Gulaszowa z wołowiny to właściwie dwa dania w jednym, głównym składnikiem jest dobrej jakości mięso z udźca wołowego. Gotujemy ją z tego co możemy aktualnie kupić w warzywniaku lub z zapasów które mamy jeszcze w piwniczce. Nie znam osoby która nie lubi takich jednogarnkowych potraw. Danie które nie musimy poświęcam nie wiadomo ile uwagi. Można je odgrzewać , przepis stosunkowo znany, ale niezawodny. Tym razem ugotowałam ją w wolnowarze . Jest to genialne urządzenie przydatne w każdej kuchni, nadaje się praktycznie do każdej potrawy, można zrobić w nim nawet włoską lazanię-tak przy okazji świetnie wychodzi!
Mój model wolnowaru posiada kamionkową misę która świetnie oddaje ciepło i długo go utrzymuje. Potrawy w nim są przygotowywane długo ale w stosunkowo niskiej temperaturze , poniżej 100*c działa to tak, że wstawiamy składniki do wybranego dania, ustawiamy godzinę , przykrywamy i na wiele godzin o nim zapominamy. Nic nie kipi nic nie przywiera ani nie paruje, czyszczenie go też jest mega łatwe, naczynie umieszczamy w zmywarce lub myjemy ręcznie i wolnowar znów jest gotowy do użycia. Można w nim też w każdej chwili podgrzać.
Ceny wolnowarów uzależnione są od pojemności i i powłoki. Niektóre modele posiadają powłokę DuaCeramic. Każdy z pewnością wybierze idealny dla siebie.
Mój model Crockpot SCCPBPP605-050 posiada pojemność 5.7 litra i jest wystarczajacy dla naszej 4 osobowej rodziny.
Co ważne, na pewno wiele z Was będzie zastanawiało się, że to urządzenie pożre nie wiadomo ile prądu no bo jak inaczej gotując około 10 godzin ? pewnie się zdziwicie, ale nie grożą nam ogromne rachunki za prąd. Wolnowar to jest bardzo energooszczędne urządzenie, w moim przeliczeniu 10 godzinne gotowanie wynosi mnie 1 zł.
Potrawy z wolnowaru są pyszne, gotowanie w niższej temperaturze nie niszczy tak wielu składników odżywczych jak w przypadku innych tradycyjnych metod. Jest to bardzo uniwersalny sprzęt który z powodzeniem zastępuje piekarnik i parowar. Estetyczny wygląd, cyfrowy czytelny wyświetlacz i prosta obsługa, sprawiają, że jest on eleganckim dodatkiem do każdej kuchni. Podsumowując jest to sprzęt w który zdecydowanie warto zainwestować.
Składniki na 5-6 porcji/
1,5 kg mięsa wołowego z udźca
2 cebule
4 ząbki czosnku
2 marchewki
1 pietruszka
1 duża czerwona papryka
4 ziemniaki
25 dag świeżych pieczarek
1 duży ogórek kiszony
1 łyżka koncentratu pomidorowego
1 litr bulionu lub wody
Przyprawy:
3 ziarenka jałowca
4 ziarenka ziela angielskiego
3 liście laurowe
Marynata do mięsa:
2 łyżki oleju
1 łyżka musztardy sarepskiej lub delikatesowej
1 łyżka przyprawy do wołowiny
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka pieprzu
3 łyżki mąki pszennej do obtoczenia mięsa
Sposób przygotowania:
Mięso z udźca pokroić w dużą kostkę, dodać wszystkie składniki marynaty i dobrze wymieszać aby jednolicie pokryły mięso. Włożyć na minimum 4 godziny do lodówki a najlepiej na całą noc. Przed smażeniem zamarynowane mięso obtoczyć równomiernie w mące pszennej i obsmażyć krótko na głębszej patelni na łyżce oleju, podsmażone mięso przełożyć do misy wolnowaru, dodać pokrojone na plasterki marchewkę, pietruszkę i ziemniaki. Dodać również pokrojone pieczarki oraz paprykę.
Obraną i pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek z zeszklić na patelni w której obsmażaliśmy mięso, zawartość przełożyć do mięsa, dodać ziele angielskie, jałowiec, liść laurowy i zalać całość ciepłym lub gorącym bulionem lub wodą.
Wolnowar przykryć, ustawić na 6 godzinne gotowanie.
Godzinę przed końcem gotowania, dodać koncentrat i pokrojonego w kostkę kiszonego ogórka i ewentualnie doprawić do smaku. Całość podawać posypane posiekaną natką pietruszki. Najlepiej smakuje z chrupiącą pszenną bułeczką.
Smacznego!
Wpis powstał we współpracy partnerskiej.
Zachęcam do zapoznania się z ofertą marki Crockpot.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Będzie mi miło za każdy konstruktywny komentarz dotyczący przepisu. Chętnie w miarę możliwości odpowiem na każde zapytanie, więc pytaj śmiało !