Prawa autorskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia i treść są własnością autora, jakiekolwiek ich kopiowanie bez jego zgody jest złamaniem prawa..

piątek, 30 września 2022

Ciasto balladyna na herbatnikach z malinami i galaretką

 

Proste, podzielne  i bardzo efektowne warstwowe ciasto na herbatnikach z maślanym kremem budyniowym i warstwą galaretki z malinami. Nie jest przesłodzone, smaki idealnie się równoważą.

Ciasto które uświetni każde rodzinne przyjęcie. Tym ciastem na pewno zaskoczysz gości. Gwarantuję, będą zachwyceni!

Produkty dobrej jakości do przygotowania tego ciasta znajdziecie w sklepie Kuchnie Świata






 

Składniki na blaszkę 25/30 cm

30 dag herbatników maślanych

30 dag herbatników kakaowych

1 słoik masy kajmakowej

 

Krem budyniowy:

30 dag masła 82%

800 ml mleka

6 łyżek cukru

2 budynie śmietankowe po 40 g

2 żółtka

1 łyżeczka pasty waniliowej lub ekstraktu

 

Warstwa malinowa:

2 galaretki malinowe

750 ml wody

500 g świeżych lub mrożonych malin

 

Ciasto zaczynamy od przygotowania kremu budyniowego:

600 ml mleka zagotować z cukrem i pastą waniliową-(pastę można zastąpić 2 łyżeczkami cukru waniliowego), w reszcie mleka rozpuścić proszek budyniowy , wlać na gotujące się mleko i ugotować gęsty budyń.  Garnek z budyniem przykryć i  odstawić do całkowitego wystygnięcia.

 

Miękkie masło o temp pokojowej utrzeć na puch, dodawać po łyżce zimnego budyniu aż do skończenia i utrzeć na gładki puszysty krem.

 

Warstwa malinowa:

Galaretki rozpuścić w podanej ilości gorącej wody, wystudzić , do lekko tężejącej już, ale jeszcze płynnej  galaretki wsypać świeże maliny i wymieszać.

 

Złożenie ciasta:

 

Blaszkę o podanych wymiarach wyłożyć papierem do pieczenia, ułożyć warstwę kakaowych herbatników , wyłożyć połowę kremu budyniowego , przykryć warstwą herbatników maślanych rozsmarować masę kajmakową, przykryć drugą warstwą jasnych herbatników, rozsmarować resztę kremu budyniowego, wyłożyć warstwę ciemnych herbatników i wylać tężejącą galaretkę z malinami .

Ciasto nakryć folią aluminiową i włożyć na całą noc do lodówki.

 

 

poniedziałek, 26 września 2022

Ciasteczka francuskie z jabłkiem i budyniem

 

Jesienne popołudnia stają się dłuższe, aura za oknem nie zawsze  zachęca do dłuższych spacerów,  to dobra okazja żeby w domowym zaciszu  upiec  pyszne ciastka  z ciasta francuskiego,  budyniu  z dodatkiem prażonych jabłek a potem zaprosić koleżanki na babskie pogaduchy. Wprost idealne do filiżanki gorącej aromatycznej herbaty.






 

Składniki:

60 dag świeżego ciasta francuskiego

4 duże winne jabłka

2  łyżki masła

2  łyżki  cukru trzcinowego brązowego

1 jajko

1 budyń pieczone jabłko cynamon Dr.Oetker

350 ml mleka

 

Sposób przygotowania:

Budyń pieczone jabłko z cynamonem  gotujemy w  350 ml mleka wg przepisu na opakowaniu, lekko studzimy.

Dobrze schłodzone, świeże, ciasto francuskie rozwałkowujemy na prostokątne dwa  placki, każdy dzielimy na 10 równych małych prostokątów na każdej połowie prostokąta robimy po trzy- cztery nacięcia.

Jabłka skrobiemy kroimy na grubsze talarki.

Masło rozpuszczamy w rondelku wsypujemy cukier brązowy z cynamonem  i trzymamy na ogniu mieszając aż zrobi się złocisty karmel dodajemy jabłka mieszamy i prażymy do momentu aż zmiękną studzimy.

Mus jabłkowy przekładamy łyżeczką na przygotowane ciasto po stronie bez nacięcia, dodajemy po łyżeczce budyniu zawijamy nacięciem do góry, zlepiamy brzegi, smarujemy rozkłóconym jajkiem, posypujemy grubo cukrem trzcinowym .

 Wkładamy do nagrzanego piekarnika do 200*c na grzaniu góra dół c i pieczemy do zrumienienia.

Słodkich wypieków!

 

wtorek, 6 września 2022

Klasyczna szarlotka z bezą

 

Szarlotka jest ciastem które kochamy chyba wszyscy. Ja nie mogę sobie odmówić dokładki. W sadzie właśnie dojrzewają winne jabłka i to idealny czas na jej upieczenie. Zachwyca kruchym maślanym ciastem i nadzieniem jabłkowym bez zbędnych dodatków. Pachnie pięknie i szybko znika. Koniecznie wypróbujcie.






 

Blaszka 25/30 cm lub podobna

 

Składniki:

Ciasto:

1,5 szklanki mąki krupczatki

1,5 szklanki mąki pszennej typ 500

25 dag  masła 82%

1 pełna łyżka kwaśnej śmietany 18%

5 żółtek

3 łyżki cukru pudru

1  łyżeczka proszku do pieczenia

 

Nadzienie:

1,5 kg kwaśnych jabłek np antonówka

1 łyżeczka cynamonu Dr.Oetker

Ok. 3-4 łyżki cukru (wg uznania)

1 łyżka soku z cytryny

1 kisiel cytrynowy Dr.Oetker

 

Beza:

5 białek

½ szklanki drobnego cukru

2 łyżki skrobi ziemniaczanej

Szczypta soli

 

Sposób przygotowania:

 

Ciasto kruche:

Mąkę pszenną i krupczatkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, dodać żółtka, śmietanę  oraz pokrojone na kawałki zimne masło, szybko zagnieść jednolite kruche ciasto, podzielić na dwie części jedną większą drugą mniejszą. Większą częścią wylepić spód formy wyłożonej pergaminem, po nakłuwać widelcem. Włożyć formę z ciastem do lodówki na 30 minut a mniejszą porcję ciasta owinąć w folię i włożyć do lodówki

 

Nadzienie:

Jabłka oskrobać, pokroić na małe  kawałki, skropić sokiem z cytryny, wsypać cukier podlać około 3 łyżkami wody  i udusić na wolnym ogniu pod przykryciem, aż jabłka zaczną się rozpadać, wsypać cynamon, zamieszać, zestawić z ognia wsypać kisiel w proszku  i szybko wymieszać.Odstawić do wystygnięcia.

 

Beza:

Białka jaj ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli, cały czas ubijając wsypywać po łyżce drobnego cukru aż masa będzie gęsta i lśniąca, na koniec wsypać skrobię ziemniaczaną i wymieszać.

 Piekarnik nagrzać do 180*c.

Na dno ciasta wyłożyć masę z lekko wystudzonymi  jabłkami oraz rozsmarować na wierzchu bezę, rozłożyć cienkie kawałki  reszty ciasta całość piec około 55 minut w temp 180*c na grzaniu góra dół bez termoobiegu.  Studzić przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.Zimne przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem.

 

 

Słodkich wypieków!

poniedziałek, 5 września 2022

Ketchup paprykowy-Adrzyk Ukraiński

 

Ostry i przepyszny ketchup na bazie słodkiej papryki i chili z czosnkową nutą. Idealny na zimę do wszelkich pieczonych mięs czy domowej wędliny. Doskonale smakuje z cienką wiejska kiełbaską. Jeden z najlepszych przepisów.

Dla prawdziwych konserów ostrego smaku, zawsze robię go z podwójnej porcji i nigdy go nie może zabraknąć. Polecam wypróbować.







Składniki:

3 kg obranej słodkiej  papryki czerwonej

20 dag ostrej papryki chili

3-4 główki czosnku

4-5 liści laurowych

0,5 kg cukru

350 g koncentratu pomidorowego,

2 łyżki  drobnej soli himalajskiej

350 ml octu 10%

300 ml oleju rzepakowego

 

Sposób przygotowania:

Ważne:

Paprykę chili obieramy z nasionek w rękawiczkach ochronnych, nie zastosowanie się do tego grozi poparzeniem rąk.

 

Czosnek obrać, podzielić na ząbki. Obrane z nasion i pokrojone na mniejsze części  papryki skręcić wraz z czosnkiem przez maszynkę do mięsa na sitku o drobnych oczkach. Przełożyć do garnka z grubym dnem, dodać koncentrat pomidorowy, wsypać cukier, wlać ocet, dodać liście laurowe, sól i doprowadzić do wrzenia.

 Gotować w odkrytym garnku przez minimum godzinę, często mieszając-aby uniknąć przypalenia, po upływie godziny gotowania wlać olej i gotować jeszcze przez 15 minut, również często mieszając.

Gotowy gorący ketchup wlewać do wyparzonych małych słoiczków ja miałam po koncentracie i okręcić w gruby koc.

Można też ketchup chwilę przestudzić, rozlać do słoiczków i zawekować 5 minut w gotującej się wodzie.

Po wystudzeniu wynieść do chłodnej spiżarki.






 

 

 

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj