia, rozpływa się w ustach i pachnie adwokatem. Składa się z kilku warstw herbatników kakaowych i maślanych . Prosty do wykonania. Ciasto słodkie, ale w niejednym domu będą walki o ostatni kawałek. Najlepsze na drugi dzień po solidnym schłodzeniu w lodówce gdy herbatniki zmiękną. 
Pracy nie dużo a efekt rewelacyjny. Ciasto  doskonałe  na święta Wielkanocne.




Składniki na foremkę 23/29 cm lub podobną:
25 dag herbatników kakaowych
25 dag herbatników maślanych
50 g wiórek kokosowych białych

Krem adwokatowy:
1 litr mleka
30 dag masła 82%
¾ szklanki likieru adwokat
¾ szklanki cukru
2 torebki cukru waniliowego( po 16 g)
5 żółtek
5 łyżek mąki pszennej
5 łyżek mąki ziemniaczanej

Wykonanie ciasta:
Krem adwokatowy:

600 ml mleka zagotowujemy z cukrem oraz cukrem waniliowym. Do reszty mleka dodajemy żołtka, wsypujemy mąkę pszenną i ziemniaczaną miksujemy mikserem do jednolitej konsystencji. Mieszankę wlewamy na wrzące mleko, energicznie mieszamy i gotujemy gesty budyń.

Ugotowany zestawiamy z ognia do wystudzenia. 
W czasie studzenia kilka razy przemieszać aby nie powstał kożuch.

Miękkie masło o temperaturze pokojowej ucieramy na gęsty puch, cały czas miksując dodajemy po łyżce zimnego budyniu i miksujemy do połączenia składników, na sam koniec wlewamy na dwie tury schłodzony likier jajeczny i energicznie miksujemy aż masa się połączy.


Tak przygotowanym kremem podzielonym na 4 części przekładamy herbatniki ułożone w formie wyłożonej pergaminem,  tak aby były dwie warstwy ciemnych i jasnych na samej górze smarujemy resztą kremu  i posypujemy  wiórkami. 
Wkładamy ciasto na całą noc do lodówki.






piątek, 15 marca 2019

Potrawka z kurczaka


Klasyka polskiej kuchni sprzed lat. Często serwowana w barach, jadłodajniach i polskich domach. Jedni uwielbiali drudzy nienawidzili. Ja darzę sentymentem.

Danie smaczne, tanie i pożywne, często takie proste przepisy wracają teraz do łask, więc pomyślałam, że dobrze by było umieścić go  na blogu .

 Najczęściej podawano ją z białym ryżem ale dodatki możemy dowolnie modyfikować, równie dobrze sprawdzi się z gotowanym razowym makaronem czy ziemniakami. Jeśli ktoś lubi ostrą nutę zamiast słodkiej papryki możemy doprawić cayenne. 

Najlepszy przepis na potrawkę jaki znam. Bardzo polecam.




Składniki:
1-1.20 kg fileta z kurczaka
½ kg mrożonej marchewki z groszkiem
2 małe cebule
1 szklanka bulionu lub rosołu
½  szklanki śmietanki 30%
½ łyżeczki słodkiej mielonej papryki
1 łyżka soku z cytryny
Świeżo mielony czarny pieprz do smaku
Sól morska lub jarzynka uniwersalna  do smaku
2 łyżki masła klarowanego

Dodatkowo:
Mąka pszenna  do obtoczenia mięsa
Natka pietruszki do posypania


Sposób przygotowania:
Fileta z kurczaka umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem, pokroić w kostkę, oprószyć jarzynką lub solą i pieprzem, obtoczyć w mące pszennej.

 Cebulę obrać posiekać w kostkę.

W szerokim rondlu rozgrzać klarowane masło wrzucić cebulkę, zeszklić, dodać mięso i chwilę przesmażyć-około 3-5 minut. 

Wsypać mieszankę z groszku i marchewki, wlać gorący bulion i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem około 10 minut. 
Doprawić mieloną słodką papryką , wlać śmietankę oraz sok z cytryny, gotować jeszcze chwilę mieszając aż sos zgęstnieje.

Przed podaniem posypać świeżo posiekaną natką pietruszki. Doskonale komponuje się z ryżem na sypko.

Smacznego J


czwartek, 14 marca 2019

Podudzia kurczaka po pekińsku


Kurczak zawsze będzie uniwersalny i doskonały jako baza do wspaniałych dań nie tylko tych pieczonych. 
Całego możemy dowolnie nadziewać a udka piec w różnych marynatach. Te podudzia są wyraziste w smaku słodko-pikantne syrop klonowy i świeżo wyciśnięta pomarańcza dodała im niebanalnego smaku. Bardzo szybko i bardzo prosto.

Wszystkie produkty do przygotowania tego przepisu znajdziecie w sklepie Kuchnie Świata
Polecam!




 SKŁADNIKI:

10-12 sztuk podudzi kurczaka

Marynata:
2 łyżki ketchupu
4 łyżki syropu klonowego
2 łyżki sosu sojowego
½ pomarańczy
½ łyżeczki słodkiej papryki
Sól himalajska do smaku
Pieprz świeżo mielony do smaku

 SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Podudzia myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym. 
Nacieramy solą pieprzem i papryką.

W misce  mieszamy syrop klonowy , sok z wyciśniętej pomarańczy oraz sos sojowy i ketchup do jednolitej konsystencji, wkładamy podudzia, dokładnie obtaczamy w marynacie.

Wstawiamy na kilka godzin do lodówki a najlepiej na całą noc aby mięso naszło przyprawami.

Mięso wykładamy na blaszkę lub do naczynia żaroodpornego ,polewamy resztą marynaty, pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180*c przez około 50-55 minut –aż mięso nabierze złoto-brązowego koloru.

Podajemy z gotowanymi ziemniakami.

Smacznego!


środa, 13 marca 2019

Filet z indyka duszony w sosie porowo-koperkowym


Delikatne mięso jakim jest filet z indyka duszone w aromatycznym sosie porowo-koperkowym, pyszne , pożywne danie które możesz podać z gotowanymi ziemniakami czy ryżem na sypko.
Całość robi się bardzo szybko i w jednym naczyniu-garnku lub głębszej patelni. Smakuje wybornie.






SKŁADNIKI:

1kg fileta z indyka
2 łyżeczki uniwersalnej przyprawy do drobiu
1 por
3 ząbki czosnku
3 łyżki klarowanego masła
1 szklanka słodkiej śmietanki 18%
100 g sera dowolnego pleśniowego 
100 ml białego wytrawnego wina-można pominąć
Pęczek posiekanego koperku
Sól i pieprz do smaku


SPOSÓB WYKONANIA:

Fileta z indyka myjemy, osuszamy kroimy na grubsze cm plastry, oprószamy z każdej strony uniwersalną przyprawą do drobiu, odstawiamy na 30 minut w temp pokojowej.

Na patelni na rozpuszczonym klarowanym maśle podsmażamy  indyka (z obu stron). Po kilku minutach dodajemy pokrojony na plasterki por oraz czosnek, podlewamy wytrawnym winem dusimy do odparowania soku.

Po ok. 10-12 minutach wlewamy  śmietankę, dodajemy pokrojony na kawałki pleśniowy ser  drobno pokrojony koperek, oraz pieprz i sól. Przykrywamy i dusimy jeszcze przez 10-15 minut na bardzo małym ogniu. Aż sos zgęstnieje.

Podajemy z gotowanymi ziemniakami lub na sypko z ryżem.




Smacznego J





poniedziałek, 11 marca 2019

Amerykańskie misie-Pancakes z syropem klonowym


Proste do wykonania amerykańskie pancakes , najlepsze na śniadanie. 

Puszyste i bardzo smaczne  Udają się za każdym razem. Smażone na małej patelence w kształcie misia, ale równie dobrze usmażymy je na zwykłej, przysmak dzieci –może pamiętacie je z dzieciństwa? 

Polane syropem klonowym i podane z dowolnymi owocami  to propozycja na drugie śniadanie. Czy może być prościej? Chyba nie!  
Pycha :) 




Składniki dla 4 osób:

2 czubate  szklanki maki tortowej
2 duże jajka
1,5 szklanki mleka 3,2%
75 g masła 82%
3  płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
3 czubate łyżki cukru
szczypta soli
dowolne owoce do podania

Sposób wykonania:

Jajka wbić do miski wsypać cukier,  roztrzepać mikserem lub przy pomocy rózgi kuchennej( piana powinna być puszysta) dodać mleko, roztopione i ostudzone masło i wymieszać rózgą kuchenną.
Bezpośrednio do mieszanki  wsypać mąkę tortową wymieszaną z proszkiem do pieczenia, dodać szczyptę soli. Wymieszać rózgą kuchenną do połączenia się składników i powstania gładkiego ciasta.

Smażyć na lekko natłuszczonej masłem nieprzywierającej patelni z obu stron, na lekko złoty kolor. Odwracać na drugą stronę, kiedy na powierzchni placka pojawią się pęcherzyki.

Podawać  polane syropem klonowym, płynnym miodem, świeżymi owocami lub bitą śmietaną .



Smacznego!

Wpis powstał przy współpracy z firmą

sobota, 9 marca 2019

Familijna pychotka


To ciasto to mój osobisty faworyt wśród warstwowych, przekładanych ciast. Polecane na ważne uroczystości rodzinne. Bardzo pyszne.

Wilgotny czekoladowy biszkopt nasączony dodatkowo ponczem z nalewki z kremem budyniowym o smaku nutelli, cienka warstwa kwaśnego dżemu dla przełamania smaku  i warstwa puszystej bitej śmietanki posypana tartą gorzką czekoladą. 

Wbrew pozorom mało skomplikowany wypiek, polecany także osobom które pieką ciasta tylko od święta. 
Dobrze podzielne prawie jak tortowe. Jednym słowem godne uwagi.





SKŁADNIKI:

Ciasto biszkoptowe:

5 jajek
1.5 szklanki mąki pszennej tortowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 płaska łyżeczka sody
1 szklanka cukru +1/2 szklanki
4 łyżki ciemnego kakao
3/4 szklanki oleju
1/2 szklanki wody

Poncz:
½ szklanki dowolnej nalewki (wiśniowa, porzeczkowa, aroniowa)
½ szklanki przegotowanej wody

Krem czekoladowy:
½ litra mleka 3,2%
20 dag masła 82%
4 łyżki nutelli lub innego kremu czekoladowego
1 żółtko
3 łyżki cukru

Krem śmietanowy:
400 ml śmietany kremówki
2 pełne łyżki mleka w proszku
3 łyżki cukru pudru
2 łyżeczki żelatyny
¼ szklanki gorącej wody

Dodatkowo:
10 dag gorzkiej czekolady
1 mały słoiczek dżemu z czarnej porzeczki
1 duża paczka herbatników maślanych

 SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

CIASTO: Olej, wodę, szklankę cukru oraz kakao umieścić w rondlu i zagotować, mieszając do rozpuszczenia się cukru, wystudzić.

 Białka jaj ubić na sztywno dodając pod koniec ubijania 1/2 szklanki cukru, następnie dodać żółtka i ubić do otrzymania kremowej lśniącej pianki, wlać całą ostudzoną mieszankę kakaową i wymieszać mikserem na minimalnych obrotach.

Mąkę przesiać z proszkiem i sodą dodać do masy i wymieszać szpatułką do połączenia tak aby nie naruszyć struktury piany.

Wylać ciasto do wyłożonej pergaminem blachy-samo dno, boków nie natłuszczać- ja miałam o wym 27/39 cm. Piec 40 minut w temp 180*c-do suchego patyczka, studzić przy otwartych drzwiczkach. Po wystudzeniu całkiem zimne ciasto przekroić wzdłuż na 2 blaty.

KREM CZEKOLADOWY:
400 ml mleka przelać do rondelka zagotować z cukrem i cukrem waniliowym.
W reszcie mleka rozrobić budynie i żółtko-dokładnie aby masa była jednolita. Wlać do gorącego gotującego się mleka, mieszać aż powstanie gęsty budyń.
Zestawić z ognia. Wystudzić.
Miękkie masło utrzeć na puch , następnie miksując dodawać po łyżce zimnego budyniu i nutellę, aż powstanie gęsty krem.

KREM ŚMIETANOWY:
Żelatynę rozpuścić w gorącej wodzie, zostawić do wystudzenia.
Dobrze schłodzoną kremówkę miksujemy na sztywną masę, pod koniec mieszamy z cukrem pudrem i mlekiem w proszku, wlewamy płynną żelatynę, ponownie miksujemy.


PRZEŁOŻENIE CIASTA:
Jeden blat biszkopta ponownie umieszczamy w foremce, nasączamy połową nalewki wymieszanej z wodą, wykładamy połowę kremu czekoladowego, przykrywamy biszkoptem , nasączamy resztą ponczu, smarujemy resztą kremu czekoladowego, układamy warstwę maślanych herbatników, smarujemy dżemem porzeczkowym, przykrywamy warstwą herbatników, wykładamy masę śmietanową. 
Posypujemy tartą gorzką czekoladą. Wstawiamy ciasto na całą noc do lodówki.





Słodkich wypieków! 



poniedziałek, 4 marca 2019

Tarta serowa z cukinią i pomidorkami koktajlowymi


Smaczna i tania wytrawna tarta na cieście francuskim z serowym nadzieniem z cukinią i pomidorkami koktajlowymi, podana na ciepło od razu po wyjęciu z pieca, doskonały pomysł na przekąskę lub kolację.




Forma 23/29 cm

SKŁADNIKI:
1 opakowanie świeżego ciasta francuskiego
Nadzienie:
1 cukinia
7-8 sztuk pomidorków koktajlowych lub cherry
1 cebula
3 ząbki czosnku
3 jajka
200 ml jogurtu naturalnego lub śmietany 18%
100 g ostrego sera żółtego np. cheddar
50 g sera pleśniowego blue
1 łyżeczka  masła
1 łyżeczka ulubionej ziołowej przyprawy do zapiekanek
½ łyżeczki soli
Szczypta pieprzu do smaku
Szczypta mielonej  gałki muszkatołowej  do smaku

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzać do 200*c

Ciasto francuskie rozwinąć z rulonu, wyłożyć dno i boki  formy do tarty, lekko docisnąć. Wyłożyć papierem na wierzchu ciasta , wysypać kuleczki ceramiczne lub groch celem obciążenia, podpiec 10-15 minut w piekarniku .

W tym czasie przygotować nadzienie:
Cebulę obrać pokroić w kostkę, na patelni rozgrzać łyżeczkę masła, dodać cebulę, zeszklić, dodać pokrojoną na pół plasterki cukinię smażyć dwie minuty, zestawić z ognia.


Jajka roztrzepać rózgą kuchenną, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, wlać jogurt  lub śmietanę, doprawić solą i ziołami oraz szczyptą mielonej gałki i pieprzu do smaku, całość dobrze wymieszać, dodać starty na tarce żółty ser.

Ciasto wyjąć z piekarnika, usunąć papier z obciążeniem, wyłożyć nadzienie z cukinii  i cebuli, wylać masę jajeczno-serową, dobrze rozprowadzić, na wierzchu ułożyć przekrojone na pół pomidorki i plasterki sera pleśniowego. Włożyć do nagrzanego piekarnika do 200*c i zapiekać około 25 minut.
Podawać od razu po wyjęciu z pieca.


Smacznego!

piątek, 1 marca 2019

Sos tatarski z kaparami


Bardzo prosty,  pyszny i niezastąpiony sos tatarski do jajek czy pieczonych mięs, z dodatkiem kaparów smakuje wyśmienicie.

Idealny dodatek na Wielkanocny stół. Polecam jest smaczny J




Składniki:

1 szklanka marynowanych grzybów
¼ szklanki kaparów z zalewy
4 ogórki konserwowe
1 cebula
3 łyżki majonezu
2 łyżki jogurtu naturalnego lub śmietany 18%
Szczypta pieprzu do smaku
Szczypta soli do smaku
Szczypta cukru
½ pęczka natki pietruszki lub koperku


Sposób przygotowania:

Obraną cebulę i ogórki konserwowe posiekać w drobną kostkę, przełożyć do miski. 
Kapary osączyć z zalewy, drobno pokroić dodać do cebuli, dorzucić posiekaną natkę pietruszki lub koperek , dodać majonez oraz śmietanę lub jogurt, doprawić do smaku szczyptą soli, cukru i pieprzu , wymieszać, odstawić  do lodówki aby sos się przegryzł.

Smacznego J
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj